Akademickie Podsumowanie Tygodnia #20

Informacje z Polski

Wyczekiwany dzień

Dziś ruszyły zapisy na szczepienia przeciwko COVID-19. Został uruchomiony specjalny formularz zgłoszeniowy dla wszystkich dorosłych osób, które wyrażą chęć zaszczepienia. Seniorzy powyżej osiemdziesiątego roku życia już mogą rejestrować się na konkretny termin szczepienia w określonym punkcie. Tydzień później grupa wiekowa powyżej siedemdziesiątki otrzyma taką samą możliwość. Następnie, 25 stycznia, rozpoczną się szczepienia tej grupy wiekowej.

Informacje z UAM

Pierwszy wykład otwarty 

O przyczynach zwycięstwa Andrzeja Dudy w ubiegłorocznych wyborach prezydenckich mogli posłuchać uczestnicy wykładu otwartego, który miał miejsce w czwartek. Poprowadził go prof. Szymon Ossowski na kanale YouTube. Była to pierwsza prelekcja z cyklu wykładów otwartych organizowanych przez Wydział Nauk Politycznych i Dziennikarstwa. 

Wykłady otwarte są organizowane cyklicznie w ramach promocji wydziału. Ich głównym zadaniem jest zachęcenie potencjalnych kandydatów do wyboru studiów z oferty WNPiD. Co roku przyciągały one grono licealistów z Poznania i okolic. Ze względu na sytuację pandemiczną, tegoroczna edycja została przeniesiona do Internetu. Można ją śledzić na kanale YouTube.

StreamIK po raz pierwszy

W czwartek odbyło się pierwsze spotkanie z nowego cyklu #StreamIK. Jest to program, w ramach którego Instytut Kulturoznawstwa UAM organizuje rozmowy z twórcami i badaczami kultury. Wydarzenie zadebiutowało spotkaniem z Łukaszem Kozakiem, który wystąpił z tematem “Od Szatana do szamanizmu. O polskich upiorach”. Ponadto, uczestnicy usłyszeli m.in. o historii naturalnej polskiego upiora. 

Transmisja na żywo miała pozwolić uczestnikom poznać odpowiedzi na szereg pytań. Czy upioryzm jest polskim szamanizmem? Jak żyły osoby, które uważały się za upiory? Czym się różni upiór od strzygonia? Jak scharakteryzować zmorę? Jak rozpoznać u siebie i sąsiada “znamiona upierstwa”? 

Łukasz Kozak jest mediewistą, ekspertem w dziedzinie technologii i nowych mediów oraz promocji dziedzictwa kulturowego. Bada nieoczywiste wątki historii kultury. Pisze prace naukowe i popularyzatorskie. Poza tym jest współtwórcą audycji mediewistycznej “Kryzys wieku średniego” w Programie 2 Polskiego Radia, a także kuratorem programu muzyki dawnej warszawskiego festiwalu Nowe Epifanie. Prowadzi dwa fanpage’e na Facebooku, “Stare obrazki ze zwierzętami” i “Discarding Images”.

Logiczna konferencja

Za kilka chwil zakończy się dwudniowa konferencja online zorganizowana przez Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu i Uniwersytet Łódzki w ramach Światowego Dnia Logiki. Pierwszy dzień wydarzenia UAM poświęciło pamięci polskiego logika i filozofa- Romana Suszki. Drugi dzień UŁ zadedykowało logikowi-Janowi Gregorowiczowi. Data 14 stycznia nie jest przypadkowa. Dwa lata temu UNESCO, wspólnie z International Council for Philosophy and Human Sciences, ustanowiło Światowy Dzień Logiki na ten dzień. Ma on upamiętniać dwóch najważniejszych logików XX wieku: Alfreda Tarskiego (urodził się 14 stycznia 1901 roku) i Kurta Gödla (zmarł 14 stycznia 1978 roku). 

Prelegenci reprezentowali różne polskie uczelnie: Uniwersytet Warszawski, Uniwersytet Kardynała Stefana Wyszyńskiego, Uniwersytet Opolski, Uniwersytet Jagielloński, a także Wyższą Szkołę Informatyki i Zarządzania w Rzeszowie oraz oczywiście UAM i UŁ.

Informacje z Poznania

Łyżwy do szafy?

W środę Lodowisko Malta ogłosiło koniec stosunkowo krótkiego sezonu 2020/2021. Działało ono od 18 listopada do 27 grudnia. Obostrzenia sanitarne, zakazujące jakichkolwiek form rekreacyjnych, spowodowały ogromne straty pieniężne. Poznański Ośrodek Sportu i Rekreacji podał, że dalsze utrzymywanie obiektu stanowiłoby poważne obciążenie finansowe. Po wznowieniu działalności rekreacyjnej będzie natomiast otwarte Lodowisko Chwiałka im. Witalisa Ludwiczaka.

Nagranie serwisu jest dostępne na Naszym fanpage na Meteor News.