Akademickie Podsumowanie Tygodnia #28

Informacje z Polski

Zaostrzenie obostrzeń w kolejnych województwach

Od poniedziałku w woj. mazowieckim i lubuskim zamknięte zostaną hotele, instytucje kultury, baseny i obiekty sportowe, a także ograniczona zostanie działalność galerii handlowych. Szef resortu zdrowia przekazał, że w województwach mazowieckim i lubuskim nauczanie w klasach 1-3 będzie się odbywać w trybie hybrydowym. Według ministra Niedzielskiego wyniki wskazują, że materializuje się czarny scenariusz, jeżeli chodzi o tempo rozwoju pandemii. Od soboty podobne obostrzenia zaczną funkcjonować w województwie pomorskim i warmińsko – mazurskim.  

Aleksander Doba spoczął na cmentarzu w Policach

Rodzina, przyjaciele i mieszkańcy Polic oraz przedstawiciele władz samorządowych i rządu pożegnali w środę kajakarza Aleksandra Dobę. Turystykę kajakową zaczął uprawiać w 1980 r. W 1989 r. przepłynął Polskę „po przekątnej” – z Przemyśla do Świnoujścia, pokonując 1189 km. Wśród jego osiągnięć jest też samotne przepłynięcie Bałtyku „z Polic do Polic” w 80 dni, bez zawijania do zatok na dystansie 4227 km. Trzykrotnie samotnie przepłynął kajakiem Ocean Atlantycki. Po raz pierwszy podróżnik wystartował ze stolicy Senegalu, Dakaru, 26 października 2010 r. na specjalnym kajaku Olo. Po blisko 99 dniach i przebyciu 5394 km 2 lutego 2011 r. dotarł do Acarau w Brazylii. W czasie I Transatlantyckiej Wyprawy Kajakowej przebył ocean w najwęższym miejscu. Podróżnik zmarł 22 lutego po wejściu na szczyt Kilimandżaro w Afryce. Miał 74 lata.

Informacje z UAM

Polski design czasów międzywojennych okiem naukowca z UAM

“Po wielkiej wojnie. Nowa Europa 1918-1923” to temat wystawy, którą można oglądać na Placu Wolności. Partnerem ekspozycji jest Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, a Wydział Nauk o Sztuce przygotował wydarzenia towarzyszące. Pierwszy z filmów, dotyczący polskiego wzornictwa wobec niepodległości, jest już dostępny na stronie uczelni. 

Wystawa jest próbą podsumowania burzliwych początków dwudziestolecia międzywojennego, ze szczególnym uwzględnieniem historii Europy Środkowo-Wschodniej. Jak mówią organizatorzy, przedstawia ona Europę po Wielkiej Wojnie w kontekście międzynarodowym, ułatwiając tym samym lepsze zrozumienie jej znaczenia w procesie kształtowania nowego porządku europejskiego po I wojnie światowej.

Wystawę można oglądać na Placu Wolności do 13 kwietnia 2021r.

Informacje z Poznania

Umowa na węzeł Grunwaldzka podpisana.

Prace budowlane inwestycji, w ramach której powstanie m.in. tunel pod torami kolejowymi na granicy Poznania i Plewisk, ruszą w przyszłym roku. W ramach inwestycji powstanie wiadukt kolejowy, a droga zostanie pogłębiona tak, by jej użytkownicy mogli bezkolizyjnie jeździć i przechodzić pod torami. Prace obejmują także budowę lub rozbudowę istniejącego układu komunikacyjnego w rejonie ul. Grunwaldzkiej wraz z infrastrukturą towarzyszącą, jak drogi, ścieżki rowerowe, chodniki, zjazdy i przystanki autobusowe, miejsca postojowe oraz parking z układem dróg dojazdowych. Roboty budowlane rozpoczną się więc na początku 2022 r., a zakończą wiosną 2023 r. Inwestycja pochłonie 95,5 mln zł, z czego 66 mln będą pochodzić z dotacji unijnych. 

Malta znów wypełni się wodą

Od listopada trwała operacja oczyszczania dna jeziora Maltańskiego w Poznaniu wykonywana przez Poznańskie Ośrodki Sportu i Rekreacji.  Czyszczenie jeziora co cztery lata jest konieczne, aby znajdujący się tu tor regatowy miał właściwą głębokość, a w jeziorze nie pojawiały się sinice. W marcu rozpoczęło się ponowne napełnianie Malty wodą. Jezioro wypełni około 2 mln metrów sześciennych wody. Cały proces potrwa co najmniej trzy tygodnie. Pierwsze tegoroczne wydarzenie na Torze Regatowym Malta „Regaty Otwarcia Sezonu w kajakarstwie” zaplanowane jest na sobotę 10 kwietnia.

Nagrania serwisu można wysłuchać na naszym profilu facebookowym – Meteor News.