Recenzja animacji Krudowie 2: Nowa Era

Filmy animowane to cudowne twory artystyczne stworzone z przeznaczeniem dla najmłodszych widzów, choć nie są omijane przez tych trochę starszych. To dość atrakcyjne ekranizacje, w których znajdzie się trochę edukacyjnych treści, żartów, gagów, aby zaciekawić wszystkich na salach kinowych. Nie można oczywiście zapomnieć o ciekawej fabule, bo to w ogóle podstawa jakiegokolwiek filmu. I wracając do 2013 roku, kiedy ukazała się pierwsza odsłona Krudowie wszystkie wyżej wymienione komponenty zawierały się w animacji, a jak z najnowszą częścią tej produkcji?

źródło: multikino.pl

Runda 1. Fabuła i tematyka

W najnowszej części twórcy postawili na kilka wątków. Przewijają się tam takie motywy jak: pierwsza miłość, ojcowska zazdrość, siła kobiet, nowoczesność, zderzenie dwóch rodów, nadopiekuńczość rodzicielska, odkrywanie swojej tożsamości. To spora liczba ważnych przekazów. Czy są one przekazany w sposób, który nie razi widza? Moim zdaniem dużo motywów jest ukazanych łopatologicznie i jest to typowa klisza z innych animacji. Po prostu gdzieś już to widzieliśmy i nie zaskakuje nas obrazek. Młodszy widz może w jakimś stopniu utożsamiać się bohaterkami i bohaterami, jednak starszy po prostu przyjmie to do siebie, bez większego echa.

Runda 2. Treści edukacyjne

Morał w bajkach to podstawa. W Shreku: każdy zasługuje na miłość, nie można oceniać książki po okładce, każdy powinien podążać swoją drogą. W Krainie Lodu: siostrzana miłość górą, rodzina zawsze Ci pomoże, przyjaciół poznaje się w biedzie. Czy taki znajduje się w Krudowie 2: Nowa Era? Moim zdaniem ciężko określić. W końcowej fazie filmu wybrzmiał wątek rodzicielskiej nadopiekuńczości i odkrycie swojej tożsamości, czy swojej życiowej drogi, ale po seansie nie odczuwałam większych emocji związanych z jakimiś przemyśleniami. Dużo wątków poruszonych, jednak nie zgrywają się ze sobą, aby mocno wybrzmieć na koniec seansu.

Runda 3. Żarty i gagi

W animacji jest wiele nawiązań do teraźniejszości. Okno, które zastępuje telewizor, zwierzę, które obsługuje się poprzez zmianę futrzanych biegów, kradzież zasobów wodnych niczym wielkie organizacji podkradające swoje surowce. Przyznam, że jest kilka momentów, w których człowiek się uśmiechnie, a nawet zaśmieje. Jednak nie jest to bardzo wyszukany humor i może nie nasycić starszego widza, a młodszy może nie zrozumieć przekazu.

źróło: naekranie.pl

Podsumowanie

Czy warto obejrzeć Krudowie 2: Nowa Era? Gdy będzie dostępne na platformach VOD, w których posiada się wykupiony abonament – tak! Aby pójść specjalnie do kina – nie. Niestety nie jest to animacja porywająca, z nowym odkrywczym podejściem do jakiegoś ważnego tematu. Fajnie obejrzeć bajkę, gdy oglądało się pierwszą część lub ma się wolny wieczór i zero planów.