ANTONI GAUDÍ — wystawa w CK Zamek

Antoni Gaudí to jeden z najsłynniejszych architektów i inżynierów w historii. W trakcie swojej pracy na przełomie XIX i XX wieku stworzył projekty do dziś uchodzące za wizjonerskie i rewolucyjne. Wiele z nich znalazło się również na liście światowego dziedzictwa UNESCO. Poznańskie Centrum Kultury Zamek postanowiło umożliwić swoim zwiedzającym bliższe zapoznanie się z jego twórczością. Wystawa Antoni Gaudí rozpoczęła się 5 marca i potrwa aż do 3 lipca 2022 roku.

Plakat wystawy Antoni Gaudí odbywającej się w CK Zamek; Sagrada Família.
Źródło: ckzamek.pl

Nie tylko w Barcelonie

Jak podaje CK Zamek, odbywająca się wystawa jest jednocześnie pierwszą w Polsce i największą w Europie tak obszerną prezentacją na temat twórczości architekta. Wśród ok. 150 eksponatów znajdują się plany, makiety, rysunki, rzeźby, meble, elementy architektoniczne, ceramika, fotografie, wideo czy mapping. Zostały one udostępnione dzięki hiszpańskim instytucjom publicznym i prywatnym, a kuratorką wystawy została Charo Sanjuán Gómez.

Wystawa to jednak nie wszystko, a Centrum Kultury Zamek przygotowało z jej okazji cały program towarzyszący, składający się z czterech modułów. Więcej w szerokim kontekście twórczości można się dowiedzieć z modułu — W jakim świecie tworzył Gaudí? — w skład którego wejdą aż cztery tematyczne wykłady. Drugi z nich — Architektura i urbanistyka — skupi się na przedstawieniu Gaudíego jako projektanta sztuk użytkowych, a w jego ramach odbędą się dwa spotkania. Jego przeciwieństwem zdaje się być kolejny — Organiczne inspiracje — poruszający wątek podobieństw pomiędzy twórczością natury a człowieka. Wśród wydarzeń znaleźć można w tym czasie pięć wykładów, ale również tematyczny spacer odbywający się w dwóch terminach. Z kolei ostatni, czyli Barcelona: miasto – mit zabierze słuchaczy w podróż do Katalonii i przestrzeni miejskich dzięki trzem zaplanowanym wykładom. Dodatkowo zaplanowane zostały także warsztaty ceramiczne dla dzieci oraz dorosłych. Dokładne daty i tytuły spotkań znaleźć można na stronie CK Zamek.

Program towarzyszący przybliża przede wszystkim ideę wystawy i unikatowość sztuki Gaudíego. Wychodzimy poza opisy wystawy i osadzamy ją w szerszym kontekście kultury, sztuki i architektury europejskiej. Pochylamy się nad kontekstami prac Gaudíego, nad pytaniami i wątpliwościami, jakie mogą się pojawiać. Badamy fenomen Barcelony: miasta, w których działał Gaudí oraz historyczne źródła jego inspiracji. A w końcu przyglądamy się współczesnej spuściźnie artysty oraz temu, czego dziś możemy się od niego nauczyć.

Kadr przedstawiający model Sagrada Família
Źródło: wpoznaniu.pl

Antoni Gaudí w szerszej perspektywie

Podczas zwiedzania nie tylko śledzimy drogę kariery i etapy powstawania najbardziej znanych projektów Gaudíego. Poznajemy również fragmenty historii jego życia, ale przede wszystkim metody jego pracy i motywacje. CK Zamek umożliwił odwiedzającym doświadczenie projekcji audiowizualnych, specjalnych instalacji czy zobaczenie, a nawet dotknięcie przykładów jego twórczości. Jak przy każdym tego typu wydarzeniu zwiedzający otrzymają również mapkę, która pomoże poruszać się po obiekcie i sprawnie przeprowadzi przez konkretne sale wystawowe. Dodatkowo obejrzeć można także dwie inne odbywające się w tym czasie wystawy.

Wystawa Antoni Gaudí pełni rolę zarówno edukacyjną, jak i artystyczną, wprowadzającą w klimat katalońskiej legendy architektury. Wśród zwiedzających zobaczyć można dzieci, studentów czy nawet seniorów. Dodatkowo CK Zamek umożliwia uczestnictwo w wystawie z przewodnikami, w tym także dla osób głuchych, niewidomych oraz słabowidzących. Możliwe jest również poruszanie się po terenie wystawy na wózku inwalidzkim.

Z pewnością jest to jedna z aktualnie najciekawszych artystycznych propozycji spędzenia czasu. Bilety na Antoni Gaudí w cenie 25 i 30 zł, a także bezpłatne wejściówki na pozostałe wydarzenia w ramach wystawy znaleźć można na stronie oraz bezpośrednio w budynku CK Zamek.

Po więcej ciekawych tekstów ze świata kultury zapraszamy tutaj -> meteor.amu.edu.pl/programy/kultura