Aresztowano podejrzanego o wyciek GTA VI

Londyńska policja w komunikacie na Twitterze napisała, że ujęła hakera ściganego przez brytyjskie National Crime Agency. Aresztowany to siedemnastolatek, którego funkcjonariusze ujęli w hrabstwie Oxfordshire. Nieoficjalnie jest to podejrzany o wyciek GTA członek grupy hakerów Lapsus$.

GTA
źródło: eurogamer.pl

Oficjalnie służby nie podały informacji, że aresztowany ma związek z ostatnim atakiem na Rockstar Games. Niemniej, jak twierdzą źródła dziennikarza Matthewa Keysa, siedemnastolatka łączono z niedawnymi włamaniami na serwery Rockstara i Take-Two. Choć to prawdopodobnie niejedyny powód zatrzymania chłopaka – przypuszcza się, że jest odpowiedzialny za ataki na Ubera z zeszłego tygodnia.

Informacje o domniemanym sprawcy pokrywają się także z opisem jednego z podejrzanych w sprawie. Głową operacji miał być szesnastolatek z Oxfordu, lider grupy hakerów Lapsus$. Przypisuje się im między innymi ataki z tego roku na Microsoft, Oktę, Cisco, Nvidię oraz Samsunga. W związku ze śledztwem w marcu tego roku zatrzymano siedem osób w wieku od 16 do 21 lat. Ostatecznie wypuszczono wszystkich z aresztu pod nadzorem, ale dochodzenia nie przerwano.

Największy przeciek w historii gier wideo

Przypomnijmy, że w niedzielę 18 września, na forum poświęconym GTA użytkownik o nazwie „Teapotuberhacker” udostępnił gigantyczny przeciek z GTA VI. W plikach można było znaleźć w szczególności 90 klipów wideo z gry oraz jej dokumentację. Haker domagał się kontaktu z twórcami, aby negocjować umowę.

W celu zapobiegania rozprzestrzenianiu się wycieku właściciel Rockstar Games, Take-Two, zaczął blokować filmiki na Youtube oraz na forum GTA. Same „Gwiazy Rocka” odniosły się do sprawy na Twitterze, mówiąc, że nie wpłynie to na ten, jak i resztę projektów studia.

Kilka dni przed atakiem dostało się również Uberowi, który wykrył włamanie do ich wewnętrznego komunikatora. Podejrzewali, że za incydentem stoi grupa Lapsus$, która według przedsiębiorstwa tym razem za cel obrała Rockstar Games. Chcąc złapać przestępów zaczęli więc współpracować z FBI i Departamentem Sprawiedliwości Stanów Zjednoczonych.

Po więcej artykułów i newsów ze świata gier odsyłamy tutaj –> meteor.exe