DagaDana – 7 wspaniałych 4/08/21r. [Relacja]

Kwartet Dagadana już od ponad dekady przybliża nam tradycje polsko-ukraińskich pieśni ludowych przetwarzając je na swoje autorskie kompozycje. W tym roku grupa wydała płytę Tobie, która wykorzystuje tradycyjne pieśni życzeniowe zwane szczedriwkami. Jak wspominali artyści, w tym trudnym dla nas czasie, to właśnie życzliwość, ponad podziałami, jest nam bardzo potrzebna.

Cały cykl 7 wspaniałych, organizowany przez Centrum Kultury Zamek w Poznaniu, ma za zadanie promować dzieła wydane podczas pandemii. Propozycje te nie miały jak zaistnieć koncertowo, więc tym bardziej należą się pochwały dla organizatorów za takie wyciągnięcie dłoni do artystów. Wspominam o schemacie tego cyklu, gdyż analogicznie jak na wcześniejszych występach, również i na tym koncercie stanowczy trzon prezentowanego repertuaru stanowi ostatnia wydana płyta. W przypadku zespołu Dagadana jest to dzieło zatytułowane Tobie.Podobnie jak na albumie koncert rozpoczął się przejściem przez Nowe Wrota i od tego momentu muzycy przenieśli nas w swój muzyczny świat. Charakterystyczne etniczne brzmienie zostaje wzbogacone o nowe środki wyrazu takie jak: współczesna sekcja rytmiczna (Do ciebie Kasieńko), elektroniczne sample (Shchedryi vechir) czy zaskakujące melodie wokalne (Goi Ty nasha Pani). I ten własny styl, który przez lata wypracowali sobie muzycy grupy, owocuje w ciekawe kompozycje. Mi w szczególności przypadły do gustu Inaczej oraz Slaven yes. Oczywiście nie mogło zabraknąć również tych bardziej znanych kompozycji zespołu takich jak np. Kiribati. Myślę, że repertuar był interesujący zarówno dla osób dobrze obeznanych z muzyką kwartetu, gdyż mogli posłuchać nowych kompozycji. Z kolei dla osób, którzy po raz pierwszy wybrali się na koncert grupy była to okazja do zapoznania się nie tylko z sami piosenkami, ale również historiami im towarzyszącymi.

Opowieści, które prowadzone są wokół piosenek zespołu to tak naprawdę osobna, równie ważna część koncertu. W swojej twórczości Dagadana przeplata tradycje muzyki dawnej nie tylko muzycznie, ale również w pewien sposób edukując swoich odbiorców. Każda piosenka poprzedzona jest odpowiednim komentarzem. Nie jest to jednak marna konferansjerka spod znaku „Jak się bawicie?”, lecz dotyczy to historii powstania danej kompozycji. I tak mogliśmy dowiedzieć się: o wielkopolskiej pieśni Hola Hola, postrzeganiu świata przez naszych przodków Slaven yes czy o tak zwanej aktualizacji pieśni Goi Ty nasha Pani. Nie zabrakło również prywatnych opowieści z życia zespołu. Tutaj wyrazy uznania, bo przecież nie tak łatwo jest się przyznać, że w dobie pandemii wielu artystów zmuszonych zostało do przebranżowienia się. Ważna zapowiedź została też poczyniona przed kompozycją Na zdrowie, podczas której pojawiła się gość z Białorusi, Alena Kadanova, znana ze śpiewania białoruskich protest songów. „Ojczyzna jest naszym domem. I to my decydujemy jak nasz kraj zapamiętają ci, których tutaj gościmy” – powiedziała Dana.

Spotkanie z twórczością muzyki zespołu Dagadana to kolejny udany występ odbywający się na Dziedzińcu Zamkowym. Kwartet prezentuje muzykę, której nie należy się spodziewać w radiostacjach, lecz absolutnie nie brakuje im na przebojowości. Dość powiedzieć, że publiczność, nauczona wcześniej przez Danę, ochocza śpiewała Schedryi vechir. Polecam każdemu wybrać się na koncert tej grupy, bo to nie tylko wydarzenie interesujące muzycznie, ale również kulturoznawczo. A 18.08 zapraszamy na występ grupy Bolewski & Tubis, którzy zaprezentują materiał z płyty Obywatel Jazz.

Zespół Dagadana wystąpił w składzie:

Daga Gregorowicz (śpiew, elektronika)

Dana Vynnytska (śpiew, instrumenty klawiszowe),

Mikołaj Pospieszalski (kontrabas, śpiew),

Bartosz Mikołaj Nazaruk (perkusja, śpiew)