XVIII Międzynarodowy Konkurs Pianistyczny im. Fryderyka Chopina

Konkurs Chopinowski to jedna z najbardziej prestiżowych rywalizacji pianistycznych na świecie i przy okazji jedyna, podczas której uczestnicy przedstawiają dzieła tylko jednego kompozytora. Wydarzenie odbywa się cyklicznie co 5 lat w Filharmonii Narodowej w Warszawie od 1927 roku. XVIII Międzynarodowy Konkurs Pianistyczny rozpoczął się 2 października od koncertu inauguracyjnego, a skończył w sobotę 23 października występami laureatów. 

Chopin a gruźlica koronawirus

Pandemia COVID-19 zmusiła organizatorów XVIII edycji tego wydarzenia do przesunięcia konkursu w czasie. Odbył się on rok później, niż początkowo zakładano. Z tego powodu wszyscy melomani Chopinowskiego geniuszu musieli uzbroić się w cierpliwość. Było to drugie przełożenie konkursu w historii. Pierwsze miało miejsce w czasie IV edycji, co było spowodowane wybuchem drugiej wojny światowej. Jednak nieprzerwanie od 1970 r. to wydarzenie odbywa się w październiku i jest połączone z obchodami kolejnych rocznic śmierci Fryderyka Chopina. 17 października w Kościele św. Krzyża w Warszawie odprawiana jest msza w jego intencji i tradycyjnie odgrywane Requiem Mozarta.

źródło: wydarzenia.interia.pl fot. Bartosz Krupa

3 etapy – 87 pianistów

Rywalizacja pomiędzy pianistami odbywa się w 3 etapach. Decyzję o zakwalifikowaniu do kolejnego stopnia podejmuje jury. W składzie m.in.: Dmitri Alexeev, Sa Chen, Philippe Giusiano, Krzysztof Jabłoński i przewodnicząca Katarzyna Popowa-Zydroń.

Do XVIII edycji konkursu do eliminacji zgłosiło się ponad 150 pianistów, z czego tylko 87, w tym 16 z Polski, zakwalifikowało się do pierwszego etapu. Każdy z uczestników jest zobowiązany do przedstawienia w nim dwóch etiud oraz dwóch wybranych przez siebie utworów spośród 22 wymienionych w regulaminie. Pianiści mają więc tutaj sporą dowolność. Obronną ręką z tej rozgrywki wyszło 45 uczestników, w tym 9 z Polski.

W drugim etapie uczestnicy obowiązkowo muszą wybrać jednego z walców i polonezów oraz utwór spośród 11 podanych. Czas trwania takiego występu powinien zamknąć się w przedziale 30-40 minut. Spośród 45 uczestników tylko 23 zakwalifikowało się do kolejnej rundy konkursu. W tym mocna 6-osobowa grupa pianistów z Polski.

Trzeci etap to moment, w którym pianiści przedstawiają jedną sonatę lub pełny cykl Preludiów op. 28 oraz wybrany cykl mazurków. 50-minutowy recital zakończył się wyłonieniem finałowej dwunastki uczestników. To rekordowa liczba osób, które zostały dopuszczone do ostatniego etapu rywalizacji. Wśród nich dwóch Polaków: Jakub Kuszlik i Kamil Pacholec.

XVIII Międzynarodowy Konkurs Pianistyczny – 12 uczestników – jeden zwycięzca = FINAŁ

Ostatni etap rywalizacji rozpoczął się 18 października. Pianiści musieli wybrać jeden z dwóch koncertów fortepianowych Fryderyka Chopina: e-moll op. 11 lub f-moll op. 21 i wykonać go wraz z Orkiestrą Filharmonii Narodowej. Wszyscy uczestnicy wykazali się ogromnymi zdolnościami manualnymi i pamięciowymi, gdyż wszystkie utwory musiały zostać przedstawione bez użycia zapisu nutowego, który zazwyczaj znajduje się na pulpicie. Jednak zwycięzca mógł być tylko jeden.

zwycięzca konkursuChopinowskiego
źródło: nifc.pl

Pierwszą nagrodę w XVIII  Międzynarodowym Konkursie Pianistyczny im. Fryderyka Chopina otrzymał 24-letni  przedstawiciel Kanady – Bruce Liu. Pełna lista laureatów prezentuje się następująco:

I nagroda –Bruce (Xiaoyu) Liu, Kanada
II nagroda ex aequo –Alexander Gadjiev, Włochy/Słowenia
II nagroda ex aequo –Kyohei Sorita, Japonia
III nagroda –Martin Garcia Garcia, Hiszpania
IV nagroda ex aequo –Aimi Kobayashi, Japonia
IV nagroda ex aequo –Jakub Kuszlik, Polska
V nagroda –Leonora Armellini, Włochy
VI nagroda –J J Jun Li Bui, Kanada

Laureaci pierwszych trzech miejsc oprócz nagród pieniężnych otrzymali także medale według projektu prof. Hanny Jelonek. Przyznano również nagrody specjalne:

Nagroda Polskiego Radia za najlepsze wykonanie mazurków – Pan Jakub Kuszlik, Polska
Nagroda Filharmonii Narodowej za najlepsze wykonanie koncertu – Pan Martin Garcia Garcia, Hiszpania
Nagroda Krystiana Zimermana za najlepsze wykonanie sonaty – Pan Alexander Gadjiev, Włochy/Słowenia

laureaci konkursu Chopinowskiego
fot. Sławomir Kamiński

XVIII Międzynarodowy Konkurs Chopinowski zakończył się galą wręczenia nagród, która odbyła się 21 października w Teatrze Nowym – Operze Narodowej w Warszawie. W uroczystości wziął udział Prezydent RP, który wręczył nagrodę kanadyjskiemu pianiście.

Wszystkim laureatom i uczestnikom serdecznie gratulujemy i życzymy dalszych wirtuozerskich sukcesów.

Po więcej ciekawych tekstów ze świata kultury zapraszamy tutaj -> meteor.amu.edu.pl/programy/kultura/