OKFA rusza już w tym tygodniu!

OKFA, czyli Ogólnopolski Konkurs Filmów Niezależnych wystartuje już 9 czerwca w CKiS DK Oskard w Koninie. Co będziemy mogli znaleźć na 68. edycji tego wydarzenia? Jak mówią organizatorzy – będzie odważnie, inspirująco i intensywnie.

Czym jest OKFA?

OKFA to Ogólnopolski Konkurs Filmów Niezależnych, który jest organizowany przez Centrum Kultury i Sztuki w Koninie. To, co jest w nim wyjątkowego to to, że część konkursowa wydarzenia adresowana jest do twórców amatorów, filmowców niezależnych oraz do studentów szkół filmowych. OKFA to nie tylko pokazy filmów konkursowych, ale również szereg wydarzeń towarzyszących. Są to m.in. wystawy o tematyce filmowej, warsztaty dla młodzieży, pokazy specjalne, koncerty czy spotkania z artystami. Ważnymi twórcami związanymi z Ogólnopolskim Konkursem Filmów Niezależnych są Krzysztof Zanussi, Radek Ładczuk (Sala Samobójców, Jesteś Bogiem), Kuba Czekaj (Baby Bump, Królewicz Olch), Paweł Maślona (Atak paniki), Piotr Domalewski (Cicha noc) czy Aleksandra Terpińska (Inni ludzie). Wszyscy byli laureatami OKFA jako studenci lub wcześniej  amatorzy.

W tym roku będziemy mieli okazję uczestniczyć w sześćdziesiątej ósmej odsłonie Konkursu, co czyni go jednym z najstarszych wydarzeń filmowych tego typu.

OKFA 68 – czego możemy się spodziewać?

W tym roku w trzech kategoriach (amatorska, niezależna, studencka) łącznie zostały nominowane pięćdziesiąt trzy filmy. To, co je charakteryzuje, to różnorodność gatunkowa i tematyczna. Propozycje konkursowe będzie można oglądać w dniach 9-10 czerwca, a wstęp na pokazy jest bezpłatny. Będzie również możliwość obejrzenia filmów konkursowych online (9-12 czerwca) na stronie festiwalu www.okfa.ckis.konin.pl lub na kanale CKiS na YouTube.

OKFA to nie tylko pokazy konkursowe, dlatego również i w tym roku będziemy mogli uczestniczyć w szeregu innych atrakcji. Będą to: wernisaż Andrzeja Pągowskiego pt. Wajda na nowo (9 czerwca g. 18.00), spotkanie z aktorem Łukaszem Simlatem (10 czerwca g. 18.30) i reżyserem młodego pokolenia Grzegorzem Jaroszukiem (11 czerwca g. 12.00) oraz specjalne pokazy filmowe. A w sobotę 11 czerwca podczas gali wręczenia nagród będziemy mogli wysłuchać występu Kaśki Sochackiej.

UAM także będzie widoczny

Podczas 68. edycji Ogólnopolskiego Konkursu Filmów Niezależnych produkcje będą oceniać aż dwa składy jurorskie. Pierwsze – profesjonalne jury, w którego skład wchodzą Krzysztof Majchrzak, Maria Zmarz-Koczanowicz, Piotr Domalewski, Łukasz Grzegorzki i Łukasz Maciejewski przyzna nagrody i wyróżnienia w trzech równych kategoriach konkursowych oraz zadecyduje o zdobywcach Grand Prix.

Drugie jury, czyli jury młodych będzie się składało ze studentów Filmoznawstwa i Kultury Mediów na UAM w Poznaniu. Będą to Paulina Zinger, Jakub Ratajczyk oraz Jan Brzozowski. W ten sposób mówią o szansie wytypowania swoich faworytów i przyznania nagród w ramach jury młodych:

Jestem bardzo szczęśliwy z tego powodu. Wcześniej dwa razy zdarzyło mi się być członkiem jury młodych, podczas festiwalu aleKino i Tofifest. Zawsze były to bardzo przyjemne doświadczenia, umożliwiające nie tylko obejrzenie wielu ciekawych filmów (i to za darmo!), ale i nawiązanie znajomości z osobami o podobnych zainteresowaniach. Część z tych znajomosci utrzymuje zresztą do dzisiaj i mam cichą nadzieję, że z OKFĄ będzie podobnie.

Jan Brzozowski

Bardzo się cieszę, że mogę brać udział w festiwalu OKFA jako członek jury młodych, ponieważ sam dawniej byłem filmowcem amatorem i film, przy którym pracowałem był pokazywany na festiwalu. To wyjątkowe uczucie być tym razem „po tej drugiej stronie”. Nie mogę się doczekać, aby obejrzeć wszystkie zakwalifikowane filmy.

Jakub Ratajczyk

Jednak to nie wszystko, ponieważ w kategorii Film Amatorski nominowano produkcje grupy filmowej GFM, w której skład wchodzą studenci UAM. Film pt. Koniec na dzisiaj w reżyserii Dominika Cywińskiego, będzie można obejrzeć w piątek (10 czerwca) w VIII bloku pokazów o godzinie 16.15. Inne filmy grupy GFM możecie obejrzeć tutaj.

Program

Program projekcji filmów konkursowych 68. edycji Ogólnopolskiego Konkursu Filmów Niezależnych możecie sprawdzić tutaj, a pełen program całego wydarzenia tutaj.

W dodatku zapraszamy również na wtorkowe wydanie audycji Przestrzeń Kultury. W pierwszym bloku (od godziny 19.05) porozmawiamy o festiwalu OKFA, a w drugim (o godzinie 20.05) będziemy gościć członków GFM.

Organizator: Centrum Kultury i Sztuki w Koninie

Współorganizator: Miasto Konin

Współfinansowanie: Polski Instytut Sztuki Filmowej, Samorząd Województwa Wielkopolskiego

Patronat honorowy: Marek Woźniak – Marszałek Województwa Wielkopolskiego, Piotr Korytkowski – Prezydent Miasta Konina, UNICA Światowa Unia Filmu Niezależnego