Akademickie Podsumowanie Tygodnia #35

Informacje z Polski

Ostatni dzień na rozliczenie PIT-u 

Dzisiaj przypada ostatni dzień na rozliczenie podatku dochodowego. Łatwo i wygodnie można to zrobić bez wychodzenia z domu – przez internet. Taką możliwość daje narzędzie “Twój e-PIT” dostępne na stronie podatki.gov.pl. Poprzez stronę e-Urzędu można zaakceptować przygotowane automatycznie dokumenty lub dokonać zmian. Rozliczenie jest obowiązkowe, warto zatem zadbać, aby dokonać go w terminie. 

Luzowanie obostrzeń 

Od najbliższej soboty rozpoczyna się program rozluźniania obostrzeń związanych z pandemią koronawirusa. Pierwsze zmiany to zniesienie regionalizacji. Skutkować to będzie otwarciem salonów usługowych, takich jak salony fryzjerskie oraz kosmetyczne, a także studia tatuażu, we wszystkich województwach. Zwiększeniu ulegnie także limit osób uczestniczących w zajęciach sportowych na świeżym powietrzu, a dodatkowo w obiektach zamkniętych udział w zajęciach będą mogły brać grupy zorganizowane. Po weekendzie majowym zostaną otwarte muzea i galerie sztuki, a także centra handlowe. Kolejne zmiany czekają nas w następną sobotę kiedy swoją działalność wznowią hotele.

Informacje z UAM

Szczepienia na UAM

Władze Uniwersytetu Adama Mickiewicza postanowiły stworzyć dwa punkty szczepień. Pozwala na to niedawna zmiana przepisów, która umożliwiła tworzenie takich punktów w zakładach pracy.
Możliwość zaszczepienia będą mieli pracownicy, którzy nie są nauczycielami akademickimi, doktoranci, studenci oraz ich członkowie rodzin. Chętni mogą zgłaszać się do 2 maja poprzez specjalnie przygotowany dla tego celu formularz.
Miejsca szczepienia zlokalizowane będą na kampusie Morasko oraz w wybranym do tego celu budynku uniwersyteckim w centrum Poznania. Punkty otworzą się najprawdopodobniej w drugiej połowie maja. 

Jedyny taki kierunek w Polsce tylko na UAM 

W ramach Instytutu Filmu, Mediów i Sztuk Audiowizualnych od nowego roku akademickiego ma powstać nowy kierunek studiów, jakim będzie groznawstwo. Idea zrodziła się z obserwacji rynku pracy, na którym, mimo rosnącej popularności gier video, brak wykształconych specjalistów. Celem studiów ma być również wyposażenie przyszłych studentów w wiedzę potrzebną do angażowania poznanych narzędzi do animacji kultury, w edukacji czy terapii.
Pomysłodawcy wspominają, że jest to pierwszy krok do stworzenia szeroko zakrojonego centrum naukowego skupiającego ekspertów, badaczy, twórców i wydawców gier. 

Informacje z Poznania

Rozbudowa infrastruktury rowerowej 

Rozpoczęte w tym tygodniu prace nad drogą rowerową wzdłuż ulicy Grunwaldzkiej nie będą jedyną inwestycją skierowaną do rowerzystów jaką miasto zaplanowało na ten rok. Dalsze inwestycje mają się skupić na ulicy Zwierzynieckiej, Złotowskiej oraz na Dolnej Wildzie. Na ten cel władze miasta planują przeznaczyć blisko 20 milionów złotych z budżetu miasta.
Kolejne kilka ulic zyska infrastrukturę rowerową w ramach Poznańskiego Budżetu Obywatelskiego. W ramach tego programu powstaną ścieżki na takich ulicach jak: Ługańska, Kórnicka oraz Szymanowskiego.
Modernizacja obejmie także kilka skrzyżowań na ul. Hetmańskiej, aby ułatwić rowerzystom przejazd. W strefach płatnego parkowania na Wildzie i Łazarzu, zostaną wyznaczone tak zwane kontraruchy, ułatwiające i przyspieszające przejazd rowerami.

Majówkowy kiermasz w Poznaniu 

W weekend majowy na Starym Rynku odbędzie się impreza pod nazwą “Kiermasz na Starym”. Swoje wyroby zaprezentuje ponad czterdziestu wystawców. Na rozpoczynającym się dzisiaj jarmarku będzie można zakupić różnorodne produkty. Pojawią się ozdoby z bursztynu, metali szlachetnych czy tak unikalnych materiałów jak róg naturalny, a także lepiona na kole ceramika i oryginalne produkty z drewna. Na smakoszy będą czekać słodkie i słone rarytasy, a miłośnicy prac ogrodowych będą mogli zaopatrzyć się w cebulki roślin.
Sprzedawcy będą czekali na kupujących przez cały okres majówki od godziny 10. Zamknięcie straganów ma następować o godzinie 21, jednak organizatorzy nie wykluczają wydłużenia tego czasu w przypadku dużego zainteresowania. 

Nagranie serwisu można odsłuchać na naszym profilu facebookowym Meteor News