Nagrody Emmy – spełnione oczekiwania?

74. rozdanie nagród Amerykańskiej Akademii Filmowej odbyło się w nocy z 12 na 13 września. Czy słynne Emmy wręczane w Microsoft Theater w Los Angeles odzwierciedliły przewidywania widzów?

HBO dominuje telewizję

Emmy, nazywane też telewizyjnym odpowiednikiem Oscarów jeszcze rok temu zdominowały nominacje dla Netflixa. W 2021 roku giganta streamingowego wyróżniono m.in. za Gambit Królowej czy The Crown. Obydwie produkcje zostały szczególnie docenione podczas wręczania statuetek, w tym roku sytuacja obróciła się jednak w przeciwną stronę.

Pod względem zarówno nominacji, jak i wygranych, tegoroczne Emmy’s wykonały zdecydowany ukłon w stronę produkcji HBO. Platforma otrzymała wyróżnienia w większości najważniejszych kategorii, a wielkim wygranym okazał się serial Biały Lotos, z rekordową liczbą nagród. Produkcja zdobyła nagrodę za najlepszy serial limitowany lub antologię, aktora i aktorkę drugoplanowych, scenariusz, kompozycję muzyczną, reżyserię, dobór obsady, dźwięk, montaż kręcony jedną kamerą i oryginalny temat muzyczny. Wszystko to w kategoriach poświęconych serialom limitowanym, antologiom lub filmom telewizyjnym.

źródło: latimes.com

Sukcesy twórców HBO nie zatrzymały się jednak wyłącznie na Białym Lotosie. Statuetkę dla najlepszego serialu dramatycznego otrzymała Sukcesja. Doceniono w niej również aktora drugoplanowego, dobór obsady i scenariusz. Poza tym, wśród zwycięzców nie zabrakło głośnej w ostatnich latach Euforii, która co prawda przegrała z Sukcesją w kategorii serialu dramatycznego, jednak zdobyła pięć kolejnych nagród. Statuetkę dla najlepszej aktorki w serialu dramatycznym otrzymała jednak Zendaya, stając się w ten sposób najmłodszą aktorką, której dwa razy z rzędu udało się otrzymać nagrodę.

Wśród wyróżnionych produkcji HBO znalazły się również Hacks, Barry, A Black Lady Sketch Show, Przegląd tygodnia: Wieczór z Johnem Oliverem, Pozłacany wiek, We’re Here, 30-metrowa fala oraz George Carlin’s American Dream.

Emmy – pozostali zwycięzcy

Tegoroczne Emmy przeszły do historii jednak głównie za sprawą nominacji dla nieanglojęzycznego serialu Squid Game. Koreańska produkcja Netflixa została wyróżniona w aż sześciu kategoriach, w tym dla najlepszego aktora dramatycznego i reżysera. Gigant streamingowy spotkał się z uznaniem także za produkcję Ozark, Stranger Things, Najsłynniejsze parki narodowe świata, Bridgertonowie, Miłość w spektrum: USA i Porady różowej brygady. Znalazło się również miejsce na animacje, takie jak Arcane, Chłopaki przedstawiają: Czyste zło, Dom czy Miłość, śmierć i roboty.

źródło: ew.com

Zaskoczeniem wieczoru okazała się wygrana serialu Apple TV+. Ted Lasso otrzymał statuetkę w czterech kategoriach poświęconych serialom komediowym: najlepszy serial, aktor pierwszoplanowy i drugoplanowy oraz reżyseria.

Platforma zdobyła uznanie również za serial Rozdzielenie, Schmigadoon!

Wśród pozostałych wygranych nie zabrakło również produkcji Disney + i Hulu, ale też prime video, National Geographic czy Sundance TV. Najlepszym filmem telewizyjnym został tegoroczny Chip i Dale: Brygada RR. Statuetkę przyznano również za The Dropout, Misja: Podstawówka, Zbrodnie po sąsiedzku, Status związku, Pam i Tommy, Lucy and Desi, The Beatles: Get Back, Lizzo’s Watch Out For The Big Grrrls, RuPaul’s Drag Race, Księga Boby Fetta, Wielka, Co robimy w ukryciu, American Crime Story: Impeachment, W okowach mrozu, Jak poznałam twojego ojca, Lekomania, Atlanta, I Think You Should Leave with Tim Robinson i Moon Knight.

Wzruszenie wywołała również pośmiertna nagroda za najlepszą grę głosem dla Chadwicka Bosemana za animację A gdyby…?. Swoją pierwszą Emmy w karierze zdobył również Michael Keaton za rolę w serialu Lekomania.

źródło: globalnews.ca

Po więcej ciekawych tekstów ze świata kultury zapraszamy tutaj -> meteor.amu.edu.pl/programy/kultura/