Akademickie Podsumowanie Tygodnia #4

Szukasz wszystkich najważniejszych wiadomości zebranych w jednym miejscu? Przedstawiamy Wam najświeższe informacje z kraju, z UAM oraz z Poznania. Przed Wami Akademickie Podsumowanie Tygodnia #4.

Informacje z kraju

Rząd wprowadza kolejne łagodzenie obostrzeń

Złagodzenie obostrzeń zapowiedział premier Mateusz Morawiecki i minister zdrowia Łukasz Szumowski. Od poniedziałku zostaną otwarte centra handlowe (w ograniczonej ofercie), muzea oraz niektóre instytucje kultury. W wielu miejscach będzie obowiązywał reżim sanitarny m.in. ograniczona liczba klientów. Zakupy będzie można zrobić również w sklepach budowlanych i meblowych w weekend. Do pracy wrócą również rehabilitanci, hotelarze i właściciele kasyn. Otwarte zostaną również żłobki i przedszkola, które za zgodą Głównego Inspektora Sanitarnego i resortu edukacji, będą mogły zapewnić najmłodszym odpowiednią opiekę. Wszystkie nowe zmiany wejdą w życie 6 maja.

Informacje z UAM

Nowy kierunek studiów na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza

Podczas zbliżającej się najbliższej rekrutacji na rok akademicki 2020/2021 będzie można zapisać się na najnowszy European Legal Studies (ELS). Kierunek przeznaczony jest dla osób, które chcą zrozumieć, jak przebiega proces integracji europejskiej, poznać przeszłe i obecne wyzwania oraz jej wpływ na życie codzienne. Studia prowadzone będą w języku angielskim i trwają 3 lata.

Absolwenci kierunku uzyskują tytuł licencjata i mogą kontynuować naukę na uczelniach europejskich.  Omawiana tematyka obejmuje m.in. wprowadzenie do prawa międzynarodowego i międzynarodowej ochrony praw człowieka. Oprócz obowiązkowych przedmiotów dla wszystkich, studenci będą mogli wybrać zagadnienia uzupełniające, rozwijające ich zainteresowania, koncentrując się na handlu i biznesie lub wpływie integracji europejskiej na obywateli.

Więcej szczegółowych informacji o kierunku i warunkach rekrutacji na stronie: https://legalstudies.edu.pl/

Nowe studia magisterskie

Tłumaczenie ustne to nowe i wyjątkowe w skali kraju, studia magisterskie II stopnia, na które będzie można się zapisać podczas najbliższej rekrutacji na rok akademicki 2020/2021. Kierunek przeznaczony jest dla absolwentów studiów pierwszego stopnia wszystkich kierunków, którzy odznaczają się znajomością języków obcych na odpowiednim poziomie. 

Studia trwają dwa lata i mają na celu przygotowanie wysokiej klasy tłumaczy ustnych np. środowiskowych lub konferencyjnych.  W czasie trwania nauki studenci będą uczestniczyć w wielu specjalistycznych ćwiczeniach w specjalnych kabinach, w zainscenizowanych konferencjach czy naradach. 

Ponadto w programie przewidziano zajęcia z tłumaczenia pisemnego tekstów specjalistycznych prawniczych, naukowych, technicznych lub medycznych. Przewidziano również wyjazd studyjny do Komisji Europejskiej, aby zapoznać studentów z pracą tłumaczy w kabinie polskiej. Zaplanowano również różnego typu warsztaty i praktyki zawodowe w instytucjach i firmach krajów i międzynarodowych.

Więcej informacji o samym kierunku i procesie rekrutacji dostępnych TUTAJ.

Informacje z Poznania

Od poniedziałku ruszają boiska, korty i inne obiekty sportowe

Poznańskie Ośrodki Sportu i Rekreacji przygotowują się do zdjęcia części obostrzeń. Od poniedziałku mają zostać otwarte m.in. boiska i korty. 

Grając na boisku czy korcie nie trzeba zasłaniać twarzy, ale trzeba to robić w każdym innym miejscu, ponadto wszystkie szatnie i inne pomieszczenia sanitarne, poza toaletami, pozostaną nieczynne. Place zabaw i siłownie zewnętrzne znajdujące się na terenach zarządzanych przez POSiR w dalszym ciągu pozostają wyłączone z użytku.

  • Od poniedziałku na Oddziale Rataje udostępnione zostaną korty, boiska Orlik oraz boiska do siatkówki plażowej.
  • W Młodzieżowym Ośrodku Sportu przy ul. Gdańskiej 1 będzie można korzystać m.in. z bieżni czy kortu.
  • Z kolei na Golęcinie wznowione zostaną zajęcia na boisku piłkarskim (wewnątrz toru żużlowego).

W każdym z tych miejsc obowiązywać będzie ścisły reżim sanitarny i ograniczenia dotyczące liczby osób. W poniedziałek działalność wznowią również inne obiekty, należące do podmiotów publicznych i prywatnych. Szczegółowe informacje można znaleźć u zarządcy danego boiska czy kortu.

Buspasy na czas trwania budowy tramwaju na Naramowice

W poniedziałek, 4 maja, rozpoczną się prace związane z wprowadzaniem buspasów, które znacznie usprawnią komunikację publiczną, gdy zamknięte będą fragmenty ul. Naramowickiej. Będą one wdrażane sukcesywnie, ale już przed wprowadzeniem zmiany organizacji ruchu skorzystają z nich autobusy linii obecnie obsługujących Winogrady, Naramowice i Piątkowo.

W trakcie prac budowlanych ruch na ul. Naramowickiej zostanie wstrzymany od ul. Słowiańskiej do zjazdu przy ul. Naramowickiej 31 oraz od ul. Serbskiej do ul. Lechickiej (odcinki będą dostępne dla pieszych i rowerzystów). Przejezdne w obu kierunkach pozostaną ulice przecinające: Serbska oraz Włodarska/Ziarnista, a na skrzyżowaniu ul. Lechickiej i Naramowickiej zmieni się organizacja ruchu.

Buspasy zaplanowane zostały tak, by sprawny przejazd komunikacją miejską był atrakcyjną alternatywą dla samochodów w czasie objazdów. Pierwsze z nich powstaną na ul. Szelągowskiej, na odcinku od przystanku „Winogrady n/ż” do skrzyżowania Wilczak/Słowiańska (wlot południowy) oraz w kierunku centrum od ul. Winogrady do Na Stoku.

Ograniczenia ruchów pociągów w Wielkopolsce pozostaną

Niemal do końca wakacji (29 sierpnia) będzie obowiązywał obecny rozkład jazdy pociągów Kolei Wielkopolskich. Niemal do połowy czerwca rzadziej będą kursowały też pociągi PolRegio.

Ograniczenia w kursowaniu pociągów mogą ulec zmianie w zależności od ogólnej sytuacji epidemiologicznej. Na bieżąco monitorowane jest zapełnienie składów oraz ilość osób korzystających z pociągów Kolei Wielkopolskich. 

Dokładny rozkład pociągów Kolei Wielkopolskich dostępny jest TUTAJ.

Nagranie całości serwisu dostępne jest na Naszym Facebooku.