Akcja HELPERS’ GENERATION

„Pomaganie mamy w genach” proste hasło, które niesie ze sobą wielką moc. Te słowa promują fundację DKMS, która każdego dnia poszukuje Dawców do przeszczepu swoich komórek macierzystych lub szpiku w celu uratowaniu osoby z diagnozą nowotworu krwi. W Polsce co 40 minut ktoś dowiaduje się o swojej chorobie. Ta wiadomość jednak nie przesądza losu chorego, ponieważ ratunkiem może okazać bliźniak genetyczny.

Co roku na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza odbywa się wydarzenie, które promuje zostanie Dawcą szpiku. Na różnych wydziałach UAM można spotkać stoiska z wolontariuszami, którzy przekazują wiedzę w temacie nowotworów krwi.

W tym rok przez pandemię COVID-19 akcja nie mogła odbyć się na wydziałach Uniwersytetu, dlatego przybrała wymiar wirtualny, co nie oznacza, że nierealny. Studenci poprzez Social media przekazują wiedzę o dawstwie szpiku, uświadamiają, obalają mity i rejestrują potencjalnych Dawców. Akcja nosi tytuł HELPERS’ GENERATION i jest zorganizowana z ramienia fundacji DKMS. Od 1 do 15 kwietnia na Facebooku można wziąć udział w wydarzeniu wyszukując je pod hasztagiem #HelpersGonnaHelp. Celem akcji jest powiększenie bazy potencjalnych Dawców komórek macierzystych szpiku, które w przypadku nowotworów krwi są ostatnią deską ratunku.

Kilka ważnych pytań

  • Kto może zostać Dawcą?

Każdy zdrowy człowiek pomiędzy 18 a 55 rokiem życia, mieszkający na stałe w Polsce.

  • Na czym polega rejestracja?

Na przejściu wstępnego wywiadu medycznego, pobraniu wymazu z wewnętrznej strony policzka, wypełnieniu formularza rejestracyjnego z podstawowymi danymi osobowymi.

Proces rejestracji trwa około 3-4 miesiące, po przebadaniu pobranego materiału genetycznego oraz wprowadzeniu wszystkich danych do bazy Dawca otrzymuje potwierdzenie rejestracji poprzez e-mail. Jeżeli okaże się, że posiadasz swojego bliźniaka genetycznego, który potrzebuje twojej pomocy w związku z nowotworem krwi dochodzi wtedy do pobrania od ciebie komórek i przeszczepienia ich osobie chorej.

  • Jakie są metody pobrania?

– pobranie komórek macierzystych z krwi obwodowej/afereza (metoda stosowana w 85% przypadków),

– pobranie szpiku kostnego z talerza kości biodrowej (metoda stosowana w 15% przypadków).

Akcja ma wielki zasięg i ukazuje, że ogromna liczba ludzi chce w realny sposób pomóc osobom, które wymagają leczenia. Taki wymiar pomocy nic nie kosztuje, a przypuszczalnie sprawi, że ten gest może uratować komuś życie.

Jeżeli nie udało ci się zgłosić poprzez promowane wydarzenie na UAM nic straconego, wystarczy, że wejdziesz na stronę DKMS i klikniesz w zakładkę „zostań Dawcą”, a tam będzie czekał na ciebie formularz do wypełnienia.