Akademickie Podsumowanie Tygodnia #25

Informacje z Polski


Szczepienie w domu

NFZ zorganizował ponad 100 wyjazdowych punktów szczepień przeciw COVID-19. Dotrą one do pacjentów, którzy ze względu na stan zdrowia nie mogą pójść do przychodni. Aby skorzystać z wyjazdowego punktu szczepień wystarczy zadzwonić do swojej poradni POZ. Oznacza to, że na wizytę wyjazdowego punktu szczepień nie ma rejestracji przez Internet lub telefonicznie, np. przez infolinię 989.
Więcej informacji tutaj.


Informacje z UAM


XXII Debata Akademicka

Już w poniedziałek o godzinie 17 odbędzie się XXII Debata Akademicka pt. “Młodzieżowa rewolucja?” Jej organizatorami są UAM i Uniwersytet Ekonomiczny w Poznaniu. Wydarzenie odbędzie się w wersji on-line na kanale YouTube Uniwersytetu Ekonomicznego. W debacie wezmą udział:
dr hab. Agata Stanisz, antropolożka, prof. UAM
dr Maciej Frąckowiak, socjolog, UAM
dr Monika Banaszewska, ekonomistka UEP
dr Dominik Butler, ekonomista UEP.


Trwa rekrutacja na Studenckiego Ambasadora Karier UE

Biuro Karier UAM poszukuje kandydatów do programu dla studentów-ambasadorów EU Careers na rok akademicki 2020/2021. Jest to oferta dla osób, które chciałaby promować możliwości pracy w instytucjach UE. Zainteresowani powinni przesłać swoje CV przez portal karier naszej uczelni JobTeasers, a także nagrać krótki filmik w języku angielskim. Powinien on trwać od 3 do 5 minut i powinna w nim się znaleźć odpowiedź na pytanie dlaczego to właśnie Ty jesteś najlepszym kandydatem. Film należy przesłać na adres lub przez MS Teams. Rekrutacja trwa do 26 marca.

Aplikować można na stronie.


Informacje z Poznania


Wielka Akcja CBA

Centralne Biuro Antykorupcyjne aresztowało międzynarodową grupę przestępczą działającą na terenie Niemiec i Polski, w tym w Poznaniu. Jej członkowie zajmowali się oszustwami podatkowymi w handlu olejami roślinnymi. Ich działalność była oparta o sieć spółek, którymi zarządzano w taki sposób, aby unikać blokady środków finansowych na rachunkach. W ten sposób, na rachunki bankowe znikających podatników nie wpływały żadne środki, które mogłyby zostać zajęte przez organy finansowe w związku z podejrzeniem prania pieniędzy. Ponad 150 funkcjonariuszy wzięło w udział w zatrzymaniu. 12 oskarżonych usłyszały zarzuty w Prokuraturze Okręgowej w Poznaniu dotyczące udziału w zorganizowanej grupie przestępczej, prania brudnych pieniędzy i popełniania przestępstw skarbowych. Wskutek ich działań Skarb Państwa stracił prawie 80 mln zł. Międzynarodowa grupa przestępcza starała się także o uzyskanie środków z tzw. Tarczy antykryzysowej, jednak ich wypłatę udało się zablokować.

Otwarcie Muzeum Motoryzacji

Już od dziś na Międzynarodowych Targach Poznańskich można zwiedzać nowe muzeum. Znajduje się tam ponad sto zabytkowych rowerów, motocykli i samochodów. Należą one do członków Automobilklubu Wielkopolski. Wystawa dzieli się na kilka stref tematycznych. Są tam samochody wyprodukowane w Ameryce, we Francji, we Włoszech, w Wielkiej Brytanii, w Niemczech, które są rozdzielone przez Mur Berliński, a także w Polsce w czasach PRL-u. Znajdują się tam także stare rowery, wojskowe pojazdy opancerzone oraz motocykle wykorzystywane podczas II Wojny Światowej. Bilety można kupić jedynie na stronie internetowej . W hali w tym samym czasie może znajdować się maksymalnie 165 osób.

Po więcej informacji zapraszamy na fanpage Meteor News.