18 września na Kampusie Morasko w Poznaniu odbyło się uroczyste otwarcie nowego domu studenckiego Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, Meteor. W nowym akademiku znalazło się miejsce na nową siedzibę Radia Meteor. Ostatecznie będzie on również nosił tę samą nazwę co nasza Redakcja. W uroczystości wzięły udział między innymi władze UAM oraz wykonawcy obiektu. Ponadto goście mieli okazję wspólnie wznieść toast oraz zwiedzić budynek.
Budowa DS Meteor trwała niespełna 3 lata i kosztowała niemal 70 mln zł. W akademiku znajduje się 160 pokoi jednoosobowych oraz 120 pokoi dwuosobowych z aneksami i łazienkami. Dodatkowo na każdym piętrze znajdują się kuchnie z jadalniami oraz pralnie z suszarniami. Pomieści on aż 400 studentów. W obiekcie będzie również zielony dziedziniec, boisko sportowe, nowa siedziba Radia Meteor, strefa relaksu z hamakami, stołówka, klub studencki, przedszkole, minimarket i siłownia.
Najważniejsi przedstawiciele UAM zdradzili nam, dlaczego Meteor będzie wyjątkowy
Mieliśmy okazję porozmawiać z Rektorką UAM: profesor dr hab. Bogumiłą Kaniewską:
Zależało nam na tym, żeby był to akademik wygodny dla studentów oraz, żeby był średniobudżetowym miejscem zamieszkania. […] Ważne było dla nas też, żeby to miejsce tworzyło nowe przestrzenie wspólne […] oraz, żeby studenci uczący się na Morasku mieli bliżej na Uczelnię.
O tym, co nowy obiekt wniesie do życia studentów, zapytaliśmy także przewodniczącą Samorządu Studentów UAM, Julię Przybyłowską:
Przede wszystkim akademik poprawi sytuację materialną studentów. Widać, że wesprze proces studiowania. Studia często wiążą się z przeprowadzką do Poznania, więc akademik bliżej Wydziału jest po prostu dużym ułatwieniem. Zwłaszcza osoby, które uczą się tu do późna, na pewno na tym skorzystają.
Spytaliśmy rzeczniczkę prasową UAM Małgorzatę Rybczyńską, co należy do największych atutów akademika:
Myślę, że to studenci zdecydują, co im się najbardziej spodoba, co będzie hitem tego obiektu. Dla mnie ten budynek jest przepiękny, jest bardzo funkcjonalny. Bardzo podobają mi się meble w pokojach, jest to ciepłe połączenie drewna i betonu. Wspaniała kuchnia i wszystkie pomieszczenia z widokami na okolice. Można przygotowywać sobie posiłek z widokiem na lasek brzozowy, ćwiczyć z widokiem na przepiękną łąkę. Ten obiekt jest w dużej mierze przeszklony, co powoduje, że obcuje z zielenią. Dla mnie to sprawia, że robi się tu spokojnie i można się wyciszyć. Pokoje są świetnie wyposażone. Wszystkie funkcjonalności, które akademik powinien mieć, ten akademik ma w 200 lub nawet 300 procentach.
Studenci będą mogli wprowadzić się do tego Akademika już od 28 września od godziny 8:00. Ceny wahają się między 690 a 930 zł.
Na kilka pytań odpowiedziała także kierowniczka DS Meteor – Paulina Pietruszewska:
Bardzo się cieszę, że zdążyliśmy ze wszystkim przed rozpoczęciem roku akademickiego. Dużym wyzwaniem było umeblowanie i wyposażenie tego budynku w tak krótkim czasie. Obawiałam się, że nie zdążymy ze wszystkim, ale wszystko się udało i szykujemy się na 28 września.
Padła obietnica odnośnie nowej siedziby Radia Meteor
W rozmowie na temat nowej siedziby studenckiej rozgłośni z Prorektorem ds. kadr i rozwoju prof. dr hab. Tadeuszem Wallasem padła obietnica rychłego otwarcia:
Projektując akademik, od samego początku założyliśmy, że ma on służyć nie tylko jego mieszkańcom, ale także tym studentom, którzy nie będą korzystać z miejsc noclegowych nowego domu studenckiego, tylko będą tutaj rozwijać swoje pasje. Ponieważ Radio Meteor do tej pory funkcjonuje w budynkach dwóch Wydziałów (Wydziału Fizyki oraz Wydziału Nauk Politycznych i Dziennikarstwa) to uznaliśmy ze najlepiej jak jego siedziba będzie w jednym miejscu. Jest to też dobra okazja, żeby to Radio dobrze wyposażyć w nowy, najnowocześniejszy sprzęt. Instalacja tego sprzętu trochę zajmie. Nawet jeśli nie uda się do końca roku kalendarzowego zamknąć tego procesu, to mogę obiecać, że zmieścimy się w tym roku akademickim.
Wyrazy uznania składał również wiceprezydent Poznania
Na tej uroczystości pojawiło się wielu ważnych gości, a wśród nich także pierwszy zastępca prezydenta miasta Poznania – Mariusz Wiśniewski:
Szanowna pani Rektor, zaproszeni goście, kilka lat temu Samorząd Studencki na sąsiednim Wydziale Nauk Politycznych i Dziennikarstwa organizował debatę na temat przestrzeni Kampusu Morasko. Pamiętam, że na tej dyskusji wśród studentów panowało takie przekonanie, ze skoro już jest ten Kampus i go nigdzie nie przeniesiemy, to zróbmy coś, żeby ta przestrzeń tętniła życiem po godzinach zajęć. Z pewnością z tego punktu widzenia ta decyzja władz uniwersyteckich o ulokowaniu tutaj akademika jest jak najbardziej sensowna. Serdecznie gratuluję! Z perspektywy osób uczących się w tych wydziałach to na pewno jest dobry ruch. Gratuluję Uniwersytetowi także determinacji. Mam nadzieję, ze tutaj będą też podejmowane jeszcze inne działania, w które miasto będzie się mogło włączyć. Żeby to życie w tym miejscu mogło kwitnąć oraz żeby kojarzyło się akademickością, z otwartością. Jeszcze raz serdecznie gratuluję.
Budową zajęli się przedstawiciele firmy ALSTAL- Grupa Budowlana. Nie jest to pierwsza inwestycja, którą ta firma realizuje dla Uniwersytetu. Dodatkowo autorem planu architektonicznego jest biuro architektoniczne DEDECO sp. z o.o ,,Warszawa” sp.k z Warszawy. Projekt ten został wybrany w 2019 roku drogą konkursu. Kierownikiem projektu z firmy ALSTAL był Marcin Kuśmider.
Cieszymy się i wierzymy, że nowy akademik otworzy studentom nowe możliwości. Do tego, by lepiej studiować, ale też lepiej rozwijać nasze pasje oraz budować wartościowe znajomości.
Relacjonowała dla Radia Meteor Zuzanna Turkiewicz, a więcej ciekawych tekstów znajdziecie na meteor.amu.edu.pl.