Harry Potter na nowo – 20. rocznica

J.K. Rowling po raz pierwszy zaczarowała czytelników w połowie 1997 roku, a już 4 listopada 2001 roku świat obiegły relację z oficjalnej brytyjskiej premiery filmu Harry Potter i Kamień Filozoficzny. W Polsce na książkowy debiut przygód najsławniejszego czarodzieja trzeba było czekać trochę dłużej, bo aż do 2000 roku. Ekrany kin wypełniły się magią też nieco później – 18 stycznia 2002 roku. Harry Potter to jednak nie tylko kolejne premiery powieści czy ich ekranizacji. Uniwersum nieco się rozrosło, a fala popularności brytyjskiej magii nie ustaje już od przeszło 20 lat.

Plakat filmu Harry Potter i Kamień Filozoficzny
Źródło: en.wikipedia.org

Literacka podróż w nieznane

Harry Potter, sierota i podrzutek, od niemowlęcia wychowywany był przez ciotkę i wuja, którzy traktowali go jak piąte koło u wozu. Pochodzenie chłopca owiane jest tajemnicą; jedyną pamiątką Harry`ego z przeszłości jest zagadkowa blizna na czole. Skąd jednak biorą się niesamowite zjawiska, które towarzyszą nieświadomemu niczego Potterowi? Wszystko zmienia się w dniu jedenastych urodzin chłopca, kiedy dowiaduje się o istnieniu świata, o którym nie miał dotąd pojęcia.

Opis książki Harry Potter i Kamień Filozoficzny, lubimyczytać.pl

Opowieść o chłopcu, który przeżył, stała się wydawniczym sukcesem już niedługo po swojej premierze w 1997 roku. Początkowo J.K. Rowling wiele razy spotykała się z brakiem zainteresowania, a finalnie pierwsze wydanie obejmowało jedynie 500 egzemplarzy. Nie zmieniło to jednak faktu, że już w roku publikacji sprzedanych zostało ok. 70 tysięcy książek, a łącznie światową sprzedaż szacuje się już na 120 milionów kopii. Już w 1998 roku podpisano kontrakt na adaptację, która otworzyła drzwi do świata magii jeszcze szerszej publiczności.

Za sprawą wydawnictwa Bloomsbury Publishing, a także po finansowym sukcesie kolejne części cyklu stały się jedynie kwestią czasu, a J.K. Rowling zdecydowanie nie próżnowała. Kolejne: Komnata Tajemnic, Więzień Azkabanu oraz Czara Ognia ukazywały się w odstępach roku. Nieco dłużej przyszło czekać na Zakon Feniksa, którego premiera odbyła się w 2003 roku. Ostatnie dwie powieści — Książę Półkrwi i Insygnia Śmierci ukazywały się po dwuletnich przerwach. Każdy tom przygód Harry’ego Pottera stał się wydawniczym fenomenem i doczekał się adaptacji.

Więcej ze świata magii i czarodziejstwa

Po literackim finale w 2007 roku nie spodziewano się już powrotu ukochanych postaci. Sytuacja zmieniła się, kiedy ogłoszono, że sztuka stworzona na podstawie twórczości Rowling, trafi na deski teatru. Dzięki temu dziewięć lat później na półkach księgarni można było dostać scenariusz zatytułowany Harry Potter i Przeklęte Dziecko. Pozycja spotkała się z mieszanym przyjęciem krytyków, a także fanów serii.

Dodatkiem dla największych miłośników stały się również powieści uzupełniające magiczny świat. Quidditch przez wieki oraz Fantastyczne zwierzęta i jak je znaleźć z 2001 roku, ale również Baśnie barda Beedle’a z 2007 roku, to książki pojawiające się pod tymi samymi tytułami w świecie Harry’ego Pottera. Na podstawie tej drugiej od 2016 roku powstaje również filmowa seria spin-offów licząca już trzy części. W roku kinowej premiery Fantastyczne zwierzęta i jak je znaleźć ukazał się też scenariusz do filmu.

Harry Potter w filmowym świecie

Kiedy w 2001 roku na ekranach kin dookoła świata po raz pierwszy zobaczyliśmy Hogwart i trójkę głównych bohaterów — Harry’ego (Daniel Radcliffe), Rona (Rupert Grint) i Hermionę (Emma Watson), popkultura miała zmienić się nieodwracalnie. Zarówno najmłodsi, jak i najstarsi zapałali nieograniczoną miłością do magii, przyczyniając się do kasowego sukcesu filmowej sagi. Życie odtwórców głównych ról, ich dorastanie oraz późniejsza kariera od tamtej pory splatały się z planem zdjęciowym kolejnych części walki dobra ze złem. Siedem powieści pióra J.K. Rowling otrzymało osiem adaptacji filmowych, czterech reżyserów i aktorską śmietankę brytyjskiego kina.

Przez kolejne 10 lat cały świat nerwowo obserwował dalsze losy młodego czarodzieja. Przychód z całej serii szacowany jest na prawie 8 miliardów dolarów, czyniąc ją jednym z najbardziej dochodowych i najpopularniejszych uniwersum. Ich popularność utrzymuje się od tamtej pory na wysokim poziomie, a do miłośników magii dorastają kolejne pokolenia.

Harry Potter: Turniej Domów Hogwartu

Twórcy postanowili nieco rozpieścić fanów Harry’ego Pottera. Z okazji 20-lecia premiery Kamienia Filozoficznego stworzono specjalny, czteroczęściowy teleturniej osadzony w świecie magii. Prowadzony przez legendarna już aktorkę Helen Mirren skupia w jednym miejscu członków wszystkich domów Hogwartu. W każdym z czterdziestominutowych odcinków czterech reprezentantów weźmie udział w pojedynku na wiedzę o uniwersum. Pierwsze dwa z nich wytyczają finałowe domy, aby w trzecim umożliwić przegranym stoczenie walki o tzw. dziką kartę.

Zwycięzcy turnieju otrzymują bilety na nagradzaną sztukę Harry Potter i Przeklęte Dziecko, zwiedzanie nowej atrakcji Harry Potter Experience, trzydniową wycieczkę do Czarodziejskiego Świata Harry’ego Pottera w Universal Orlando Resort, specjalny premierowy pokaz filmu Fantastyczne zwierzęta: Tajemnice Dumbledore’a oraz zakupy w sklepie Harry’ego Pottera w Nowym Jorku o wartości tysiąca dolarów.

Turniej Domów Hogwartu obejrzeć można za pośrednictwem platformy HBO GO.

Harry Potter – 20. rocznica: Powrót do Hogwartu

Tak okrągła rocznica nie została pominięta zarówno przez twórców serii, jak i aktorów z nią związanych. 1 stycznia 2022 roku na płatnej platformie HBO Max, w Polsce HBO Go, zadebiutował program Harry Potter – 20. rocznica: Powrót do Hogwartu. Trwający przeszło 100 minut materiał obejmuje wspomnienia zza kulis i odczucia ekipy filmowej, ale również spotkanie wcześniej wspomnianych twórców i odtwórców najbardziej znanych postaci.

W spotkaniu zabrakło jednak autorki książek, której zawdzięczamy cały magiczny świat. Przedstawiciel pisarki zaprzeczył plotkom na temat braku zaproszenia ze względu na kontrowersyjne wypowiedzi J.K. Rowling. W programie można było zobaczyć fragmenty wywiadu, którego udzieliła w 2019 roku i który według swojego przedstawiciela uznała za wystarczający, aby nie pojawiać się w przedsięwzięciu.

Powrót do Hogwartu spotkał się z ciepłym przyjęciem fanów i krytyków. Program tkwi pomiędzy stwierdzeniem, że od finału minęło bardzo dużo czasu, a jednocześnie nie minął on wcale. Miłośnicy serii z pewnością nie odejdą sprzed ekranów niezadowoleni.

Po więcej ciekawych tekstów ze świata kultury zapraszamy tutaj -> meteor.amu.edu.pl/programy/kultura/