Róbmy swoje

grafika: domkulturylsm.pl

Róbmy swoje

Prowadzenie: Michalina Maciaszek

Wojciech Młynarski – wybitny satyryk, tekściarz, autor piosenek, które do dziś śpiewane są przez różne pokolenia – od tych najmłodszych, po najstarszych. Perfekcjonista, w którego twórczości znajdziemy zabawę słowem i refleksję nad światem.

Urodził się on 26 marca 1941 r. w Warszawie, a zmarł 15 marca 2017 r. również w stolicy. Debiutował w latach 60. w studenckim kabarecie klubu ,,Hybrydy”. Był tam autorem i reżyserem dwóch programów kabaretowych. Jednak prawdziwym przełomem w jego karierze twórczej był udział w II Krajowym Festiwalu Piosenki Polskiej w Opolu. Tam właśnie jego piosenki wygrały w obu głównych kategoriach. Pierwszy utwór Z kim tak Ci będzie źle jak ze mną śpiewała Kalina Jędrusik, a piosenkę Spalona ziemia Krystyna Konarska.

Utwory Wojciecha Młynarskiego są evergreenami, sam poeta wspominał w wywiadach, że dzieje się to nie tylko za sprawą jego talentu, ale również artystów, którzy je wykonują – jest to m.in. zespół Raz, Dwa, Trzy, Michał Bajor, Hanna Banaszak, Ewa Bem, Halina Frąckowiak, Edyta Geppert, Maryla Rodowicz, Irena Santor czy też Skaldowie.