Sound Art Festiwal

W ostatni weekend lutego odbyła się druga edycja Sound Art Festiwal. Było to wydarzenie wyjątkowe – łączące świat biznesu muzycznego z światem nauki. Impreza została zorganizowana przez Uniwersytet Artystyczny w Poznaniu, Akademię Muzyczną, firmę DAARS oraz Wydział Fizyki UAM, gdzie mieścił się cały event.

Piątkowemu otwarciu towarzyszyła Orkiestra Kameralna “Poznańskie Smyczki” pod dyrekcją Jacka Pawełczyka. Atmosfera była bardzo barokowa i dystyngowana. Nie obyło się jednak bez zaskoczeń. Oprócz klasycznych smyczkowych kompozycji mogliśmy usłyszeć również Pirates of Caribbean Hansa Zimmera, czy The Typewriter Leroya Andersona, w którym instrumentem wiodącym była maszyna do pisania. Drugiego dnia o koncertowe wrażenia zadbała natomiast studencka Orkiestra Laptopowa.

fot. Adrian Wykorta

Oczekiwań nie zawiodła również przestrzeń wystawowa, na którą składało się kilkanaście stanowisk. Przyszli realizatorzy dźwięku, jak również wszyscy odwiedzający mogli przyjrzeć się najnowszym trendom, czy profesjonalnemu sprzętowi. Dużym zainteresowaniem cieszyły się wystawy oferujące możliwość sprawdzenia swoich sił za tradycyjnymi, jaki i dotykowymi konsoletami mikserskimi. Podziw robiły również takie cuda techniki, jak komputer do montażu wyposażony w 190 GB RAMu i kartę NVIDIA Quadro RTX 8000. Z pewnością wiele uczestników nie wiedziało nawet o istnieniu takiego sprzętu.

Uczestnicy mogli brać również w szeregu nieodpłatnych aktywności, takich jak: badanie słuchu, darmowa wymiana strun w gitarze, wizyta w komorze bezechowej katedry Akustyki, rzeźbienie dźwiękiem, czy możliwość zagrania na jedynej w swoim rodzaju laserowej harfie przygotowanej przez koło naukowe Fusion.

Jak festiwal, to również prelekcje. Nie zabrakło spotkań z profesjonalistami, którzy zdradzili kilka tajników swojej pracy. Wystąpienia przygotowały takie osobistości, jak: muzyk Robert “Litza” Friedrich, reżyser Błażej Jankowiak, realizator Piotr Madziar, czy dziennikarz Hirek Wrona.

Oprócz gości ze świata muzycznego w imprezie brali też udział przedstawiciele oświaty m. in. prorektor Bogumiła Kaniewska, prorektor Marek Nawrocki, prof. Stefan Jurga, prorektor Akademii Muzycznej w Poznaniu Krzysztof Przybyłowicz, czy wicedyrektor Wydziału Rozwoju Miasta i pełnomocnik prezydenta ds. młodzieży Anna Wawdysz.

Tegoroczną edycję Sound Art Festiwal z pewnością można uznać za udaną. Wydarzenie, choć kameralne powierzchniowo, przyniosło nam bogactwo treści. Uczestnicy mogli cieszyć się warsztatami, pokazami sprzętu, instalacjami artystycznymi, czy prelekcjami prowadzonymi przez ciekawych gości. Każdy, kto zdecydował się wziąć udział evencie na Wydziału Fizyki znalazł coś dla siebie.