Spojrzenie na współczesną kobiecość okiem Local Girls Movement

Alicja Majewska w jednej ze swoich piosenek śpiewała: być kobietą, być kobietą, należy jednak postawić fundamentalne pytanie, co to właściwie oznacza, z czym się to wiąże? Przypadający dzisiaj Dzień Kobiet stanowi idealną okazję do poruszenia tego tematu, w czym pomogła mi Aleksandra Barbarska z Local Girls Movement.

Historia Międzynarodowego Dnia Kobiet

Obchody Dnia Kobiet nawiązują do kultury starożytnego Rzymu. Wszystkie panie traktowane były wtedy w sposób wyjątkowy. Obdarowywano je prezentami  i spełniano ich życzenia. Wszystko to miało na celu uczczenie bogini Junony, patronki płci pięknej. Pierwsze obchody Międzynarodowego Dnia Kobiet, odbyły się 28 lutego 1909 r. w Stanach Zjednoczonych. W późniejszych latach pomysł ten kontynuowały m.in.  Dania, Austria, Niemcy, czy Szwajcaria. Kraje te zmieniły jednak datę tego wydarzenia na 19 marca. Jego idea zachęcała do walk o prawa wyborcze kobiet i możliwości obejmowania przez nie stanowisk publicznych. Dążono także do zaprzestania dyskryminacji w miejscu pracy. W Polsce zwyczaj świętowania Dnia Kobiet rozpowszechnił się dopiero w okresie PRL- u, a święto przypadło na dzień 8 marca.  W zakładach  pracy i placówkach szkolnych jego obchody były obowiązkowe. Do najczęstszych prezentów należały rajstopy, ręczniki, mydło, kawa i goździki. 

Fot.: pixabay

Definicja kobiecości

Słownik języka polskiego definiuje kobiecość jako ogół cech charakterystycznych dla kobiety. Jest to jednak bardzo ogólne stwierdzenie. Nie da się bowiem zdefiniować jej w sposób adekwatny dla wszystkich i stworzyć jedyny właściwy wzorzec kobiecości. Jedne kobiety wiążą ją z mocnym makijażem, dla drugich równa się ona spełnieniu w roli matki, dla jeszcze innych jest to po prostu samodzielność i zaangażowanie w samorozwój. Nieważne jednak, w jaki sposób ją postrzegamy, każda definicja będzie prawidłowa. O znaczenie kobiecości spytałam również przedstawicielkę stowarzyszenia Local Girls Movement – Aleksandrę Barbarską:

Każdy z nas ma swoje wewnętrzne wyobrażenie na temat kobiecości. Ale chcąc nie chcąc, jest ono w pewnym stopniu wytworem tego, co kultura na przestrzeni setek lat nam podpowiada.

Pomimo tego, jak postrzegamy swoją kobiecość, duży wpływ na nią mają także czynniki zewnętrzne. Nasze otoczenie, normy oraz niezwykle popularne obecnie social media wyznaczają trendy modowe i kanony piękna, do których część kobiet czuje potrzebę dostosowania się. Ich wpływ może mieć jednak fatalne skutki, zarówno natury fizycznej jak i psychicznej. Obecnie kwestie narzucania pewnych ram i negatywny wpływ mediów społecznościowych są coraz bardziej zauważalne i rozpowszechniane, stanowiąc temat dyskusji społecznej:

Najważniejsze żeby zrozumieć, że kobieta nie musi być jakaś. Żeby zrozumieć, że kobiecość może być rozumiana naprawdę na różne sposoby. Kobiecość to życie w  zgodzie ze sobą i na własnych warunkach, według własnych zasad – dodaje Aleksandra Barbarska

Feminizm i równouprawnienie

Pisząc o kobietach, należy wspomnieć o ruchu feministycznym, którego racja bytu nadal u niektórych osób wywołuje niezrozumienie i  dyskusje nad sensem jego działań. Często jest on nieprawidłowo rozumiany, co w efekcie prowadzi do negatywnego nastawienia społeczeństwa.

Dobrze rozumiany feminizm, w momencie gdy nie jest demonizowany ani pokątnie rozumiany, walczy nie tylko o to, by kobiety miały lepiej, ale żeby nie wkładać w żadne ramy i oczekiwania kobiet ani mężczyzn – przyznaje przedstawicielka Local Girls Movement. 

Obraz feminizmu zmieniał się na przestrzeni lat. Początkowo jego celem była pomoc na drodze do społecznego usamodzielnienia się kobiet – przyznania im równych praw wyborczych oraz praw do kształcenia się. Współcześnie głównym celem feministek jest jednak walka o wolność wyboru, równouprawnienie i zakończenie stereotypowego myślenia. Chcą one zapewnić każdemu takie same możliwości oraz szansę dokonywania własnych decyzji.  

Fot.: pixabay

Jak jest teraz?

Temat równouprawnienia jest cały czas podejmowany, a działania w jego zakresie wymagają ciągłego zainteresowania. Społeczeństwo coraz częściej odbiera ten temat jako coś oczywistego. Przykładem może być fakt, że feminatywy dla wielu z nas stają się czymś naturalnym.

Możliwe jednak, że żyjemy w bańce wśród osób dość świadomych, dla których pewne rzeczy, prawa są już oczywiste, takie kwestie jak, np. feminatywy. Musimy jednak pamiętać, że często może być to tylko nasza bańka, że jeśli jakieś problemy nas nie dotyczą, to ich nie ma – mówi Aleksandra Barbarska.

Pomimo rozmów i edukacji w zakresie równości płci, nadal zdarzają się przypadki mizoginii, przemocy domowej, nierówności płac czy zaburzenia bezpieczeństwa w środowisku pracy. Warto mieć na uwadze, że pomimo coraz większej edukacji i zrozumienia tego tematu,  nadal pozostaje wiele do zrobienia w tej kwestii.

Co znaczy być kobietą?

Bycie kobietą wiąże się z wieloma radosnymi momentami, ale także z wyzwaniami, które często są wynikiem systemowych nierówności i dyskryminacji. Pomimo, powszechnie  prowadzonych na ten temat rozmów, nadal można spotkać się z sytuacjami, które nie powinny mieć miejsca.

Ostatnie lata, które nie zawsze były okolicznościami sprzyjającymi kobietom, paradoksalnie uwydatniły pewne problemy i pobudziły pewne działania oraz obudziły pewnego rodzaju bunt, jest to dobry znak – zauważa Aleksandra Barbarska, przedstawicielka Local Girls Movement. 

Kobiety w wielu obszarach życia społecznego spotykają się z niedoborem swojej reprezentacji, np. w polityce, biznesie, nauce czy sztuce. Może prowadzić to do braku uwzględnienia ich perspektywy i doświadczeń w podejmowanych decyzjach. Oprócz tego, poważnymi problemami nadal pozostają przemoc domowa i seksualna. Wymagają one szerokiej reakcji społecznej i instytucjonalnej. Potrzebę poruszania tych tematów i wielu innych, zauważyły twórczynie stowarzyszenia Local Girls Movement, prowadzące zadedykowane im cykle:

Każde nasze spotkanie, pomysł jest podyktowany głównie tym, żeby uświadamiać dziewczyny, że mają przestrzeń żeby się wygadać, być wysłuchaną, czegoś fajnego posłuchać i się dowiedzieć , ale też żeby bardziej uświadomić oraz zachęcić do zaistnienia w przestrzeni społecznej, politycznej. Żeby pobudzić w nich odwagę i śmiałość.

Oprócz wspomnianego stowarzyszenia Local Girls Movement, chcąc pogłębić swoją wiedzę na przedstawione tematy, warto przyjrzeć się działalności także innych organizacji. Należą do nich m.in. fundacja Czas Kobiet, Sexed.pl, stowarzyszenie Kongres Kobiet, Woykowska.org lub Centrum Praw Kobiet. Warto bowiem dążyć do ciągłego rozwoju i nieograniczania się w perspektywie postrzegania kwestii społecznych.

Więcej ciekawych artykułów znajdziesz na naszej stronie.

Zofia Najewska