Juwenalia Poznań 2023: „Złączeni, ale nie spięci”

Pod takim hasłem przewodnim rozpoczęły się tegoroczne Juwenalia Poznań 2023, w skrócie: trzy niezapomniane dni pełne muzyki, zabawy i nieustającego entuzjazmu studenckiego życia. Po przerwie spowodowanej pandemią Covid-19, tegoroczne juwenalia odbyły się w dniach 18.05 – 20.05, przywracając ducha festiwalowej atmosfery do serca miasta. Do parku im. Jana Pawła II przybyły tłumy młodych ludzi spragnionych dobrej zabawy i niezapomnianych chwil.


Wielki powrót Juwenaliów

„Widać, że studenci tęsknili za Juwenaliami. Strefa animacji od otwarcia do zamknięcia bram była chętnie odwiedzana, na małej scenie zbierały się tłumy, nie mówiąc już o głównej scenie — wszędzie można było zobaczyć uśmiechnięte twarze” — mówiła rzeczniczka prasowa tegorocznych Juwenaliów, Agnieszka Markocka.

Wszystko zaczęło się od niezwykłego pochodu juwenaliowego. Studenci z różnych uczelni przygotowywali się do niego przez wiele tygodni, starannie tworząc oryginalne i kolorowe kostiumy. Celem było aby oddały one ducha wybranej przez nich postaci filmowej lub bajkowej.

Tegoroczne Juwenalia w Poznaniu były wyjątkowym powrotem festiwalu po przerwie spowodowanej pandemią COVID-19. Organizatorzy jeszcze przed koncertem musieli podjąć szereg ważnych decyzji, takich jak, chociażby zmiana line-upu. Jak dodała rzeczniczka:

„W kwestii zmiany line-upu, myślę, że tłum osób pod sceną świetnie odpowiada na to pytanie. Zależało nam na tym, aby wspólnie zaczarować miasto — uśmiechnięte twarze uczestników mówiły nam, że to się udało”.

„Każdego dnia wyciągaliśmy wnioski. Już drugiego dnia otworzyliśmy dwie dodatkowe bramki na wejściu głównym, tym samym usprawniając wejście na teren. Dodatkowo operowaliśmy również dwoma dodatkowymi wejściami” podkreśliła Agnieszka Markocka.


Juwenalia to muzyczne święto

Główną atrakcją juwenaliów był podzielony na dwie sceny teren, oferujący różnorodne występy muzyczne i liczne atrakcje dla uczestników. Duża Scena była miejscem, gdzie występowali artyści większego kalibru, natomiast na Małej Scenie mieli szansę zaprezentować się młodzi artyści z własnej inicjatywy.

Pierwszy dzień na Dużej Scenie rozpoczął się od dynamicznego występu Szygenda x Eddie Block. Kolejnymi artystami byli Bober oraz gwiazda wieczoru – OKI, polski raper i autor tekstów. Jego największe hity, takie jak „Jeżyk” czy „Jakie to uczucie?”, doskonale wprowadziły publiczność w festiwalowy klimat. Na Małej Scenie swoje umiejętności zaprezentowali m.in. TRINAKIA, Dirty Daniels x Max Charm, NATURA2000 i IKSY, dostarczając niezapomnianych dźwięków i energii.

Drugiego dnia na Dużej Scenie wystąpili Bartas Szymoniak, LOR oraz Zalewski, który zaskoczył publiczność swoją wspólną prezentacją z Natalią Przybysz. Na Małej Scenie artyści, tacy jak Roxana Tutaj & Good Omen, .USMI, LIT, THE GOLDBRICKS i Black Radio, udowodnili, że młoda scena ma wiele do zaoferowania. Jakby tego było mało, dzień zamknął magiczny występ Mateusza Dopieralskiego, znanego oczywiście pod pseudonimem Vito Bambino.

(fot. Maciej Chomik)


Jeszcze więcej muzyki!

Ostatniego dnia główną scenę podbili Rookie Polish Jesus, Córy, Shellerini, Kinny Zimmer oraz Guzior. Chociaż ostatni swój numer wydał w zeszłym roku, (swoją drogą we współpracy z Vito Bambino) to spotkał się z gorącym przyjęciem ze strony widowni, a takie hity jak Blok czy Blueberry porwały tłumy.

Facebook (fot. Maciej Chomik)

Na Małej Scenie Mati Topór rozpoczął wieczór, a następnie odbyła się emocjonująca Bitwa Freestyle’owa. Festiwal zakończył się występem Dirty Daniels x Max Charm, do których podczas swojego setu dołączyli członkowie zespołu NATURA2000, a Michael Haze & Saburrakap zamknęli małą scenę utworem Rozkopane, manifestując obecną sytuację remontów w Poznaniu


„Tegoroczne Juwenalia były pierwszymi, w których brałam udział, fajnie było zobaczyć znanych mi artystów jak OKI i Vito Bambino, ale ogromne wrażenie wywarła na mnie Bitwa Freestyle’owa i sami mniejsi artyści […]. Dużo czasu spędziłam na karaoke, gdzie każdy mógł zaśpiewać, co mu w duszy grało. Świetna strefa od Lidla z tatuażami z henny i makijażem urozmaiciła studenckie buźki, idealnie wpasowało się to w magiczny klimat. Każdy głodny mógł spróbować, czego tylko chciał, była też opcja wegańska, za co duży plus. Pomysł na tańce ze strefy animacji jeden z lepszych — setki studentów wspólnie tańczących „Belgijkę” było czymś pięknym. Jeden z lepiej zorganizowanych festiwali, na których byłam, czekam na więcej!
Tak o tegorocznej imprezie wypowiedziała się Paulina, jedna z uczestniczek Juwenaliów 2023.

Strefa animacji urozmaicała festiwal wszystkim uczestnikom poprzez wspomniane wcześniej karaoke, zabawę we flanki, Twister i wiele innych. Setki osób tańczących wspólnie słynną już „Belgijkę” czy „Macarenę” zajdą w pamięć do, co najmniej, następnych Juwenaliów.


Nic o nas bez nas

Niezmiennie od lat, istotną częścią festiwalu było Forum Juwenaliowe, ponieważ jest to miejsce, gdzie studenci mieli okazję uczestniczyć w merytorycznych dyskusjach na różnorodne tematy. Forum, jako integralna część festiwalu, umożliwiło studentom rozważanie ważnych kwestii społecznych i gospodarczych. Stanowiło także inspirację do aktywnego uczestnictwa w życiu społeczności lokalnej. Te zaplanowane na tegoroczną edycję dotyczyły tematów zagospodarowania i atrakcyjności przestrzeni publicznej w Poznaniu. Pojawił się także temat podróżowania po pandemii COVID-19 oraz rozwoju osobistego i zawodowego.



Juwenalia Poznań 2023 na długo pozostaną w pamięci wszystkich, którzy wzięli w nich udział, dzięki czemu będą je wspominać jako wyjątkowe święto studenckiej wspólnoty i niepowtarzalny czas radości i zabawy.


Co po Juwenaliach? Rozkład jazdy na czerwiec: Grillowanie!

Ładujmy baterie, bo już za rogiem kolejna impreza studencka, konkretnie Wielkie Grillowanie. W dniach 6-7 czerwca, przy zapachu skwierczących potraw z grilla usłyszymy takich artystów jak Nocny Kochanek, Łydka Grubasa, Strachy na Lachy oraz Słoń. My już nie możemy się doczekać, a Wy?
Do zobaczenia! 

Zrelacjonował Maciej Kempiński.

Po więcej interesujących rozmów zapraszamy na meteor.amu.edu.pl