Świąteczne Kindernalia

Kindernalia to wydarzenie skierowane do najmłodszych, czyli do dzieci. W tym roku, w grudniu odbywa się świąteczna odsłona tego eventu. Dzięki zaangażowaniu studentów, dzieci w kreatywny sposób cały grudzień mogą brać udział w aktywnościach przygotowanych specjalnie dla nich i odliczać dni do Gwiazdki. Dowiedzieliśmy się jak wygląda organizacja takiego wydarzenia od kuchni.

Marta Bock (MB): Skąd czerpaliście Państwo inspirację do stworzenia wydarzenia?
Kindernalia (K): Kindernalia to wydarzenie dla dzieci. Pierwsza edycja miała miejsce w 2018 roku w Parku im. Jana Pawła II w Poznaniu. Naszą inspiracją były liczne studenckie wydarzenia takie jak Juwenalia czy Wielkie Grillowanie. Postanowiliśmy stworzyć z okazji Dnia Matki oraz Dnia Dziecka wydarzenie, które przede wszystkim miałoby na celu edukację poprzez zabawę oraz wspólny, rodzinny odpoczynek od spraw bieżących. Obecnie w związku z panującą sytuacją, „przenieśliśmy” swoje działania do internetu, aby nadal nieść dzieciom radość oraz przekazywać wiele informacji w ciekawy i kreatywny sposób. Obecna Edycja Świąteczna jest efektem chęci wspólnego wyczekiwania Gwiazdki oraz pracy wielu zaangażowanych studentów poznańskich uczelni. Projekt jest realizowany przez Fundacje Jeden Uniwersytet pod patronatem Dziekan Wydziału Studiów Edukacyjnych prof. dr. hab. Agnieszki Cybal – Michalskie.

MB: W jakiej formie w tym roku jest zorganizowane wydarzenie?
K: Obecnie nasze działania mają miejsce w przestrzeni „online”. Wszelkie atrakcje oraz rozrywka przekazywane są poprzez naszego Facebooka. Wydarzenie jest oczywiście skierowane dla każdego, nie chcemy w żaden sposób ograniczać progu wiekowego, ponieważ naszym celem jest tworzenie wartościowych treści dla każdego. Duże zainteresowanie Kindernaliami  jest w przedziale wiekowym 4-10 lat. Wydarzenie jest oczywiście bezpłatne i każdy może wziąć w nim udział. Udostępniamy wiele autorskich materiałów bez żadnych opłat. Myślę, że zaletą działania w internecie jest jeszcze większa otwartość wobec każdego dziecka w całej Polsce. 

MB: Ile osób zaangażowanych jest w stworzenie wydarzenia?
K: W obecnej Edycji Świątecznej mamy ponad 30 osób, które tworzą fantastyczne treści. Jest również wiele osób, które dbają o kwestie techniczne i oczywiście nasi Partnerzy, dzięki którym mamy możliwość nagradzania dzieci w wielu konkursach.

MB: Jaki jest plan wydarzenia? Na jaki punkt programu należy zwrócić według Państwa szczególną uwagę?
K: W obecnej Edycji Świątecznej przygotowaliśmy dwudziestoczterodniową przygodę w oczekiwaniu na Gwiazdkę. Właściwie możemy się porównać do elektronicznego Kalendarza Adwentowego, gdzie dzieci każdego dnia mogą odkryć pewnego rodzaju zadanie do wykonania. Każde z nich jest proste, jednak ma walor edukacyjny. Co więcej, dla dzieci które wykonają poszczególne zadania i podzielą się z nami efektami w komentarzu czekają fantastyczne nagrody od naszych Partnerów. Mamy dodatkowo trzy większe konkursy, których celem jest rozbudzenie kreatywności, ale także promocja rodzinnych aktywności. Tak naprawdę treści są różnorodne, dzięki współpracy wielu osób o rozmaitych umiejętnościach i zainteresowaniach. Obecnie dostępne są wszelkiego rodzaju prace plastyczne, techniczne, origami, kulinaria, trening uważności czy też wspólne czytanie bajek o naszym poznańskim Poziołku.

MB: Czy planują Państwo kolejne edycje, wydarzenia?
K: Oczywiście. Mamy już nawet wiele planów na wiosenną odsłonę wydarzenia. Wierzymy także, że niedługo będziemy mogli stworzyć wielkie wydarzenie na świeżym powietrzu jak to było podczas I i II Edycji.

MB: Czy napotkali Państwo dotychczas jakieś trudności w organizacji wydarzenia? Jeśli tak to jakie?
K: Myślę, że największą trudnością jaka nas spotkała, to odwołanie Kindernaliów w formie tradycyjnej oraz wejście do wirtualnej rzeczywistości. Na szczęście się nie poddaliśmy i (mam nadzieję) sprostaliśmy wymaganiom, które były przed nami stawiane.

MB: Dlaczego warto wziąć udział w tym wydarzeniu i jak by Państwo podsumowali w dwóch zdaniach wszystkie informacje o wydarzeniu?
K: Kindernalia to unikalny projekt w skali kraju. Łączymy w tym wydarzeniu naukę oraz edukację, które pozwalają dzieciom poznać coś nowego. Treści są różnorodne, dla każdego oraz przekazane w przystępny sposób. Warto wziąć w nich udział, ponieważ my – twórcy – stawiamy sobie za cel rozwój kreatywności oraz myślenia abstrakcyjnego, a także pokazujemy sposoby na produktywne spędzanie czasu.

MB: Dziękuję za wywiad.
K: Dziękujemy.