Festiwal Dawnych Komputerów i Gier – Poznań 2019

Commodore 64, Amigi 500, Atari 65XE, Spectrum ZX…

…czyli czas na sentymentalną podróż dla prawdziwych „graczomaniaków”. Mowa o Festiwalu Dawnych Komputerów i Gier, na którym mieliśmy okazję zawitać. Kilkanaście stanowisk przygotowanych do gry za pomocą komputerów czy konsol sprzed lat. Dla niektórych było to tylko przypomnienie rozgrywki, dla młodszych zdecydowanie wyzwanie.

Muzeum Komputerów i Gier w Pabianicach powstało na potrzeby przedstawienia ery komputerów, konsoli oraz gier ubiegłego wieku, a także ukazania ich historii. Interaktywna wystawa dla najmłodszych jest szansą na zapoznanie się z dawną rozgrywką. Najstarszą konsolą na wydarzeniu był Pong – gra polegająca na odbijaniu piłeczki, której automaty były obecne w pubach i klubach w latach 70.

Powstała organizacja tworzy festiwale dawnych komputerów, które można odwiedzić na terenie całego kraju. Przykładem takiego wydarzenia jest Pyrkon, na którym pabianickie muzeum prezentuje setkę stanowisk.  Wystawy organizowane są od 2010 roku.

Założycielem Fundacji Dawne Komputery i Gry oraz organizatorem wydarzenia jest Przemysław Wrona, właściciel wszystkich urządzeń, które pochodzą z jego prywatnej kolekcji.