Majówka 2022 w Poznaniu z kulturą i nie tylko!

Nie masz planów, a majówka tuż tuż? Interesujesz się sztuką, muzyką lub lubisz aktywnie spędzać czas? Chciał(a)byś efektywnie wykorzystać dodatkowe dwa dni wolne od zajęć na uniwersytecie? A może twoim celem jest poznanie atrakcji Poznania? Specjalnie z tej okazji przed wami katalog ciekawych wydarzeń kulturalnych, które mogą umilić majowy wypoczynek, więc zapraszamy.

Noc ze zwisającymi epifitami…

Źródło: facebook.com

1100 wyjątkowych gatunków roślin oraz prawie 170 gatunków ryb. Tak właśnie prezentuje się Palmiarnia Poznańska. Jest to największy tego typu obiekt w Polsce i jeden z największych w Europie.

Jak co roku, Palmiarnia Poznańska organizuje specjalne nocne wydarzenie. 29 kwietnia od godziny 20:00 do godziny 2:00 w nocy w sobotę odbędzie się pokaz specjalny. Jak zapowiadają organizatorzy:

Wyjątkowej nocy pod palmami będzie towarzyszyć instalacja audiowizualna, dzięki której zwiedzający będą mogli chłonąć otaczającą przestrzeń wszystkimi zmysłami

Więcej informacji znajduje się na stronie: palmiarnia.poznan.pl

Adres obiektu: ul. Jana Matejki 18, 60-767 Poznań

#działamywspólnie, czyli „Majówka w Bramie Poznania”

Plakat wydarzenia "Majówka w bramie Poznania"
Źródło: facebook.com

Brama Poznania to miejsce opowiadające o historii Ostrowa Tumskiego. Jest to jedna z nielicznych, obecnie zachowanych wysp na Warcie, głównej rzece Poznania. To właśnie na tej wyspie przebywały najwybitniejsze postacie historyczne, takie jak Mieszko I wraz z żoną Dobrawą, oraz biskup Jordan.

Pierwsze atrakcje przewidziane są już w sobotę 30 kwietnia a ostatnie wydarzenia zakończą się późnym popołudniem 3 maja. W programie przewidziane są m.in. warsztaty dzikiej kuchni, garncarskie i farbiarskie oraz otwarcie dwóch nowych ekspozycji: „Eksperymentalny Ogród Dziedzictwa”, a także „Ekologiczna Ścieżka Edukacyjna”.

Szczegółowy program wydarzeń dostępny na stronie: facebook.com

Adres obiektu: ul. Gdańska 2, 61-123 Poznań

Uwaga! Większość wydarzeń wymaga uprzedniej rezerwacji miejsc.

„Czerwone nosy” pandemicznym katharsis?

źródło: teatrnowy.pl

„Czerwone nosy” miały swoją premierę w nowej aranżacji 12 lutego 2021 roku. Reżyserem spektaklu jest Jan Klata. Można go zobaczyć w Teatrze Nowym, ale po raz pierwszy został on zaprezentowany w latach 90. XX wieku w przekładzie Stanisława Barańczaka.

Sam spektakl przenosi widza do XIV-wiecznej Francji, gdzie panuje epidemia dżumy. Tak, spektakl celowo miał swoją premierę w trakcie pandemii choroby COVID-19 i nawiązuje do współczesnych nam czasów. Tytułowe czerwone nosy są wesołkami Pana Boga – chcą ulżyć mieszkańcom poprzez żarty i błazenadę. Co mają wspólnego z Bogiem? Zachęcamy przekonać się samodzielnie.

Majówka trwa kilka dni, więc Teatr Nowy oferuje trzy daty tego spektaklu: w sobotę, 30 kwietnia o godzinie 18:00, w niedzielę, 1 maja o godzinie 18:00 oraz we wtorek, 3 maja, również o godzinie 18:00. Bilety można zakupić tutaj: bilety24.pl.

Spektakl trwa 240 minut, przewidziana jest jedna przerwa.

Adres obiektu: Jana Henryka Dąbrowskiego 5, 60-838 Poznań

Uczta w majówkę? Tylko z Sanah!

Źródło: empik.pl

Sanah to piosenkarka, której sylwetki nie trzeba przybliżać. Formalności niech jednak stanie się zadość. Ta 24-letnia artystka jest jedną z najpopularniejszych gwiazd popu, w każdych jego odmianach. Jej teledyski szybko zdobyły uznanie i każdy wie, że szampaniara tak naprawdę nie jest królową dram, a jej sukces, to żadna bujda.

Gdy grillowanie już się zakończy, Sanah zaprasza na ucztę innych zmysłów. 2 maja o godzinie 20:00 w Pawilonie 5 Międzynarodowych Targów Poznańskich odbędzie się koncert wokalistki w ramach trasy „Uczta u Sanah”.

Więcej informacji, oraz możliwość nabycia biletów na to wydarzenie, na stronie: sklep.ebilet.pl

Adres obiektu: Głogowska 14, 60-734 Poznań

Dryń dryń, czyli relaks w bimbie…

Majówka w tramwaju
Źródło: ztmpoznan.pl

Dodatkowo 30 kwietnia rozpocznie się kolejny sezon linii turystycznych w Poznaniu. Jej kursy nie są obsługiwane pojazdami, które na co dzień poruszają się po mieście. Wszystkie są już wycofane z eksploatacji, pozostały jedynie wyjątkowe egzemplarze, o które dba lokalny Klub Miłośników Pojazdów Szynowych.

W tym roku pasażerowie będą mieli do dyspozycji trzy linie zabytkowe. Jedną tramwajową o numerze 0 oraz dwie autobusowe: 100 i 102 (kursująca tylko w soboty), na których spotkamy stare Ikarusy czy Jelcze. Trasy wszystkich linii są tak poprowadzone, aby móc zwiedzić ciekawe miejsca na mapie miasta.

Linia 0 będzie wykonywać kursy w ścisłym centrum Poznania. Linia 100 dowiezie pasażerów z centrum bezpośrednio do Term Maltańskich oraz Nowego Zoo. Natomiast linia 102 kursować będzie do Muzeum Broni Pancernej oraz do Fortu VII – jednego z fortów wykorzystywanych w okresie II wojny światowej.

Linie 0 oraz 100 będą kursować we wszystkie dni weekendu majowego: od 30 kwietnia do 3 maja. W tym okresie na linii 0 debiutować będzie wagon 4N1 z Krakowa. W pozostałe weekendy istnieje również możliwość przejazdu. Na wszystkich liniach turystycznych obowiązuje specjalna taryfa biletowa.

Szczegółowe informacje: ztm.poznan.pl/

Kinowe premiery

Majówka to również dobry moment, aby wybrać się do kina. Pośród nowości, które ukażą się 29 kwietnia, znajduje się m.in. horror „X” opowiadający o grupie początkujących filmowców i ich niespotykanych przygodach na odludziu w Teksasie. Kolejną propozycją jest również horror, „Lucyfer”. Akcja toczy się na pustkowiu w alpejskiej chacie. Główny bohater Johannes mieszka tam ze swoją pobożną matką, wobec której zaczyna się buntować.

Dla tych, którzy szukają kin bardziej kameralnych, polecamy poznańskie kina studyjne. Jednym z nich jest Kino Muza. Oddane zostało ono do użytku w 1908 roku. W Muzie zobaczyć można m.in. opisywany przez Martynę Galantkiewicz „Film Balkonowy” oraz dramat „Memoria”. Opowiada on o relacji teraźniejszości z przeszłością, o pamięci tak realistycznej, że potrafi przywołać głośny huk, będący utrapieniem w codziennym funkcjonowaniu.

Dokładny repertuar kina Muza znajduje się na stronie: kinomuza.pl

Adres obiektu: Święty Marcin 30, 60-702 Poznań

Na uwagę zasługuje również kino „Rialto”. Działa ono nieprzerwanie od 1938 roku. Również wyróżnia się oryginalnym wnętrzem. Właściciele kina zapraszają 30 kwietnia na godzinę 15:00 na projekcję filmu „Botticelli, Florencja i Medyceusze” (reż. Marco Pianigiani). W sposób charyzmatyczny opowiada o malarzu Sandro Botticellim, o innych twórcach, jak i o Florencji.

Salvador Dali i Andy Warhol, Terry Gilliam i David LaChapelle, Jeff Koons i Lady Gaga. Co łączy tych artystów? Fascynacja Botticellim.

Więcej informacji na stronie: kinorialto.poznan.pl

Adres obiektu: Jana Henryka Dąbrowskiego 38, 60-843 Poznań

Zachęcamy do spędzenia pierwszych dni maja w jednym z zaproponowanych miejsc. Majówka w Poznaniu zapowiada się naprawdę dobrze, więc warto to wykorzystać.

Damian Stessel

Po więcej ciekawych tekstów ze świata kultury zapraszamy tutaj – meteor.amu.edu.pl/programy/kultura/