Focon — najbardziej internetowy konwent w sieci

W weekend 23-24 kwietnia odbył się „Najbardziej internetowy # KONWENT w sieci” Focon. Jeszcze przed rozpoczęciem pandemii w Polsce coraz większą popularnością cieszyły się konwenty fantastyki. Miłośnicy książek, gier i filmów mieli szanse spotkać się wzajemne we wszystkich miastach Polski, aby razem dzielić się swoją pasją. Jednak wraz z rokiem 2020 ta możliwość została im odebrana. Z czasem jednak w głowach wielu organizatorów imprez pojawił się pomysł o przeniesieniu konwentów do Internetu. Właśnie w ten sposób powstała pierwsza edycja Fantasty Online Convention.

Spotkanie z Krzysztofem Sokołowskim, źródło: facebook.com

Spotkania z niesamowitymi gośćmi

Podczas Foconu uczestnicy konwentu mieli możliwość wysłuchania spotkań autorskich z ich ulubionymi artystami nie tylko z Polski, ale również Niemiec, Włoch, Belgii, Kanady, Japonii czy nawet Chin. Na samym evencie pojawiło się aż 84 gości, więc każdy mógł znaleźć coś dla siebie. Dzięki przeniesieniu konwentu do internetu organizatorzy zyskali nową możliwość, aby przeprowadzić spotkania z twórcami z całego świata. Patrząc na to, jaką popularnością cieszyły się owe prelekcje, widać, jak dobrze przyjął się ten format konwentów. Uczestnicy mogli zadać własne pytania i spotkać się z artystami w internetowej kafejce na dalszą rozmowę.

Spotkania autorskie cieszyły się zdecydowanie największą popularnością. Wśród pisarzy zarówno z Polski, jak i zagranicy mogliśmy spotkać Marcina Przybyłka, Rebece Kuang, Annę Kańtoch i wielu innych. Konwentowicze mieli szanse posłuchać paneli, jak i spotkań, podczas których pisarze opowiadali o swojej twórczości. Organizatorzy nie zawiedli i zadbali również o odpowiednia ilość prelegentów ze świata gier. Jednym z najpopularniejszych paneli był ten z Przemysławem Marszałem — współzałożycielem 11 bit studios. Odpowiedzialny jest nie tylko za bijącego ostatnio rekordy popularności „Frost punka”, ale również za pierwszą w Polsce lekturę będąca grą komputerową „This war of mine”.

Warsztaty

Jednak nie tylko panele i spotkania cieszyły się dużą popularnością. Jednym z miejsc, które konwentowicze mogli odwiedzić była sala warsztatowa. Podczas trwania Foconu mogliśmy uczestniczyć w zajęciach z rysunku polskiej mangaki KattLett. Jeden z wystawców — Bruxa — udzieliła uczestnikom porad na temat tworzenia biżuterii. Bardzo dużym zainteresowaniem cieszyły się praktyki kulinarne z robienia bento boxów, czyli azjatyckiej sztuki tworzenia pudełek śniadaniowych.

Konkurs cosplay

Jak wszyscy stali bywalcy konwentów wiedzą, żaden event nie mógłby się odbyć bez konkursu cosplay i tutaj Focon również nas nie zawiódł. Do samego konkursu przystąpiło blisko 100 osób, z których w niedziele 25 kwietnia zostali wyłonieni zwycięzcy. W jury zasiedli Shappi Workshop, Kairi in Cosplayland, Kanto Cosplay oraz Anna Donica. Podczas finału mieliśmy szanse zobaczyć po sześć prac z każdej z trzech kategorii: najlepszy cosplay, najlepsza fotografia oraz najlepszy cosplay na kwarantannie.

Rywalizacja była na najżywszym poziomie, o czym świadczy ilość osób, która przyszła kibicować swoim faworytom. W kategorii najlepszy cosplay zwyciężył Stygian w stroju Szepciucha z Wiedźmina. Nagroda za najlepszy cosplay na kwarantannie trafiła do Tsuki Iseki jako Tyrande Whisperwind z World of Warcraft. W kategorii najlepsza fotografia zwyciężyła Karolina Tul. Oprócz tego podczas finału zostało dodatkowo przyznane wyróżnienie specjalne od sponsora. Otrzymała je Daraya w cosplayu Irelii z League Of Legends.

Knajpka konwentowa

Organizatorzy Foconu pomyśleli nawet o odpowiedniej interakcji między uczestnikami. Przez cały czas trwania konwentu mogliśmy spotkać się w internetowych kafejkach. Wraz z innymi konwentowiczami i prelegentami, można było tam nie tylko przedłużyć spotkania autorskie, ale również porozmawiać na tematy mniej oficjalne, czy nawet pograć w internetowe planszówki. Cieszyły się one niesamowitą popularnością szczególnie w czasach, w których tak bardzo potrzebujemy kontaktu z drugim człowiekiem.

Hala wystawców

Kolejną z atrakcji pierwszej edycji Foconu była Hala Wystawców. W zakładce ze sklepami mieliśmy możliwość spotkać się ze sprzedawcami z Maginarium, Wydawnica IX, Bruxy oraz wielu innych. Każdy sklep zapewnił obsługę na najwyższym poziomie, pokazując tym, że konwenty online nie mają żadnych granic. 

Źródło: facebook.com

Co dalej?

Każdy uczestnik konwentu może niezaprzeczalnie uznać, że Focon 2021 był sukcesem. Jeśli jednak słowa konwentowiczów nie wystarczą, to za powodzenie imprezy można uznać fakt, że została już ogłoszona kolejna edycja. Podczas live’a, który odbył się 27 kwietnia, mogliśmy wysłuchać podsumowania całej imprezy. Na sam konwent przyszły 2473 osoby, dając Foconowi miano jednej z większych imprez fantastycznych w internecie. Podczas streamu podsumowującego mogliśmy również dowidzieć się, że przez dwa dni trwania eventu organizatorzy zadbali aż o 89 punktów programowych.

Sam Focon może stać się przyszłością konwentów w Polsce i na świecie.

JAN WELTROWSKI-KNOPIK

Po więcej ciekawych tekstów ze świata kultury zapraszamy tutaj ->meteor.amu.edu.pl/programy/kultura/