Kultura pod chmurką w Poznaniu – wydarzenia na lipiec

Wakacje to zdecydowanie czas na odpoczynek po wyczerpującym okresie nauki lub pracy. Natomiast jedną z form aktywnego odpoczynku może być uczestnictwo w koncertach, wernisażach lub innych ciekawych atrakcjach kulturalnych. Niekiedy nie trzeba zmieniać miejsca pobytu, aby się zregenerować. Poniżej znajdziecie opisy zawierają najciekawszych wydarzeń kulturalnych w Poznaniu na lipiec 2022 roku.

#NaFalach letniej muzyki

plakat festiwalu "#NaFalach", który odbędzie się w Poznaniu - kolory fioloetowy i zielony, napis białą czcionką
źródło: pik.poznan.pl

Piękna pogoda, jedno z najładniejszych jezior w mieście, dobra muzyka i towarzystwo przyjaciół. Czy to tylko marzenie? Nie. Na taki sposób spędzania czasu zapraszają organizatorzy koncertu „#NaFalach”.


Wydarzenie odbędzie się 1,2 oraz 29 i 30 lipca nad jeziorem Strzeszyńskim (ul. Koszalińska 15) o godzinie 20. Pierwszego dnia wystąpi zespół Luxtorpeda. Nawiasem mówiąc promować będzie on swój najnowszy album „ANNO DOMINI XXVV”. Drugiego dnia pojawi się natomiast zespół Sorry Boys. Podczas ich koncertu nie zabraknie utworów z nowej płyty „Miłość” z 2020 roku. Wcześniej planowany koncert zespołu został przełożony ze względu na pandemię wirusa COVID-19.


29 lipca na scenie wystąpi zespół LemON na czele z Igorem Herbutem, a 30 lipca swój koncert zagrają członkowie Happysad. Druga z grup ma na swoim koncie ponad tysiąc koncertów w całym kraju, trzy platynowe i cztery złote płyty.


Udział we wszystkich koncertach jest darmowy. W celu łatwiejszego dotarcia w teren Strzeszynka miejski przewoźnik zapewni dodatkowe kursy na wybranych liniach autobusowych. Szczegóły tutaj.

Gwiazdorski festiwal w Poznaniu

plakat festiwalu "Rockowizna" odbywającego się w Poznaniu - biała i czerwona czcionka na białym tle
źródło: epoznan.pl

W środku lipca wytchnienie znajdą poznańscy fani rocka, bowiem od 15 do 17 lipca odbywać się będzie „Rockowizna Festiwal”. Jak wskazują organizatorzy:

Zapraszamy na festiwal rocka ROCKOWIZNA. Łączymy pokolenia i dajemy radość. Taka właśnie jest ROCKOWIZNA. Od sentymentalnej podróży w czasie po współczesne gitarowe brzmienia. Będzie MOCNO, będzie PRAWDZIWIE, będzie NIESZABLONOWO. Na scenie legendy polskiego rocka i kawał porządnego grania. Czy trzeba czegoś więcej?

Pierwszego dnia gwiazdami wieczoru będą IRA, Sztywny Pal Azji oraz Róże Europy. Te kultowe zespoły powstałe na przełomie lat 80. i 90. z pewnością zadbają o wyjątkową atmosferę. 16 lipca na scenie zagra znany wszystkim zespół Kult na czele z Kazikiem Staszewskim. Natomiast ostatniego dnia festiwalu będzie można usłyszeć takich wykonawców jak Kasia Kowalska, Ørganek i Strachy na Lachy.


Wydarzenie odbędzie się na placu w okolicach Portu Lotniczego Poznań-Ławica (ul. Bukowska 285) – wejście znajduje się od ul. Lotniczej. Obowiązują bilety jednodniowe (w cenie od 109 zł) lub karnety (w cenie od 249 zł). Bilety do nabycia tutaj.

„Enea Edison Festiwal” – z dala od miejskiego zgiełku

plakat festiwalu "Enea Edison Festiwal" - białe litery na turkusowo-pomarańczowym tle
źródło: freshmag.pl

Bez wątpienia lipiec w Poznaniu upływać będzie głównie pod znakiem wydarzeń plenerowych. Wyrazem tego jest kolejny festiwal w tym zestawieniu. Od 22 do 23 lipca będzie można uczestniczyć w „Enea Edison Festiwal”. Odbędzie się on w okolicach jeziora Kierskiego (ul. Wypoczynkowa 60, Przeźmierowo) – oddalone jest ono ok. 15min drogi poza Poznaniem. Organizatorzy wskazują, że podmiejska okolica jest niebywałym atutem tego wydarzenia i przyczyni się do stworzenia niesamowitej atmosfery podczas festiwalu.


Wydarzenie obfitować będzie w liczne aktywności rozwijające kreatywność, serwowane będą smaczne przekąski w ramach food courtu, ale najważniejszym punktem będą tutaj koncerty. 22 lipca usłyszeć będzie można największe hity Vito Bambino, czyli jednego z najlepiej rozwijających się piosenkarzy młodego pokolenia.

23 lipca wystąpi Daria Zawiałow, nazwana przez organizatorów jednym z najmocniejszych głosów na polskiej scenie muzycznej. Notabene będzie promować swój najnowszy album „wojny i noce”. Ponadto tego dnia wystąpi również duet w składzie: Piotr Rogucki i Kuba Karaś. Jeden z nich to artysta i frontman zespołu rockowego, drugi to multiinstrumentalista. Nie zabraknie również innych kultowych twórców i debiutantów.


Bilety wstępu na to wydarzenie zaczynają się od 80 zł – bilet ulgowy, 159zł – bilet normalny. Karnet dwudniowy kosztuje do 219 zł. Szczegóły tutaj.

Oscarowe hity skąpane zachodem słońca

plakat informujący o kinie letnim w Poznaniu
źródło: goingapp.pl

Słoneczna pogoda, a szczególnie letnie wieczory skłaniają do spędzania czasu na świeżym powietrzu. Z pewnością doskonale wiedzą o tym Puro Hotel Poznań oraz Gutek Film, którzy zorganizowali cykl kina letniego w ogrodzie hotelu Puro. Co ważne, udział w projekcjach jest darmowy. W repertuarze nie brakuje kinowych hitów, które znalazły się w oscarowych zestawieniach.

W lipcu przewidziano dwie projekcje – 9 lipca wyświetlony zostanie francuski komediodramat „Poznajmy się jeszcze raz” (reż. Nicolas Bedos). Natomiast 23 lipca widzowie zostaną zaproszeni na południowokoreańską tragikomedię „Parasite” (reż. Bong Joon-ho). Warto przypomnieć, że „Parasite” w 2020 zdobył aż 6 oscarów – w tym także za najlepszy film.


W obie soboty wydarzenie rozpocznie się o godzinie 20:30, przy ul. Stawnej 12 w Poznaniu.

Co nowego w kinach? Zapowiedzi na cały miesiąc

kadr z filmu "Minionki; Wejście Gru", 3 żółte stworki i postać męska
źródło: kultura.gazeta.pl

Lipiec to również miesiąc wielu interesujących premier kinowych. Do tych najbardziej wyczekiwanych można zaliczyć „Thor: Miłość i grom” oraz „Minionki: Wejście Gru”. Poniżej znajdziecie dokładniejszą listę z krótkimi opisami.

1 lipca – „Minionki: Wejście Gru” (reż. Kyle Balda, Brad Ableson, Jonathan del Val)


Kultowe żółte stworki powracają, by podbić nasze serca. Pewnie wielu z nas oglądało wcześniejsze części z przygodami minionków. Myślicie, że studentowi lub dorosłemu nie wypada wybrać się na komedię dla dzieci? Nic bardziej mylnego, w końcu każda okazja jest idealna na odrobinę radości. Tym razem twórcy filmu skupią się na dzieciństwie Gru i jego pierwszym zapoznaniu się z minionkami.

1 lipca – „Yang” (reż. Kogonada)


Na początku lipca będziemy mieli także okazję obejrzeć jedną z ciekawszych produkcji z pogranicza science fiction i metafizyki. Wyobrażacie sobie mieć mechatronicznego przyjaciela? Głównym bohaterem jest Yang – android przypominający chłopca, który opiekuje się na co dzień córką swojego właściciela. Yang nieoczekiwanie ulega awarii. Jego naprawa pozwoli odkryć najczarniejsze sekrety robota. Czy można ufać bezgranicznie technologii?

kadr z filmu "Thor; Miłość i grom" - postać męska z gęstymi włosami władająca piorunami i postać damska próbująca wybawić się z opresji
źródło: moviesroom.pl

8 lipca – „Thor: Miłość i grom” (reż. Taika Waititi)


Także Thor przypomni o sobie w lipcu. W kolejnym filmie Bóg Piorunów wyrusza w misję, aby odnaleźć swój wewnętrzny spokój. Na jego drodze staje jednak galaktyczny zabójca, który chce unicestwić wszystko, co żyje. Klasyczny motyw walki dobra i zła wzbogacony jest efektami specjalnymi, które tworzą realistyczny i pasjonujący nastrój. Czy Thorowi i jego kompanom uda się wygrać się z Rzeźnikiem Bogów?

15 lipca – „Na chwilę, na zawsze” (reż. Piotr Trzaskalski)


Pora na film z Polski. „Na chwilę, na zawsze” to historia o leczeniu nałogów, demonach z przeszłości, ale i o nieszczęśliwej miłości głównych bohaterów – Poli i Borysa. Para poznaje się w ośrodku leczenia uzależnień, do którego Pola trafiła po spowodowaniu wypadku. Zarówno dziewczynę jak i jej wybranka łączy wspólna pasja muzyczna – ona jest wschodzącą gwiazdą, a on był popularnym muzykiem. Czy jednak mają szansę na prawdziwą miłość?

22 lipca – „Superbohaterowie” – (reż. Paolo Genovese)


Inną, równie ciekawą propozycją jest również włoski komediodramat o trudach miłości. Widzowie poznają dwójkę młodych ludzi, którzy zakochują się w sobie aż po grób. Choć jak śpiewała Anna Jantar: Nic nie może przecież wiecznie trwać. Mimo iż kochankowie przekonani są o swojej miłości, napotykają na wiele trudów, których ciężar nie raz ich przytłoczy. Czy rzeczywiście, aby utrzymać przy sobie drugą osobę trzeba być superbohaterem?

Wszystkie filmy znajdziecie wchodząc w repertuary najbardziej znanych sieci kinowych.

Podsumowując, wakacje zapowiadają się gorąco nie tylko z uwagi na upały. Lipiec w Poznaniu obfitować będzie w przeróżne wydarzenia kulturalne. Zachęcam do uczestnictwa w niektórych w nich!


Po więcej ciekawych tekstów ze świata kultury zapraszamy tutaj meteor.amu.edu.pl/programy/kultura/