Intel powraca z 13. generacją procesorów

Intel na wczorajszej konferencji ogłosiło nadejście już trzynastej generacji rodziny desktopowych procesorów. CPU Raptor Lake wkracza na rynek!

Najnowsze modele wprowadzają sprawne rozwiązania rozwój technicznych możliwości. Względem poprzedników nie można raczej mówić o rewolucji, ale o śmiałym postępie jak najbardziej. W ofercie pojawi się 6. nowych modeli: 14-rdzeniowe (6+8) Core i5-13600K i 13600KF, 16-rdzeniowe (8+8) Core i7-13700K i 13700KF i 24-rdzeniowe (8+16) Core i9-13900K i 13900KF.

Intel Core Raptor Lake
Źródło: Intel

Nowa generacja przede wszystkim usprawnia wydajność działania procesorów. Intel oferuje w tym przypadku: większą pojemność pamięci cache, większa liczbę wątków oraz rdzeni, wyższe taktowania zegarów, obsługę szybszych pamięci DDR5 oraz nowe rdzenie E w połączeniu z rdzeniami R. Wyniki testów pokazują, że Core i9-13900K wydajnością będzie przebijała swoją poprzedniczkę:

Intel Core Raptor Lake
Źródło: Intel

Tym razem procesory mają zapewnić 15% wyższą wydajność jednego wątku i 41% więcej w wielowątkowej konfiguracji. Dodatkowo większy pobór prądu, a co za tym idzie w tym przypadku, również mocy mają zapewnić większą wydajność. Dla graczy powinna być to nie lada gratka ze względu na osiągi, które pozwolą im jeszcze bardziej cieszyć się grami. Zestawienie procesorów wygląda nastepująco:

Intel Core Raptor Lake
Źródło: Intel

Intel Raptor Lake 13 mają pojawić się na rynku 20. października, szczęśliwe ,może być to, że ich cena się nie zmieni, jednak… Tylko w dolarach, niestety inflacja i rosnąca wartość amerykańskiej waluty sprawi, że na polskim rynku możemy spodziewać się wyższych cen.

Po więcej artykułów i newsów ze świata gier odsyłamy tutaj –> meteor.exe