Akademickie Podsumowanie Tygodnia #3

Wiadomości w pigułce? Przedstawiamy Wam najświeższe informacje z kraju, z UAM oraz z Poznania. Przed Wami Akademickie Podsumowanie Tygodnia #3.

Informacje z kraju 

Największy park w Polsce płonie

Od kilku dni ogień trawi torfowiska w Biebrzańskim Parku Narodowym. Pożar rozprzestrzenił się na około osiem tysięcy hektarów, a w akcji bierze udział ponad 200 strażaków. Pożary są trudną sytuacją, ponieważ istnieje wiele ognisk zapalnych. Natomiast strażacy zapewniają że sytuacja jest pod kontrolą.  Wiosenne pożary suchych traw i trzcinowisk są nad Biebrzą co roku, ale trwający obecnie jest największym w historii działalności tego parku.

Powstała inicjatywa zbiórki pieniędzy dla ratowania Biebrzańskiego Parku Narodowego 

Dyrektor parku na Facebooku zamieścił następującą informację: 

“Ministerstwo Środowiska i Lasy Państwowe zapewniają pełne finansowanie walki z pożarem. Od początku jesteśmy w stałym kontakcie z resortem.
Organizowane zbiórki wspierają Ochotnicze Straże Pożarne.
Biorąc pod uwagę rozmiar tragedii, jaka dotknęła Biebrzański Park Narodowy i ogromne zaangażowanie strażaków i druhów ochotników, w odpowiedzi na sygnały od Was informujemy, że możliwe jest przekazanie wsparcia na doposażenie OSP w niezbędny sprzęt gaśniczy. Ochotnicy dniem i nocą z narażeniem życia walczą z ogniem w dolinie Biebrzy. Ale rozmiar tragedii i ilość wyjazdów powoduje zużycie najpotrzebniejszych sprzętów do gaszenia. Zebrane środki przeznaczone zostaną na zakup:
tłumic do ręcznego gaszenia,
małych motopomp, które można przenosić w niedostępny teren, służących do pobierania i gaszenia wodą z bagien, cieków wodnych,
paliwa na dojazdy, niezbędnych kosztów gaszenia pożarów.
Konto na które można wpłacać środki: Bank BGK
31 1130 1059 0017 3397 2620 0016
wpłaty tytułem: „darowizna pożar 2020”
Dziękujemy za każdą złotówkę.
Dziękujemy wszystkim zaangażowanym w tę walkę.
Andrzej Grygoruk
Dyrektor Biebrzańskiego Parku Narodowego”

Informacje z UAM

Women in Tech Day 2020 ONLINE

Pierwszy festiwal online dla kobiet w technologiach rozpocznie się w najbliższy poniedziałek 26 kwietnia i potrwa do środy 29 kwietnia. Celem jest dostarczenie studentom wysokiej jakości wiedzy merytorycznej z zakresu nowych technologii oraz inspirowanie i wzmacnianie poprzez warsztaty z umiejętności technicznych i miękkich. spotkania z mentorami – pracownikami najlepszych firm technologicznych, doradztwo karierowe – w nauce i biznesie i wiele innych. W programie znajdują się:

  • Inspirujące Tech Talki
    Rozmowy o trendach technologicznych, które zdefiniują najbliższą przyszłość, o specjalizacjach, jakie w najbliższej przyszłości będą przepustką na globalny rynek pracy, o przykładach problemów, nad jakimi pracują najlepsze firmy high tech i ośrodki naukowe… Krótko: wszystko, co pozwoli młodym kobietom być na bieżąco z najlepszym techem! 
  • Warsztaty 
    Eksperci z firm technologicznych podziela się swoją wiedzą praktyczną w formie interaktywnego warsztatu. 
  • Women in Tech – Role Models Sessions
    Spotkania z wybitnymi kobietami, które w świecie technologii zbudowały spektakularną karierę. Mnóstwo ciekawych i inspirujących historii kariery, opowieści o wyzwaniach, wzlotach i wartości upadków. Taktyki i narzędzia, które pomagają w tworzeniu sukcesu (własnego i zespołu), sposoby na budowanie strategii firmy oraz patenty publicznego prezentowania swoich dokonań i planów.
  • Klinika Kariery
    Interaktywna przestrzeń doradztwa, w której zostaną odkryte nieoczywiste, niezwykłe, atrakcyjne ścieżki zawodowe. Rozmowy ze wspaniałymi ludźmi z firm high tech, ze świata akademickiego i świata startupów. Unikatowe oferty szkoleń, warsztatów, staży, praktyk, programów mentoringowych i stypendiów. 
  • Strefa Mentoringu
    Mentoring to jedno z najcenniejszych, nieformalnych narzędzi rozwojowych. Kontakt z odpowiednim mentorem/mentorką może skokowo pomóc nie tylko w budowaniu kariery zawodowej, ale też w rozwoju osobistym. Strefa Mentoringu to specjalna przestrzeń online, w której będzie niepowtarzalna okazja porozmawiania 1:1 z pracownikami firm technologicznych, startuperkami i naukowczyniami oraz nawiązania bezpośredniego kontaktu na dłużej.

Aby wziąć udział należy się zarejestrować na stronie womenintechdays.pl 

Z LEGO przez kwarantannę 

Wydziałowe Centrum Dydaktyki Matematyki i Informatyki działające na Wydziale Matematyki i Informatyki Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu przy współpracy z LEGO organizują konkurs na konspekt zajęć dydaktycznych lub edukacyjnych z wykorzystaniem między innymi klocków LEGO. 

Celem Konkursu jest popularyzacja oraz szukanie nowych metod i pomysłów edukacyjnych wykorzystywania podczas zajęć klocków LEGO, zarówno klocków prostych (np. LEGO Duplo, LEGO Friends. itp.), jak i klocków programowalnych (m. in. LEGO WeDO, LEGO Mindstorms EV3).

Warto podkreślić, że Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu jest jedynym ośrodkiem akademickim w Polsce, w którym powstało LEGO® Education Innovation Studio – przestrzeń do nauki, pracy i zabawy. Jego działalność zainaugurowano 24 września 2019 roku na Wydziale Matematyki i Informatyki. Studio powstało we współpracy z firmą Akces Edukacja.

Konkurs na konspekt zajęć  z wykorzystaniem narzędzi LEGO organizowany jest z inicjatywy i przy wsparciu prorektorów prof. Beaty Mikołajczyk (Prorektor kierująca Szkołą Nauk Humanistycznych) oraz prof. Marka Nawrockiego (Prorektor kierujący Szkołą Nauk Ścisłych), a także liderów działającego na UAM Studio LEIS.

Dodatkowe informacje znajdują się na stronie LEIS.

Informacje z Poznania 

Remont na Kórnickiej będzie trwał dłużej

Tramwaje dłużej nie pojadą przez most św. Rocha. Inwestycja ruszyła w połowie marca i miała potrwać do 30 kwietnia. Obecnie prowadzone są dopiero prace rozbiórkowe na łuku pomiędzy mostem św. Rocha a przystankiem tramwajowym św. Rocha. Trwa również montaż torowiska na ul. Dowbora-Muśnickiego oraz nowych rozjazdów u zbiegu Kórnickiej i Jana Pawła II. Na Kórnickiej i po obu stronach mostu św. Rocha wymieniane są przyrządy wyrównawcze.

18 maja rozpocznie się kolejny etap wymagający wstrzymania ruchu tramwajowego na ulicy Przybyszewskiego. Nie znamy daty zakończenia remontu. 

Nowy punkt obsługi klienta ZTM

Na Dębcu powstał nowy budynek Punktu Obsługi Klienta ZTM i Punktu Nadzoru Ruchu MPK. Konstrukcja powstała w miejscu dotychczasowego, kompletnie niefunkcjonalnego obiektu. Ma on zapewnić znacznie lepszy komfort dla pasażerów i pracującej tam obsługi. Podobny budynek powstaje obecnie na Ogrodach. Na pętli pojawiły się także tablice informacji pasażerskiej, dostarczające wiadomości z zakresu kursowania tramwajów, autobusów, a w przyszłości również pociągów ze stacji kolejowej Poznań Dębiec.

W planach są kolejne: na Wilczaku i przyszłej pętli na Naramowicach.

Nowe torowisko przy ulicy Unii Lubelskiej i pętla tramwajowo-autobusowej przy ul. Falistej

Poznańskie Inwestycje Miejskie poinformowały, że tory tramwajowe są już ułożone na całym powstającym odcinku, trwają jeszcze prace na przyszłej pętli, a także roboty drogowe. Prace przebiegają zgodnie z harmonogramem. Wykonawca zakończył już większość prac związanych z infrastrukturą podziemną. Prowadzone są jeszcze roboty drogowe, dlatego od poniedziałku ,27 kwietnia na czas trwania przebudowy istniejącego odcinka ul. Unii Lubelskiej od strony ul. Obodrzyckiej, wyłączone z użytkowania zostaną miejsca parkingowe na ul. Unii Lubelskiej po obu stronach skrzyżowania z ul. Falistą.

Zakończenie budowy planowane jest  na przełom 2020 i 2021 roku.

Nagranie serwisu dostępne jest na Naszym Facebooku.