Akademickie Podsumowanie Tygodnia #40

Informacje z Polski

Zmiany w przepisach ruchu drogowego 

W tym tygodniu weszły w życie nowe zasady dotyczące pieszych oraz kierowców aut. Od wtorku piesi już wchodząc na przejście dla pieszych mają pierwszeństwo przed wszystkimi pojazdami, z wyłączeniem tramwajów. Pierwszeństwo przed tymi ostatnimi piesi mają, gdy już znajdują się na przejściu. Jednocześnie osobom poruszającym się po tak zwanych zebrach zabrania się korzystania z telefonu i innych urządzeń elektrycznych mogących utrudniać zachowanie należytej ostrożności.  

Uszczegółowieniu uległy również przepisy dotyczące jazdy pojazdów w terenie zabudowanym. Od teraz przez całą dobę można tam będzie się poruszać z maksymalną prędkością 50 km/h. Dodatkowo uregulowano odstępy pomiędzy samochodami poruszającymi się po drogach ekspresowych oraz autostradach. Od teraz niezgodna z prawem będzie tak zwana “jazda na zderzaku”. Minimalny odstęp jaki muszą zachować kierujący nie może być mniejszy niż połowa liczby określającej prędkość. Zatem jeśli po autostradzie poruszać się będziemy z prędkością 110km/h to od kolejnego pojazdu powinno nas dzielić przynajmniej 55m 

Informacje z UAM

Kierunek nowych możliwości 

W związku z rozpoczynającą się rekrutacją uniwersytet przedstawił zupełnie nowy kierunek, który może zainteresować kandydatów. W najbliższym roku akademickim studenci drugiego stopnia, czyli studiów magisterskich, będą mogli wybrać kierunek Produkcja audiowizualna. Tę propozycję wysunął Wydział Nauk Politycznych i Dziennikarstwa. Nowa ścieżka ma być połączeniem produkcji filmowej i telewizyjnej z dziennikarstwem oraz komunikacją społeczną. Co więcej na studentów czekać będą dwie specjalizacje, które pozwolą jeszcze bardziej skupić się na najbardziej interesujących aspektach. Więcej informacji można uzyskać na stronie kierunku. 

Studenci UAM w czasie pandemii 

Wydział Studiów Edukacyjnych zaprasza na konferencję naukową, która będzie podsumowaniem realizowanego w tym roku akademickim projektu pod kierownictwem prof. UAM dr hab. Sławomira Banaszaka, dotyczącego sytuacji studentów z niepełnosprawnościami w czasach pandemii. Konferencja „Studenci UAM w czasie pandemii” odbędzie się w najbliższy wtorek. Zainteresowani mają jednak czas do dzisiaj, aby zgłosić chęć uczestnictwa. Zgłaszać można się przez specjalnie przygotowany do tego celu formularz. Wydarzenie odbędzie się w całości w formie zdalnej i będzie prowadzone na platformie Teams.

Informacje z Poznania

Najedz się do syta na Stadionie Miejskim 

W najbliższy weekend wszyscy obecni w Poznaniu będą mieli okazję skosztować smaków z różnych stron świata. Będzie to możliwe za sprawą odbywającego się na Stadionie Miejskim Festiwalu Smaków Food Trucków. Organizatorzy imprezy powszechnie nazywanej Wielką Szamą zapewniają, że zachowane będą wszelkie standardy bezpieczeństwa oraz że nikt nie wyjdzie z niej głodny. Na łakomczuchów czekać będą wystawcy ze specjałami kuchni chińskiej, węgierskiej, meksykańskiej, hiszpańskiej, bliskowschodniej i wielu innych. Wstęp jest bezpłatny, a początek już jutro w południe. 

Ćwierćwiecze świętowane z przytupem 

Collegium Da Vinci obchodzi w tym roku swoje 25 urodziny. Z tej okazji przygotowano liczne atrakcje, wśród których każdy znajdzie coś dla siebie. Już w najbliższą środę odbędzie się debata o przyszłości edukacji, na której przedstawiony zostanie raport „Przyszłość edukacji. Scenariusze 2046”. Wydarzenie będzie miało charakter zdalny i rozpocznie się o godzinie 14. Dzień później, czyli dokładnie w dzień jubileuszu Uczelni Ludzi Ciekawych, Kino Muza zaprosi widzów na specjalnie wyselekcjonowane z tej okazji filmy. Urodzinowy wieczór filmowy przebiegnie pod znakiem filmów o ciekawości. Na zainteresowanych czekają seanse filmów „Odyseja Kosmiczna”, „Nowy, lepszy człowiek” oraz „Mój Rembrandt”. Świętowanie rozciągnie się również na kolejny tydzień. To wszystko za sprawą pokazu Comedy Shorts odbywającego się w ramach Short Waves Festiwal na patio Collegium Da Vinci. Bilety będą do kupienia na miejscu, a start przewidziany jest na godzinę 22.

Nagranie serwisu można odsłuchać na naszym profilu facebookowym Meteor News