Redakcyjny ranking filmowych Batmanów

Mroczny rycerz to postać kultowa, której nie trzeba nikomu przedstawiać. Ten bohater z obsesją na punkcie nietoperzy na przestrzeni dekad pojawił się już w wielu produkcjach na wielkim i małym ekranie. Z okazji tegorocznego Batman Day postanowiłem przeprowadzić ankietę wśród koleżanek i kolegów z działu kultury na najlepszy film z udziałem właśnie Batmana. A oto wyniki zaprezentowane w formie rankingu. 

Miejsce 5 – „LEGO Batman: Film” (2017)

oficjalny, Amerykanki plakat promujący film „LEGO Batman: Film”
Źródło: naekranie.pl

Animacja skierowana do młodszego odbiorcy opowiadająca o tym, że Batman i Joker nie mogą bez siebie żyć? I to wszystko w stylistyce duńskich klocków? Nikt się przed premierą nie spodziewał, że taka produkcja może okazać się jedną z najlepszych o Batmanie. Dawka humoru, akcji oraz odniesień do komiksów o bat-rodzinie zdecydowanie służy temu filmowi. Do tego przedstawienie Batmana jako strasznego zarozumialca z problemami zaskakuje. Will Arnett, który podłożył głos pod mrocznego rycerza, wykonał bardzo dobrą robotę. Dlatego, pomimo tego, że to animacja skierowana do młodszych widzów to warto dać jej szansę.

Miejsce 4 – „Batman: Początek” (2005)

Polski plakat filmu „Batman: Początek”
Źródło: filmweb.pl

Zaraz przed wielką trójką znalazła się pierwsza część trylogii Christophera Nolana. Reżyser pokazał genezę mrocznego rycerza oraz jakie wydarzenia wpłynęły na młodego Bruce’a Wayne’a. Gwiazdorska obsada też działa na korzyść filmu, a postacie zagrane przez Christiana Bale’a, Michaela Caina czy Gary’ego Oldmana na zawsze pozostaną zespolone z tymi postaciami. Klimat miasta też jest warty wspomnienia, ponieważ to połączenie współczesnego, amerykańskiego miasta ze stylistyką Batmanów Burtona. 

Miejsce 3 – „Batman” (2022)

Najniższe miejsce podium zajmuje najnowsza produkcja o człowieku nietoperzu. Film wyreżyserowany przez Matta Reevesa osiągnął sukces finansowy jak oraz pod względem ocen krytyków i zwykłych widzów. Osadzenie historii w dopiero drugim roku działalności Batmana oraz powrót do bardziej detektywistycznej konwencji to największe atuty tej produkcji, zaraz obok świetnej warstwy audiowizualnej. Dużo dyskutowało się również o roli Roberta Pattinsona, który na szczęście w roli Batmana sprawdził się wyśmienicie. 

Miejsce 2 – „Mroczny Rycerz” (2008)

Źródło: vod.pl

Co to byłby za ranking bez tego kultowego dzieła. Na temat tego filmu powstało mnóstwo artykułów czy materiałów na Youtube rozkładających go na czynniki pierwsze. Genialne przedstawienie miasta, Batmana a przede wszystkim kultowa rola Heatha Ledgera jako nieprzewidywalnego Jokera. Do tego mistrzowski soundtrack Hansa Zimmera. Każdy kto widział ten film zgodzi się, że żaden ranking filmów z Batmanem czy ogólnie filmów superbohaterskich nie może pominąć tej produkcji.

Miejsce 1 – „Mroczny Rycerz Powstaje” (2012)

Niespodziewanie na pierwsze miejsce w naszym zestawieniu zajmuje zwieńczenie nolanowskiej trylogii o mrocznym rycerzu. Prawie wszystkie zalety poprzednich dwóch filmów w serii znalazły się i w tej produkcji. Na pewno jest ona pamiętana również z roli Bane’a, w którego wcielił się niezastąpiony Tom Hardy. Tak jak w poprzedniku, antagonista to jeden z najjaśniejszych punków filmu. Cieszy też to, że Bane nie został sprowadzony tylko do bycia kupą mięsa, ale jest mózgiem operacji i doprowadza do złamania mrocznego rycerza. Cała produkcja zamyka wątki i trylogię Nolana w satysfakcjonujący sposób, pokazując przy tym, co to znaczy być Batmanem.

Bat-ranking

Tak właśnie wygląda topka filmów z Batmanem utworzona przez dziennikarzy działu kultury Radia Meteor. Trochę zaskoczeń oraz stałych bywalców tego typu rankingów. Produkcje z zamaskowanym obrońcą Gotham to przede wszystkim dobra rozrywka. Nieważne czy mówimy o kultowym „Batmanie” z 1989 roku czy niewypałach pokroju „Batman i Robin”. Mroczny rycerz to jeden z lepszych bohaterów w historii kina oraz komiksów z którym bez wątpienia warto się zapoznać. Niech bat-sygnał będzie z wami

Po więcej ciekawych tekstów ze świata kultury zapraszamy tutaj – meteor.amu.edu.pl/programy/kultura