ATEEZ – THE WORLD EP.1 : MOVEMENT [Recenzja]

Po japońskim albumie i singlu Don’t Stop, ATEEZ wracają w 2022 roku z albumem THE WORLD, który rozpoczyna nowy rozdział w ich karierze.

ATEEZ

Nowa era czy kontynuacja?

W 2021 roku koreański boysband zakończył erę ZERO, która trwała niecałe dwa lata i owocowała trzema albumami. THE WORLD EP.1 : MOVEMENT to ich najnowszy album, zawierający 7 utworów. Chociaż jak już wspomniałam MOVEMENT ma być początkiem. Osobiście nie jestem, co do tego stwierdzenia przekonana. ATEEZ charakteryzują się hip-hopowym brzmieniem z nutą trapu, czego również nie brakuje na albumie. Jednak piosenki nie zapadają w pamięć i brzmią podobnie. Jeśli nie wiedziałabym, że grupa wychodzi z nowym projektem, to po przesłuchaniu stwierdziłabym, że to kontynuacja poprzedniego.

ATEEZ na jedną nutę

MOVEMENT był bardzo promowany przez wytwórnię, przez co miałam do niego nie małe oczekiwania. Niestety, nie zostały one spełnione. Pomimo 7 utworów na płycie, żaden z nich szczególnie się nie wyróżnia. Boysband najlepiej czyje się w hip-hopowych klimatach, chociaż nie boi się eksperymentować i zahaczyć o inne gatunki, co pokazywali w poprzednich albumach. Tutaj tego zabrakło. Wszystkie piosenki brzmią dość podobnie, żadna z nich się nie wyróżnia ani nie zapada w pamięć.

Pomimo braku zróżnicowania muzycznego, album nie jest całkowitą porażką. Grupa zachowuje swój charakterystyczny styl, miksując hip-hop z trapem. Dobry rap to standard dla grupy, ale kwestia wokalna także ma swoje popisowe momenty. Mimo że płyta nie zachwyca przez dość energiczne kawałki, nie jest także męcząca. Najlepiej opisującym ją słowem według mnie będzie – jednostajna.

Drugi początek

Jak już wiadomo, MOVEMENT to dopiero rozpoczęcie nowej ery dla ATEEZ. Patrząc na częstotliwość wydawania przez grupę albumów śmiało zakładam, że następna część projektu THE WORLD pojawi się jeszcze w tym roku. Mam jednak wielką nadzieję, że boysband powróci z nową energią, pomysłami i eksperymentalnością w swojej muzyce. Jak na razie to jedyny album od nich, o którym nie jestem w stanie powiedzieć za wiele dobrego. Liczę mocno, że przy następnym się to zmieni.

Po więcej ciekawych tekstów ze świata muzyki zapraszamy tutaj – meteor.amu.edu.pl/programy/magmuz/