Akademickie Podsumowanie Tygodnia #8

Informacje z kraju

Kolejny etap znoszenia obostrzeń

W najbliższą sobotę zostają zniesione kolejne obostrzenia. W otwartej przestrzeni nie będziemy musieli zakrywać ust i nosa, jednak w przestrzeniach miejskich takich jak środki transportu czy sklepy ten obowiązek wciąż zostaje podtrzymany. W sklepach nie będą obowiązywały już limity osób. Podobne ograniczenia przestaną obowiązywać w gastronomii. Nie będą obowiązywały limity w kościołach, pod warunkiem zakrywania twarzy i utrzymywania dystansu społecznego. Natomiast od kolejnej soboty będzie można skorzystać z siłowni i salonu masażu, ale w ścisłym reżimie sanitarnym. Limit zgromadzeń, w tym wesel i uroczystości rodzinnych, zmieniony został z 50 osób na 150. Premier Mateusz Morawiecki zaznacza, że ta liczba została wypracowana z ekspertami i epidemiologami.

Nowy wiceminister finansów

Sebastian Skuza obejmie w poniedziałek stanowisko sekretarza stanu w Ministerstwie Finansów. Zastąpi wiceministra Tomasza Robaczyńskiego, który 31 maja 2020 r. kończy swoją pracę w resorcie. Ustępujący ze stanowiska Tomasz Robaczyński jest absolwentem Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Warszawskiego. Uzyskał również absolutorium w Instytucie Historii Sztuki UW. Nowy wiceminister jest doktorem habilitowanym nauk ekonomicznych, od ponad 20 lat związanym z instytucjami publicznymi i instytucjami rynku finansowego.

Informacje z UAM

Dzień jakości w Szkole Nauk o Języku i Literaturze

3 czerwca o godz. 9.00 odbędzie się za pomocą MS Teams konferencja „Dobre praktyki na Wydziale Anglistyki, Wydziale Neofilologii i Wydziale Filologii Polskiej i Klasycznej„, poświęcona wymianie doświadczeń i dobrych praktyk w zakresie kształcenia na trzech wydziałach tworzących Szkołę Nauk o Języku i Literaturze. Wydarzenie jest organizowane w ramach pierwszego Dnia Jakości w Szkole Nauk o Języku i Literaturze oraz piątej edycji Dnia Jakości na Wydziale Filologii Polskiej i Klasycznej. Będzie mu towarzyszyć uroczysty finał IV Konkursu na Budżet Dydaktyczny WFPiK.

Szczegóły wydarzenia i instrukcje jak dołączyć do spotkania dostępne są TUTAJ.

Badania nad antysemityzmem na Uniwersytecie Poznańskim

Na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu dobiegają końca prace komisji ds. badania przypadków prześladowania osób pochodzenia żydowskiego na Uniwersytecie Poznańskim w latach przed II wojną światową.

Komisję powołał 4 października 2019 roku rektor prof. UAM dr hab. Andrzej Lesicki. W jej skład weszli przedstawiciele różnych dyscyplin humanistyki (historii, socjologii, politologii), pracujący na Uniwersytecie. Są to: prof. Anna Wolff-Powęska, prof. UAM dr hab. Krzysztof Podemski, prof. UAM, dr hab. Rafał Witkowski, prof. UAM, dr hab. Maciej Michalski oraz prof. UAM dr hab. Piotr Forecki. Członkowie komisji od blisko roku prowadzą intensywne badania w bibliotekach i archiwach. W najbliższych miesiącach powstaną teksty prezentujące wyniki badań, które zostaną przedstawione podczas jesiennej konferencji. W poszerzonej wersji zostaną one następnie zaprezentowane w publikacji, dokumentującej sytuację studentek i studentów żydowskich na Uniwersytecie Poznańskim w okresie dwudziestolecia międzywojennego. Konferencja naukowa pt. „Między uprzedzeniem a przemocą. Dyskryminacja Żydów na Uniwersytecie Poznańskim w dwudziestoleciu międzywojennym”, podczas której miały zostać przedstawione wyniki prac komisji, planowana była na czerwiec, ale na przeszkodzie stanęła pandemia SARS-CoV-2. Najprawdopodobniej odbędzie się jesienią tego roku. Dokładny termin nie jest jeszcze znany.

Informacje z Poznania

Śródmiejska Strefa Płatnego Parkowania już od poniedziałku

Początek czerwca przyniesie istotne zmiany w Strefie Płatnego Parkowania. Obowiązywać zacznie Śródmiejska Strefa Płatnego Parkowania. 

Śródmiejska Strefa Płatnego Parkowania Centrum (Czerwona) obowiązywać będzie od 1 czerwca na terenie osiedla Stare Miasto (Centrum) w godzinach od 8:00 – 20:00 od poniedziałku do piątku i 8:00 – 18:00 w soboty. Wysokość opłat za parkowanie: Za pierwszą godzinę parkowania zapłacimy 7 złotych, za drugą 7,40, za trzecią 7,90, natomiast każda kolejna to 7 zł.

Strefa Płatnego Parkowania (Niebieska) – wzrastają stawki za postój na pozostałym obszarze Strefy Płatnego Parkowania. Wysokość opłat za parkowanie to 3,50 zł pierwsza godzina, druga i trzecia kolejno 4,20 i 4,90 zł, a każda kolejna 3,5 zł. Godziny funkcjonowania: 8:00 – 18:00 od poniedziałku do piątku.

Identyfikator mieszkańca od 1 czerwca dostępny będzie wyłącznie dla mieszkańców zameldowanych w danym sektorze ŚSPP / SPP na pobyt stały lub tymczasowy i płacących podatki na rzecz miasta Poznania. Cena abonamentu to 30 złotych miesięcznie za pierwszy samochód, przy zakupie abonamentu 12-miesięcznego, jeden miesiąc jest bezpłatny. Abonament dla użytkowników samochodów użyczonych od 1 czerwca dostępny wyłącznie dla aut leasingowanych, kredytowanych i służbowych.

W lipcu zacznie funkcjonować Śródmiejska Strefa Płatnego Parkowania Jeżyce, nowy podział na sektory i pojawią się większe możliwości parkowania dla dostaw. Pod koniec roku planowane jest też uruchomienie SPP na Wildzie i Łazarzu.

Niedługo ponad 40 tys. kwiatów pojawi się w Poznaniu

Ponad 40 tysięcy kwiatów w najbliższych tygodniach pojawi się w różnych częściach Poznania. Zarząd Zieleni Miejskiej rozpoczyna sadzenie roślin w różnych odmianach, kolorach i gatunków. Mieszkańcy będą mogli się cieszyć takimi gatunkami jak begonie czy aksamitki. Letnie sadzenie roślin w parkach i na zieleńcach miejskich zaczęto od centrum oraz Parku Cytadela.W parku Adama Mickiewicza będzie można podziwiać m.in. różne odmiany begonii, aksamitek i pelargonii. Z kolei przy al. Marcinkowskiego posadzone zostaną begonie, ale także pacioreczniki. W rejonie parku Maltańskiego, Ostrowa Tumskiego, parku Tysiąclecia, ul. Panny Marii i ul. Wieżowej przybędzie ponad 6 tysięcy sadzonek m.in. pelargonii, begonii,aksamitek czy gazanii.

Nasze Akademickie Podsumowanie Tygodnia dostępne jest także na Facebooku.