Poznań Design Festiwal to wydarzenie, które promuje działania wokół architektury, designu i przestrzeni publicznej. Przedstawiają design, jako sposób na twórcze rozwiązywanie społecznych i ekologicznych problemów. W tym roku festiwal odbędzie się w dniach 10 – 18 września. Przez osiem dni na uczestników czekać będzie blisko 40. wydarzeń głównie w Starym Browarze i Centrum Kultury Zamek, ale również w Muzeum Etnograficznym, Muzeum Sztuk Użytkowych, Muzeum Archeologicznym oraz Bramie Poznania.
Ósma edycja upłynie pod hasłem „ZAKORZENIENIE. Inspiracja tradycją”. Twórcy z Poznania i goście z Warszawy, Bydgoszczy oraz Szczecina skupili się na materialnym i niematerialnym dziedzictwie kulturowym. Ukażą to poprzez połączenie tradycji i nowych technologii. Półtora roku życia w pandemii sprawiło, że wielu ludzi zaczęło twórczo spędzać czas, na nowo odkrywając uroki krajobrazów i sztuki ludowej, a przede wszystkim tego co jest po prostu blisko.
– Pandemia stała się pretekstem, by przyjrzeć się dokładniej temu, co jest blisko. Odkrywamy więc nasze tradycje na nowo. Często nie jesteśmy świadomi tego, na jaką skalę nas kształtują, ani jak po nie sięgnąć, tak, by twórczo je wykorzystać. Na festiwalu przyjrzymy się im z nowych, nieoczywistych perspektyw – mówi Andżelika Jabłońska, dyrektorka Poznań Design Festiwal.
Po pierwsze – warsztaty
Na uczestników czeka dokładnie 39 wydarzeń w pięciu blokach tematycznych: kids design, Cinema design, warsztaty dla dorosłych, wystawy oraz wydarzenia towarzyszące. Wśród nich znajdują się wystawy, projekcje filmowe, dyskusje oraz warsztaty. To właśnie na nich Poznań Design Festiwal skupia się najbardziej, ponieważ wszyscy są stęsknieni za przebywaniem z innymi, za poczuciem wspólnoty. Będą opierały się na temacie lokalnego dziedzictwa. Uczestnicy samodzielnie wykonają m.in. ekologiczne opakowania do butelki soku z czarnego bzu, poznańskie koziołki, czy karafki z ceramiki. Będzie można stworzyć również tzw. Pająki, czyli ozdoby ze słomy i bibuły, pod czujnym okiem pani Jadwigi Anioła.
Jednak nie samymi warsztatami żyje uczestnik. Poznań Design Festiwal to też wystawy. Ta główna „Projektowanie doświadczeń” – znajdzie się w Starym Browarze. Prace współczesnych artystów powstały we współpracy z twórcami ludowymi. Co ważne, materiały z wystawy zostaną poddane kolejnej obróbce, więc organizatorzy pomyśleli o wszystkim, nawet ekologii.
Kino i Short Waves Festival
Oprócz tego odbędzie się także premiera serii filmów dokumentalnych Poznańscy rzemieślnicy fundacji Made in Art. To seria wideo reportaży o twórcach i ich dziełach. Widzowie będą mogli zajrzeć do największych pracowni w regionie. Dodatkowo uczestnicy wyjadą w podróż m.in. do Norwegii i Miami dzięki filmom krótkometrażowym, których projekcja odbędzie się we współpracy z Short Waves Festival. W czasie festiwalu będzie miała miejsce premiera książki o modernistycznych domach towarowych „Alfa”.
Podczas Poznań Design Festiwal zostanie wybrany kolor 2022 roku. Wydarzenie odbędzie się online i weźmie w nim udział Helen van Gent z AkzoNobel. Gościna opowie o tym, jak powstają trendy kolorystyczne i jaki mają wpływ na nasze życie. Zwłaszcza że są one związane z dziedzictwem kulturowym. Oprócz tego zostanie otwarta Pracownia Vzory przy ul. Ślusarskiej w całości poświęcona designowi, we współpracy Fundacji Made in Art oraz Stowarzyszenia Miastoholizm.
Inauguracja festiwalu będzie miała miejsce 10 września o godzinie 10 w Sali Nowej CK Zamek. Odbędzie się tam konferencja poświęcona tegorocznemu hasłu „ZAKORZENIENIE. Inspiracja tradycją” w 3 panelach dyskusyjnych. Podczas niej głos zabierze aż 17 prelegentów, którzy porozmawiają o łączeniu tradycji ze współczesnością.
Poznań Design Festiwal to bezpłatne wydarzenie, w którym udział może wziąć każdy, niezależnie od wieku. Cały program jest dostępny na stronie poznandesignfestiwal.pl. Zachęcam do wybrania się na przynajmniej jedno wydarzenie z 39, które oferują organizatorzy i przekonać się, jak bardzo tradycja i nowoczesność są ze sobą powiązane.