LiteruFKA i slamy poetyckie – Przestrzeń Kultury

LiteruFKA
grafika: Wojciech Kobus

Prowadzi: Patrycja Dolecka, Iga Tomaszewska
Realizuje: Szymon Adler, Kamil Zimny

 

Z literaturą pod rękę czyli LiteruFKA

Wtorkowe wydanie ,,Przestrzeni Kultury” Radia Meteor było bez wątpienia wyjątkowe. W studiu gościła Dagmara Świerkowska z Fundacji KulturAkcja.  Jej wizyta związana była z rozpoczęciem się kolejnego cyklu literackiego LiteruFKA, na który składa się aż sześć spotkań z poezją. Każde spotkanie to wystąpienie pisarza bądź pisarki oraz slam poetycki. A czym właściwie jest slam? Tę kwestię wyjaśniła Dagmara.

 ,,Slam poetycki to zjawisko, które nie ma jasnej definicji. W zasadzie w Polsce dysponujemy jedną książką na temat slamów poetyckich. Jest to publikacja Agaty Kołodziej pt. Najlepszy poeta nigdy nie wygrywa (…). Chodzi o to by wyjść na scenę i w ciągu tych trzech minut podzielić się swoim tekstem, swoim przemyśleniem, bo przecież to nie zawsze są teksty. (…)”

Trzyminutowa próba sił

Każde odsłona cyklu jest trochę inna. Wyjątkowa. Magiczna. Dlaczego? Bo za każdym razem mamy możliwość zaprojektowania innego widzenia literatury, poezji i słowa. Widz obserwuje niekiedy proces twórczy na żywo – szczególnie wtedy, gdy slamer lub slamerka postanawia improwizować. Ważne jest jednak to, że nie wolno mieć przy sobie żadnych rekwizytów. Jedynymi narzędziami są ciało i głos, dzięki którym można wykreować unikatową scenerię.

________________________________________________________________________________

Pierwsza LiteruFKA w tym sezonie odbyła się 22 marca w Klubie Dragon. Literackim gościem była Joanna Roszak. Kolejna odsłona cyklu już 12 kwietnia. Więcej informacji na: https://www.facebook.com/fundacjafka/