Rada Samorządu Studentów Wydziału Nauk Politycznych i dziennikarstwa jest organem, którego zadaniem jest działanie na rzecz dobrego interesu studentów wspomnianego wydziału. Jej członkowie zajmują się organizacją wielu akcji i wydarzeń. To ich rolą jest być łącznikami między studentami liczonymi w setkach a władzami wydziału.
Rada Samorządu Studentów WNPiD kształtowana jest bezpośrednio przez studentów wydziału, głosujących na wybranych kandydatów w systemie USOS. W tym roku Przewodniczącą RSS została Agnieszka Markocka, natomiast wspierać ją na pozycji Wiceprzewodniczących będą: Anna Jóźwik oraz Igor Rogalski. Sekretarzem rady została Aleksandra Dalak. Do zespołu należą również: Oliwia Kwiatkowska, Eliza Hajdenrajch, Maja Wąsala, Katarzyna Mania, Uladzislau Hurski oraz Patryk Stefanik. Czym zaskoczą nas nowi członkowie w działaniach na ten rok? Czym różnić będą się ich działania od działań kadry poprzedzającej?
„Myślę, że jeśli chodzi o najważniejsze i kluczowe różnice, na pewno chcemy zwiększyć integrację pomiędzy wszystkimi studentami, nie tylko między mediami i kołami, ale wszystkimi osobami, które tworzą nasz wydział. Mamy kilka pomysłów do zrealizowania, dzięki którym żaden student nie będzie czuł się pomijany. Mowa, chociażby o kwestiach stypendialnych, które są dużą kością niezgody. W tej sprawie na pewno chcemy łagodzić i interweniować. W tym roku kładziemy duży nacisk na kontakt. Mamy wybrane osoby do kontaktowania się ze starostami, z mediami studenckimi, z kołami naukowymi” — Agnieszka Markocka.
Plany i działania
Rada ma w planach zająć się wieloma projektami, niektóre kontynuować po swoich poprzednikach. Mowa tu na przykład o projekcie pojawienia się toalet neutralnych płciowo. Członkowie chcą pochylić się również nad ewentualnym zwiększeniem ilości miejsc siedzących na korytarzach, czy poznaniem głosu studentów na temat jakości smakowej potraw serwowanych na wydziałowym bufecie.
„Na pewno chcemy pokończyć niektóre projekty, które zostały zaczęte, bo poprzednia rada naprawdę świetne projekty realizowała. […] Chcemy kontynuować tradycje wydziałowe, wprowadzić jeszcze więcej projektów, które pozwolą zintegrować nasz wydział”— Agnieszka Markocka.
Skąd wiedzieć jak działa Rada?
Rada Samorządu Studentów WNPiD posiada swój fanpage na platformach społecznościowych Facebook oraz Instagram. To one są jedną z form kontaktu z Radą, zarówno w kwestii informowania studentów, jak i możliwości bezpośredniego zwrócenia się do członków. W tym roku Rada planuje dodatkowo poszerzyć swoje działania na social mediach.
„Chcemy organizować różne kampanie, które pomogą przybliżyć kwestie społeczne, edukacyjne. Naszym celem jest przekazywać więcej na temat tego, co dzieje się nie tylko na naszym wydziale, ale też ogólnie na uniwersytecie. Stanowimy część całego uniwersytetu, więc chcemy, żeby studenci wiedzieli co dzieje się również na innych wydziałach[…]. Chcemy pokazać, że to nie jest tak, że tylko uśmiechamy się, robimy zdjęcia i siedzimy, tylko że faktycznie działamy i robimy to dla studentów”— Agnieszka Markocka
Działajmy razem
Chociaż Rada Samorządu Studentów i media studenckie czy koła naukowe to różnie funkcjonujące twory, łączy je chęć działania razem w imię rozwoju. Zapewne znajdą się zwolennicy działania na własną rękę jak i chętni aby możliwie jak najbardziej się jednoczyć i pomagać sobie. Jaki stosunek ma do tego Rada?
„Planujemy duże współprace z mediami studenckimi oraz kołami naukowymi. Siedem osób z naszej Rady aktywnie działa w takich organizacjach. Są to często osoby, które dopiero teraz rozpoczęły działalność w Samorządzie, ale wcześniej działały w mediach lub kołach. Przez to wiedzą co z czym się je, jakie są problemy”— Agnieszka Markocka.
Pamiętajcie, że Rada Samorządu Studentów ma na celu dbanie o jak najkorzystniejsze warunki studiowania, więc nie wahajcie się zgłaszać do jej członków swoich uwag. Mam nadzieję, że nowa kadencja będzie owocna oraz zachęcam do śledzenia portali społecznościowych, aby być na bieżąco z działaniami RSS.
Po więcej ciekawych tekstów ze świata newsów zapraszamy tutaj –> https://meteor.amu.edu.pl/programy/smm/