Akademickie Podsumowanie Tygodnia #39

Informacje z Polski

Luzowanie obostrzeń pandemicznych

Zgodnie z zapowiedziami rządu, o północy zniesione zostały kolejne ograniczenia dotyczące gastronomii. Restauratorzy mogą już przyjmować klientów wewnątrz swoich lokali. Muszą jednak pamiętać o obowiązku zachowania odległości między stolikami. Co więcej, maksymalne obłożenie w takich miejscach wynosi 50%.

Zmodyfikowane zostały też obostrzenia dotyczące imprez okolicznościowych (m.in. wesel), w których od dzisiaj może wziąć udział do 50 osób. Warto zaznaczyć, że do tego limitu nie wlicza się osób w pełni zaszczepionych przeciwko COVID-19. Ponadto złagodzeniu uległy obostrzenia dotyczące krytych obiektów sportowych – w tym siłowni, klubów fitness i basenów. Oprócz tego od poniedziałku powrócić ma nauka stacjonarna dla wszystkich uczniów.

Informacje z UAM

Studentki UAM z Noblem

Dwie przedstawicielki naszej uczelni zostały wyróżnione w prestiżowym ogólnopolskim konkursie Studencki Nobel, organizowanym przez Niezależne Zrzeszenie Studentów. Przy wyborze zwycięzców decydenci brali pod uwagę m.in. aktywność naukową kandydatów, ich oceny ze studiów oraz działalność w samorządzie i organizacjach studenckich. W tegorocznej edycji przyznano dziewięć nagród, z czego dwie powędrowały do naszych koleżanek z UAM-u. W kategorii „Dziennikarstwo i Literatura” wyróżniono Antoninę Tosiek z Wydziału Filologii Polskiej i Klasycznej. Natomiast Julia Orłowska z Wydziału Nauk Politycznych i Dziennikarstwa zwyciężyła w kategorii „Działalność społeczna”. Serdecznie gratulujemy!

Międzynarodowa współpraca

Uniwersytet im. Adama Mickiewicza został niedawno członkiem programu Science Communication.
W projekcie biorą udział jeszcze trzy polskie uczelnie: Uniwersytet Jagielloński, Politechnika Warszawska oraz Gdański Uniwersytet Medyczny. Oprócz nich do zespołu należy czołowa brytyjska szkoła wyższa, czyli Imperial College London. Jednostkę tę od wielu lat uznaje się za jeden z najlepszych uniwersytetów świata. W 2019 roku zajęła ósme miejsce w międzynarodowym rankingu QS Top Universities.

W zakres programu Science Communication będzie wchodziła przede wszystkim wymiana ekspertyz i pomysłów, w tym tworzenie podcastów oraz pracowni, mogących uzupełniać programy studiów.

Informacje z Poznania

Wyróżnienia dla artystów

W ten czwartek na Wolnym Dziedzińcu Urzędu Miasta Poznania odbyła się ceremonia, podczas której ogłoszono laureatów nagrody dla młodych poznańskich twórców. W tym roku kapituła musiała rozpatrzyć rekordową liczbę ponad stu zgłoszeń, a uhonorowanych zostało 10 osób.

Zgodnie z decyzją Rady Miasta pula środków finansowych przeznaczonych na stypendia od tego roku wynosi 120 tysięcy złotych. Wszyscy tegoroczni laureaci otrzymają więc po 12 tysięcy złotych. Od 1991 roku nagrody otrzymały 263 osoby, wśród których najliczniejsze grupy stanowią przedstawiciele sztuk wizualnych oraz muzyki.


Nagrania serwisu można wysłuchać na naszym profilu facebookowym – Meteor News.