Akademickie Podsumowanie Tygodnia #1

Zapraszamy Was na wyjątkowe wydanie Akademickiego Podsumowania Tygodnia. 

Specjalnie dla Was przez cały tydzień zbieraliśmy najświeższe informacje z kraju, naszego Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza oraz z Poznania. Wyselekcjonowaliśmy najważniejsze i przedstawimy je Wam w dzisiejszym artykule!

Informacje z kraju

Czwartkowa konferencja 

Wczoraj odbyła się konferencja premiera Morawieckiego, ministra zdrowia Łukasza Szumowskiego oraz ministra edukacji narodowej Dariusza Piontkowskiego. Poinformowali oni o przedłużeniu dotychczas obowiązujących obostrzeń, a także o wprowadzeniu nowych: 

1. Do 19 kwietnia przedłużone są obostrzenia dotyczące galerii handlowych, kin, teatrów,zakładów fryzjerskich, kosmetycznych, tatuażu, dotyczy to także limitu osób w sklepach i kościołach, utrzymane są także ograniczenia w przemieszczaniu się.

2. Do 26 kwietnia przedłużone jest zamknięcie szkół, uczelni, przedszkoli i żłobków. wstrzymanie pasażerskiego ruchu lotniczego, kolejowego ruchu międzynarodowego

3. Do 3 maja będą zamknięte, również granice i obowiązywać będzie m.in obowiązkowa kwarantanna dla osób przekraczających granicę z Polską.

4. 16 kwietnia wchodzi w życie obowiązek zakrywania nosa oraz ust w przestrzeni publicznej. 

5. Ograniczenia dotyczące imprez masowych obowiązują do odwołania.

6. Egzaminy maturalne i ósmoklasistów zostają przesunięte – nie odbędą się wcześniej niż w czerwcu, prawdopodobnie w drugiej połowie czerwca. Informacje o nowych terminach będą podane co najmniej na trzy tygodnie wcześniej.

7. Ponadto o 26 kwietnia przedłużony zostaje zasiłek opiekuńczy dla tych, którzy będą musieli zostać w domu z najmłodszymi dziećmi. 

Informacje z UAMu

Nowa perspektywa nauki – European New School of Digital Studies. 

ENS to wspólny, innowacyjny projekt Uniwersytetu Europejskiego Viadrina we Frankfurcie nad Odrą oraz Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Pierwsze zajęcia dla studentów odbędą się w semestrze zimowych 2020/21  w Collegium Polonicum (CP) w Słubicach na polsko-niemieckiej granicy. Celem ENS jest stworzenie nowego obszaru w badaniach naukowych a także dydaktyce dotyczącego transformacji cyfrowej. Projekty naukowe oraz programy studiów będą transdyscyplinarnie, w rezultacie pozwala to na połączenie takich przedmiotów jak ekonomia, socjologia, prawo oraz nauki techniczne i informatyczne.

Więcej informacji o projekcie można znaleźć TUTAJ.

KOWADŁO 2.0

UAM dofinansuje Twój projekt! Rozpoczęła się rejestracja na wiosenną edycję Konkursu na Budżet Projektowy Kowadło 2.0. Projekt dedykuje się wszystkim społecznikom którzy potrzebują dofinansowania aby zrealizować swój projekt. Idea powinna dotyczyć jednej z czterech kategorii: propagujący naukę, kulturalny, prozdrowotny, o działaniu projakościowym.

Każdy uczestnik może zgłosić maksymalnie dwa projekty. Kryteriami oceny są:

  • innowacyjność,
  • zakładane cele projektu,
  • poziom aktywizacji społeczności akademickiej,
  • użyteczność projektu dla Uczelni.

Harmonogram projektu wygląda następująco: 

Rejestracja projektów potrwa do 13 kwietnia br.

Wyniki pojawią się najpóźniej 27 kwietnia br.

Laureaci będą realizować projekty do 25 października br.

Do dzieła! Więcej informacji TUTAJ.

Informacje z Poznania 

Przebudowa ulic Gdyńskiej i Poznańskiej

Od najbliższego weekendu – 11 kwietnia Wielkiej Soboty, robotnicy rozpoczną kolejny etap prac przy przebudowie ulic Gdyńskiej i Poznańskiej w Koziegłowach. Nastąpią zmiany w funkcjonowaniu komunikacji podmiejskiej. Zmiany tras nastąpią na liniach: nr 237, nr 320, nr 321, nr 322, nr 323. 

Dodatkowo wprowadzona zostanie zmiana w roboczym rozkładzie jazdy dla linii nr 320 i 321. Kursy linii nr 321 o godzinie 7:00 z przystanku Rondo Śródka oraz kurs o godzinie 7:33 z Kicina zastąpią kursy linii 320. Pozostałe godziny odjazdów pozostaną bez zmian. 

Po rozbudowie ul. Gdyńska będzie miała dwie jezdnie po dwa pasy ruchu. Powstaną również zatoki autobusowe, chodniki, drogi rowerowe i oświetlenie. Ostatecznie zakończenie całości inwestycji planowane jest w ostatnim kwartale 2020 r.

Utrudnienia w rejonie ulicy 28 czerwca 1956 roku

Do 16 kwietnia, z powodu rozpoczęcia prac, przy budynkach zawężona zostanie jezdnia w kierunku centrum w pobliżu skrzyżowania z ul. Traugutta.

W związku z zamknięciem chodnika ruch pieszych odbywać się będzie drugą stroną ulicy, a w rejonie prac obowiązywać będzie zakaz zatrzymywania się.

Przebudowa dworca autobusowego Rataje 

Trwają prace rozbiórkowe na dworcu. Rozpoczęła się także równocześnie budowa kanałów dla przewodów monitoringu obiektu i zasilania autobusów elektrycznych. Budowniczy przygotowują również podłoże pod betonową konstrukcję placu postojowego. Ponadto na Ratajach powstaną nowe perony. W ramach prac całość zostanie dostosowana do potrzeb osób niepełnosprawnych. Wszystkie prace mają się zakończyć pod koniec przyszłego roku.

Nagranie naszego serwisu dostępne jest także na Facebooku.