Akademickie Podsumowanie Tygodnia #18

Informacje z Polski

Narodowa kwarantanna faktem

Od 28 grudnia do 17 stycznia wprowadzamy kwarantannę narodową – powiedział minister zdrowia Adam Niedzielski podczas czwartkowej konferencji prasowej. 

Oprócz dotychczasowych obostrzeń, zamknięte zostaną hotele, centra handlowe i stoki narciarskie. Wszystko oprócz drogerii i sklepów spożywczych będzie nieczynne na czas ferii zimowych. Dodatkowo minister ogłosił zakaz i ograniczenia w przemieszczaniu się na czas sylwestra. Będzie obowiązywał od godziny 19.00 31 grudnia do 6 rano 1 stycznia.

Dla wszystkich osób przyjeżdżających do Polski transportem zorganizowanym w tym czasie będzie nałożony obowiązek odbycia 10-dniowej kwarantanny. Minister zdrowia zapewnił,że poszkodowane kwarantanną narodową branże otrzymają finansowe wsparcie. Wszystkie dodatkowe obostrzenia mają złagodzić zapowiadaną III falę zachorowań.

Sejm uchwalił budżet na nadchodzący rok

Ponad 82 mld deficytu w budżecie państwa. W czwartek Sejm uchwalił ustawę budżetową na 2021 r. z deficytem na koniec roku w wysokości 82,3 mld zł. Wprowadzono kilkanaście poprawek zgłoszonych przez posłów Prawa i Sprawiedliwości, w tym zwiększającą o 26 mln zł kwoty na odszkodowania za szkody wyrządzone przez zwierzęta chronione i łowne. Za uchwaleniem budżetu zagłosowało 234 posłów, przeciw było 220, a 1 poseł wstrzymał się od głosu. Wcześniej w głosowaniu Sejm nie poparł wniosku Koalicji Obywatelskiej o odrzucenie budżetu w całości. Do rozpatrzenia było prawie 900 poprawek, ponad 600 wniosków mniejszości i prawie 280 poprawek zgłoszonych w drugim czytaniu.

Informacje z UAM

Uniwersytetu Europejskie. Polskie doświadczenia i perspektywy

Jedenaście Polskich uczelni należących do jedenastu konsorcjów zaangażowanych w budowanie programu Uniwersytetów Europejskich spotkało się na wirtualnej konferencji “Uniwersytety Europejskie. Polskie doświadczenia i perspektywy”. 

Celem wydarzenia była prezentacja dokonań, wymiana doświadczeń i wypracowanie konstruktywnych rozwiązań na poziomie ogólnopolskim i ministerialnym w celu budowania nowoczesnej edukacji w Europie. Organizatorem konferencji był Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu we współpracy z Ministerstwem Nauki i Szkolnictwa Wyższego.

Na konferencji poruszano takie tematy jak Uniwersytety europejskie odpowiedzią na wyzwania dla szkolnictwa wyższego w Europie czy Współpraca miasta i uniwersytetu europejskiego.

Informacje z Poznania

Primark w Poznaniu z początkiem nowego roku?

O planowanym otwarciu pierwszego w Poznaniu sklepu sieci “Primark” głośno było od początku roku. Wszystko pokrzyżował wybuch pandemii koronawirusa na początku marca w Polsce. Jak ustalił portal wtk.pl otwarcie znanego sklepu ma nastąpić w marcu 2021 roku, przed Wielkanocą. Czy do tego dojdzie? Tylko czas pokaże.

Nowy sklep Primark w Posnanii będzie zajmować 3 500 metrów kwadratowych. Na powierzchni  dwóch pięter będzie oferować modę damską, męską i dziecięcą. Sklep zajmie miejsce m.in. po  sklepie odzieżowym Forever 21.

Wojewoda Wielkopolski odwołany

A wszystko przez decyzję nie wstrzymania budowy zamku w Stobnicy. Minister spraw wewnętrznych i administracji – Mariusz Kamiński złożył wniosek do premiera o odwołanie wojewody. Premier Morawiecki w środę rozpatrzył wniosek pozytywnie.Od momentu złożenia wniosku przez ministra, wojewoda przebywał na zwolnieniu lekarskim. W jego obronie wypowiedzieli się wielkopolscy samorządowcy, w tym m.in. wszyscy starostowie w województwie oraz prezydent Poznania. Wszyscy wskazywali na umiejętność Łukasza Mikołajczyka do dobrej współpracy ponad podziałami politycznymi, w interesie mieszkańców Wielkopolski.

Wojewoda wydał również oświadczenie, w którym podziękował za współpracę i podsumował rok swojej pracy, wspominając trwającą pandemię koronawirusa i przeciwności z nią związane. 

Nagranie serwisu jest dostępne na Naszym fanpage na Meteor News.