Akademickie Podsumowanie Tygodnia #23

Informacje z Polski

Rekordowy finał WOŚP

Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy zagrała w tym roku swój najdłuższy finał. Transmisja trwała aż 27 godzin i rozpoczęła się jeszcze w sobotni wieczór. Na studyjnej scenie pojawiła się cała rzesza polskich artystów, a całość transmitowana była za pośrednictwem różnych kanałów.

W niedzielę padł również inny rekord. Chodzi o zebraną sumę, bo w tym roku deklarowana kwota zgromadzona przez WOŚP to 127 495 626 złotych. Nie jest to jednak końcowy bilans. Licytacje na rzecz Orkiestry trwają do Walentynek, a wybierać można spośród wielu ciekawych propozycji, które odnajdziecie z łatwością na specjalnie stworzonej podstronie. Dodatkowo Fundację można wspierać za pośrednictwem SMS-ów oraz korzystając z wpłat na Facebookowej zbiórce.

Informacje z UAM

Dzień Darwina w obliczu pandemii

Już w przyszły piątek zainteresowani będą mieli możliwość wzięcia udziału w obchodach urodzin Karola Darwina, kiedy to organizowany jest Dzień Darwina. W tym roku, ze względu na sytuację związaną z pandemią, wydarzenie będzie miało charakter spotkania online. Będzie można dowiedzieć się nieco więcej na temat biologii ewolucyjnej oraz tego jak wspiera nas ona w walce z zarazkami. Wykład otwarty rozpocznie się o godzinie 17:30 i będzie można go posłuchać tutaj.  

Poznański Festiwal Nauki i Sztuki wzywa ochotników 

Organizowany przez UAM Poznański Festiwal Nauki i Sztuki poszukuje wolontariuszy. Biuro Festiwalu zapewnia, że współtworzący festiwal studenci będą mieli szansę zdobycia ciekawych doświadczeń i nowych umiejętności. Jest to również szansa na zdobycie referencji oraz wzięcie udziału w interesujących wydarzeniach. Ze względu na pandemię możliwa jest również zdalna forma współpracy.  

Informacje z Poznania

Coś wisi w powietrzu w Poznaniu 

W Poznaniu notowane są przekroczenia normy dobowego stężenia pyłu PM10. Sytuacja utrzymuje się od początku tygodnia i z każdym dniem się pogarsza. Co za tym idzie urzędnicy miejscy przypominają o zakazie używania kominków, pieców kaflowych oraz kotłów węglowych, jeśli stanowią one dodatkowy sposób ogrzewania. Warto w tej sytuacji postawić na ogrzewanie miejskie, elektryczne lub gazowe.

Smutna wiadomość z poznańskiego zoo 

Pracownicy ZOO w Poznaniu poinformowali o śmierci słonicy Lindy. Zwierzę miało 35 lat. Jeszcze we wtorek odbyła się akcja ratunkowa z udziałem strażaków, związana z niedomaganiem słonicy. Podopieczna poznańskiego ZOO położyła się na boku, co u tego gatunku praktycznie się nie zdarza. Niestety nie udało się jej podnieść, a w nocy z wtorku na środę Linda zmarła. 

Nagrania serwisu można wysłuchać na naszym profilu facebookowym – Meteor News.