Pokaz specjalny filmów nagrodzonych podczas 22. MFFD OFF CINEMA

Reportaż: Aleksandra Kubiak i Jacek Marchwicki

Reportaż z pokazu filmów nagrodzonych podczas 22. Międzynarodowego Festiwalu Filmów Dokumentalnych OFF CINEMA organizowanego w ramach DKF ZAMEK

 

Grafika promująca 22. MFFD OFF CINEMA/źródło: CK Zamek

 

Mimo że 22. MFFD OFF CINEMA organizowany przez CK Zamek zakończył się 21 października, to emocje z nim związane jeszcze nie zdążyły opaść. Do konkursu zgłoszono 618 filmów z 52 państw, jednak ze względu na ograniczony czas trwania festiwalu, do ścisłego finału zakwalifikowało się jedynie 29 tytułów.

Jury, w skład którego wchodzili: pełniący funkcję przewodniczącego Bartosz Konopka, Dorota Kobiela, Mina Nabil, Hugh Welchman i Anna Zamecka, zdecydowało się przyznać Złoty Zamek Marcie Prus za jej fenomenalny dokument „Over the limit”.  Na podium znaleźli się również zdobywca Srebrnego Zamku Andreas Boschmann z filmem „My home video” oraz Jakub Radej, którego „Proch” zapewnił twórcy Brązowy Zamek.  Oprócz tego przyznano dwa wyróżnienia: dla Sebastiana Webera za film zatytułowany „Gość” oraz dla Artura Wierzbickiego za „Marzenie Wrestlera”. Nagrodę specjalną, czyli Platynowy Zamek, za całokształt twórczości otrzymał Marcel Łoziński — jeden z najbardziej rozpoznawalnych klasyków polskiego kina dokumentalnego.

Pokaz specjalny w ramach DKF ZAMEK

Trzy nagrodzone tytuły cieszyły się tak dużym zainteresowaniem, że organizatorzy postanowili dać szansę wszystkim spóźnialskim i zorganizować specjalny pokaz zdobywców Złotego, Srebrnego i Brązowego Zamku. Pokaz odbył się dokładnie miesiąc po zakończeniu festiwalu, czyli 21 listopada w ramach Dyskusyjnego Klubu Filmowego. Uczestnicy wydarzenia mieli okazję nie tylko obejrzeć najlepsze filmy konkursowe, ale przede wszystkim po projekcji wziąć udział w ożywionej dyskusji. Mimo że rozmowa skupiała się głównie na tematach poruszanych bezpośrednio w filmach, czyli m.in. bezkompromisowym dążeniu do perfekcji, samoakceptacji i poznaniu własnego „ja” czy śmierci w samotności, znalazło się również kilka minut na wspomnienie klasycznej szkoły polskiego dokumentu czy zastanowienie nad istotną etyką dokumentu.

Nagroda Publiczności słusznie przyznana Marcie Prus

Uczestnicy dodatkowego, specjalnego pokazu jednogłośnie okrzyknęli film „Over the limit” bezkonkurencyjnym dziełem, potwierdzając tym jednocześnie, że Nagroda Publiczności trafiła we właściwe ręce. Młoda reżyserka, Marta Prus wykazała się ogromną dojrzałością, pokazując w bardzo wysmakowany sposób drugą, niekoniecznie tak subtelną i delikatną stronę gimnastyki artystycznej. Film trafił na polskie ekrany z końcem listopada i wciąż można go obejrzeć w wielu kinach w Poznaniu, do czego gorąco Was zachęcamy!