Impresariat 08.11.2018 r.
Prowadzenie: Michalina Maciaszek
Nawiązując do Święta Niepodległości, przypomnimy dziś utwory z filmu Zakazane Piosenki z 1949 r. w reż. Leonarda Buczkowskiego. Co prawda dzieło nie mówi o I wojnie światowej, jednak dzięki temu, że porusza problem konfliktu z lat 1939-1945, pochyla się również nad zjawiskiem odzyskania przez Polskę niepodległości.
Film upamiętnia antyniemiecką i partyzancką twórczość muzyczną czasów II wojny światowej. Jednocześnie przedstawia również w epizodach historię okupacji niemieckiej od kapitulacji wrześniowej aż po wkroczenie Armii Czerwonej do Polski. Przedstawione w filmie piosenki są w większości oparte na autentycznej twórczości wykonawców ulicznych i orkiestr podwórkowych.
Na początku miał to być film krótkometrażowy, który dokonałby dokumentacji twórczości ulicznych muzyków warszawskich. Okazało się jednak, że w społeczeństwie narastała potrzeba zrobienia pierwszego po II wojnie światowej, fabularnego filmu polskiego. W związku z tym zdecydowano, że to właśnie Zakazane Piosenki zostaną pierwszym filmem fabularnym po II wojnie światowej.
Główne role w filmie otrzymali profesjonalni aktorzy, grający w warszawskich, krakowskich i łódzkich teatrach i tym samym stali się pierwszymi gwiazdami polskiego filmu powojennego. Z kolei debiutująca Danuta Szaflarska pojawiła się na okładce pierwszego numeru czasopisma ,,Film”.