Nie mam zamiaru ukrywać tego, że Bartosz Walaszek to dla mnie jedna z barwniejszych postaci w polskiej kulturze. Animator, reżyser, aktor, montażysta, a do tego muzyk. Jemu właśnie zawdzięczamy takie klasyki jak: Wściekłe Pięści Węża, Generała Italię, czy nie bójmy się tego słowa, kultowego Kapitana Bombę. Postać tego twórcy jest na tyle barwna i ciekawa, że zasługuje na cały tekst, a nie tylko krótkie wspomnienie. Wsiadajcie do Orzeła 1 i zapnijcie pasy! Dziś poznacie Bartosza Walaszka.
Kim jest Bartosz Walaszek?
Zanim przejdziemy do jego twórczości, warto napisać coś więcej o samej osobie. Bartosz Walaszek urodził się 6 maja 1977 r. w Warszawie. Od lat 90. XX wieku daje się poznać fanom seriali i filmów, głównie klasy B, jako człowiek orkiestra. W 1988 r. wraz z bratem Łukaszem założył Zespół Filmowy Skurcz. Spod tego szyldu powstały takie produkcje jak Bulgarski Pościkk, Wściekłe Pięści Węża czy Kaliber 200 Volt. W każdej z tych produkcji Bartosz wcielał się również w bohatera.
Po rozpadzie ZF Skurcz do życia została powołana GIT Produkcja (obecnie SPInka Film Studio). Właśnie ta wytwórnia pozwoliła wypłynąć Walaszkowi na głębokie wody. Spod szyldu GIT powstały takie klasyki jak Kapitan Bomba, Piesek Leszek czy podbijający ostatnio Netflixa Egzorcysta. Ciekawostką jest to, że Walaszek w większości sam użycza głosu swoim postaciom. Poza filmami nasz bohater jest również muzykiem. Przede wszystkim znamy go świetnie z satyrycznego zespołu Bracia Figo Fagot.
Poza wyżej wspomnianym duetem Bartosz grał na perkusji w punkowym składzie TPN 25, występował jako Cjalis i był członkiem Nunczaki Orientu. Innymi słowy, mamy do czynienia z prawdziwym człowiekiem orkiestrą, który na pewno zaskarbił sobie serca wielu przede wszystkim swoim bardzo specyficznym poczuciem humoru.
Humor Walaszka
Nie ukrywajmy, humor Walaszka jest bardzo kontrowersyjny i absurdalny, może nawet za bardzo. Jednak właśnie tym poczuciem humoru zdobył popularność. Jako jeden z niewielu miał odwagę, aby ten humor pokazać. Swoją drogą z powstaniem jego zdecydowanie najpopularniejszej kreskówki wiąże się ciekawa historia. Ze względu na charakter „kartonów”, które leciały na kanale 4fun.tv, członkini KRRiT nakazała przesunięcie ich na godziny późnowieczorne. Po tym fakcie Walaszek stwierdził, że zrobi takie coś, czego w TV nigdy nie pokażą, a koniec końców i tak pokazali.
Przygody Tytusa Bomby mimo swojego wulgarnego charakteru zaskarbiły sobie rzesze fanów. Przygody kosmicznych żołnierzy walczących z kosmitami do dziś cieszą się popularnością. Mało tego, fani domagają się nowych odcinków, mimo że twórca jasno powiedział, że nie ma takiej możliwości. Powstał nawet specjalny okrzyk brzmiący: „Walaszek Grubasie Kiedy Bomba?”, przerabiany później na wiele sposobów. Poza tym do dziś można usłyszeć najbardziej kultowe zawołania z tego serialu, których jednak nie wypada cytować.
Co Walaszek robi dzisiaj?
Odpowiedź na to pytanie jest bardzo prosta! Nadal tworzy. Cały czas pojawiają się nowe odcinki Blok Ekipy, która swoją drogą ma całkiem sporo fanów. Poza tym mamy jeszcze Egzorcystę, który również cieszył się sporą popularnością, a nowe sezony są dalej w produkcji. Poza tworzeniem animacji Bartosz nadal koncertuje w duecie Bracia Figo Fagot. W grudniu 2020 r. wydali kolejną płytę i nic nie wskazuje na to, że będą zwalniali tempa!
A jak wpłynął na kulturę?
Można śmiało powiedzieć, że twórczość Walaszka wychowała część pokolenia. Teksty, które były przez niego używane w filmach weszły do slangu, jego muzyka do dziś jest grana na wielu imprezach, a on sam cieszy się popularnością i sympatią fanów. Charakterystyczne postacie ludzi, zwierząt oraz kosmitów zapadły w pamięć i do dziś pojawiają się na grafikach tematycznych.
Mimo wielu absurdalnych i bezsensownych żartów Bartosz Walaszek zapisał się złotymi literami w kulturze w tym kraju. Może nie postawimy go obok takich postaci jak Andrzej Wajda czy Adam Mickiewicz, jednak ma on wkład w to, jak wygląda dzisiejsza popkultura, bez względu na to, jaka by ona nie była.
Po więcej ciekawych tekstów ze świata kultury zapraszamy tutaj – meteor.amu.edu.pl/programy/kultura/