Lizzo – Special [Recenzja]

Debiutancki album Lizzo – Lizzobangers, ukazał się już w 2013 roku. Pomimo że w biznesie jest już od niemal dekady to największym przełomem w jej karierze można określić ostatnie 3-4 lata. Szczególną rozpoznawalność przyniósł jej trzeci album – Cuz I Love You, a zwłaszcza utwory takie jak Truth Hurts i Juice. 15 lipca 2022 roku na półkach i streamingach pojawił się jej kolejny album – Special. Czy tym razem powtórzyła sukces sprzed trzech lat?

Lizzo - Special

About Damn Time

Pierwszy singiel z najnowszego projektu pojawił się dopiero trzy miesiące przed premierą album, ale za to z jakim skutkiem… About Damn Time zmiotło większą część pozycji z dotychczasowych list przebojów, entuzjastycznie reagując na entuzjazm samej raperki. Disco-funkowe klimaty okazały się być dla niej idealne, a singiel szybko stał się viralem i zyskał miano feel-good song.

Drugi singiel – Grrrls pojawił się na początku czerwca, ponownie przynosząc pozytywny vibe Lizzo. Hymn dla kobiecej siły to najlepsze określenie utworu, który brzmieniowo przypominał nieco słynne Truth Hurts zmieszane z samplowanym Girls Bestie Boys.

Lizzo – About Damn Time

Lizzo z siłą, optymizmem i poczuciem humoru

Special nie jest albumem długim – trwa niewiele ponad 35 minut, licząc 12 utworów. Dobrze jednak wiadomo, że od ilości ważniejsza jest jakość, a to czynnik, którego Lizzo zdecydowanie nie brakuje. W jej utworach przewijają się tematy samoakceptacji, kobiecej siły czy siostrzeństwa. Sama artystka pozostaje przy tym niesamowicie pozytywna, a swoją energią rozgrzewa niejedno serce czy listę przebojów.

Utwór otwierający album całkowicie odzwierciedla vibe Lizzo i w humorystyczny sposób pokazuje, że muzyczna podróż dopiero przed nami. The Sign rozpoczyna słowami: Hi, motherfu**er, did you miss me?

Lizzo – 2 Be Loved (Am I Ready)

Już kolejne 2 Be Loved (Am I Ready) zabiera w 80’s-owe i synth-popowe klimaty. Utwór powszechnie uznawany jest za możliwą kontynuację wspominanego już Truth Hurts. Zaraz po nim, także w podobnych brzmieniach obraca się I Love You Bitch, a love song w wersji Lizzo. W połowie tracklisty pojawia się tytułowe Special, które jest niczym innym jak manifestacją wyjątkowości i unikalności każdego z nas.

Lizzo – Special

Special

Jedną ze 'spokojniejszych’, jak na możliwości Lizzo utworów okazał się numer Break Up Twice, łączący R&B i gitarowe riffy. Zupełnie inny klimat pojawia się w następnym Everybody’s Gay, które rozpoczynają elektroniczne wstawki. Podnosi na duchu, szczególnie społeczność queerową, z której wspierania znana jest artystka. Disco-popowe rytmy stanowią trzon całego utworu, a na celu mają swobodną zabawę pozbawioną codziennych masek.

Ruch body positive jest jedną z rzeczy, które najbardziej kojarzą się z Lizzo. Nic więc dziwnego, że na Special pojawiła się ballada w całości poświęcona tematowi. Kawałek Naked opowiada historię relacji pomiędzy wokalistką, a jej ciałem. Utwór pojawił się również w teleturnieju, którego jest prowadzącą, a konkretnie we fragmencie mającym zachęcać do kochania własnego ciała.

Treść i klimat numeru Birthday Girl najlepiej opisują wyjęte z niego słowa: Is it your birthday, girl? 'Cause you lookin’ likе a present. Zaraz po niej następuje jednak zwrot o 360 stopni z utworem If You Love Me i jego spokojnymi brzmieniami. Album zamyka Coldplay, na którym usłyszeć można fragmenty Yellow zespołu oraz Sudden Death w wykonaniu Quella Chrisa i Chrisa Keysa.

Po więcej ciekawych tekstów ze świata muzyki zapraszamy tutaj – meteor.amu.edu.pl/programy/magmuz/