Rudimental – Ground Control [RECENZJA]

Rudimental – Ground Control

Grupa DJ-ów Rudimental prezentuje swój czwarty album. Czy Ground Control ma szansę na komercyjny sukces i obecność na światowych listach przebojów? To pytanie retoryczne (ale tylko w połowie).

Rudimental vol. 4

Rudimental kojarzymy przede wszystkim z czysto radiowych kawałków. Na pewno znacie These Days z Jess Glynne i Macklemore, Waiting All Night z Ellą Eyre czy Feel the Love, w którym gościnnie zaśpiewał John Newman. Hity i wielkie nazwiska to coś, z czego słynie Rudimental. Tym razem nie jest inaczej. Krążek Ground Control roi się od gości. Na płycie usłyszymy między innymi Anne-Marie, Hardiego Caprio czy Ellę Henderson. W dodatku album jest podzielony na dwie części, obie zawierają po osiem utworów. Sumarycznie otrzymujemy prawie godzinę elektronicznej muzyki od brytyjskich DJ-ów. 

Komercja…

Na plus jest pomysł z podzieleniem krążka na dwie części. Gdyby artyści tego nie zrobili, Ground Control mógłby się wydawać niespójny, a momentami może i chaotyczny. Przez podział dostajemy dwa różne od siebie muzyczne bloki po osiem piosenek. Pierwsza część albumu jest czysto radiowa z przyjemnymi dla ucha chwytliwymi melodiami. Znajdziemy tu Come Over z Anne-Marie czy Handle My Own z Ellą Henderson. Wszystkie utwory z tej części są lekkie i z łatwością wślizgnęłyby się na różne muzyczne notowania. Warto sprawdzić również piosenkę Straight From The Heart, którą wykonuje Norskov. Utwór może wydać wam się znajomy, ponieważ pewne partie są podobne brzmieniowo do hitu This Girl z 2016 roku od Kungs i Cookin’ On 3 Burners.

Zobacz, co na swoje XX-lecie przygotował Happysad!

…i off-owa zabawa w jednym

Druga część, choć zaczyna się niepozornie, to jest bardziej eksperymentalna. Znajdziemy tam cięższe elektroniczne brzmienia, które nie przypadną wszystkim do gustu. House ma różne odmiany i wydaje mi się, że na drugiej części Ground Control uświadczymy większości z nich. To sprawia, że drugi blok ośmiu utworów przedstawia się jako bardziej offowy i tworzony z czystej DJ-skiej zajawki. Dobrym przykładem są tu kawałki Instajets i Hostess. Jednak znajdziemy też taki numer jak So Sorry, który wyrywa się z tej estetyki i nie jest aż tak agresywny brzmieniowo. 

DJ-e otwarci na muzyczne eksperymenty

Trudno jest ocenić Ground Control pod innymi względami niż kompozycyjne, ponieważ jest to płyta czysto producencka. Dobrze jest uświadczyć różnych kawałków pod kątem brzmienia, ponieważ to nam pokazuje, że Rudimental nie skupiają się tylko i wyłącznie nad komercyjnym sukcesem (który i tak osiągają), ale również potrafią się bawić muzyką i nie zamykają sobie pewnych stylistycznych drzwi. Ground Control przedstawia dwie muzyczne strony artystów z Rudimental. Która przypadnie wam do gustu radiowa czy off-owa? To już musicie sami sprawdzić. Jeśli wcześniej znaliście Rudimental jedynie z wielkich przebojów to słuchając Ground Control możecie się zaskoczyć!

Posłuchaj Ground Control na playliście!