Już 13 kwietnia na Naramowicach, Żegrzu oraz Nowych Winogradach Południe odbędą się wybory do rad osiedli – ponownie, ponieważ w 2024 roku nie udało się zebrać wystarczającej liczby kandydatów.
Nie było wiary
Głosowania miały odbyć się na wszystkich 42 osiedlach Poznania, jednak w maju 2024 roku zrealizowane zostały tylko na 40 z nich. Problemem była zbyt mała liczba aspirujących na to stanowisko na Naramowicach i Żegrzu. Chwilę po wyborach Nowe Winogrady Południe dołączyły do tej grupy po wycofaniu się dwóch radnych. Powodem rezygnacji i braku kandydatów, mogły być wybory do rady miasta, które odbyły się miesiąc przed tymi do rad osiedli, a ich termin zbiegł się z terminem zgłaszania pretendentów.
Rezygnacja
Nowe Winogrady Południe były podzielone na trzy okręgi. W pierwszym o pięć miejsc rywalizowało sześciu kandydatów. Dwóch radnych z tego okręgu, zrzekło się mandatów i nie było kim zastąpić jednego z nich. Komisarz Wyborczy poinformował więc o rozwiązaniu całej rady.
„Chciałam wziąć udział, ale nie mogliśmy”
W drugim z okręgów osiedla Nowe Winogrady Południe zabrakło chętnych. Wybory się nie odbyły.
„Chciałam wziąć udział i się okazało, że nie możemy, bo coś tam nie było z kandydatami.”
Chciałam wziąć udział i się okazało, że nie możemy, bo coś tam nie było z kandydatami” – mówi Arleta, mieszkanka okręgu, kandydatów znała tylko z ulotek.
Na sąsiada?
Wybory na radnych nie cieszą się dużym zainteresowaniem, co widać po frekwencji – w 2024 roku wyniosła ona tylko 9,05%. Często wybierani są ci sami kandydaci, co może zniechęcać do głosowania.
„Raz miałam możliwość zagłosowania na jedną osobę, która faktycznie była młoda i dużo robiła. Ostatecznie nie została wybrana i zostały wybrane te same osoby. To odpycha od tego, żeby głosować”. – mówi Agnieszka, mieszkanka Osiedla Pod Lipami.
Partnerzy
„Radni osiedlowi to dla Miasta ważni partnerzy. Nowe drogi, skwery czy miejsca rekreacji, każde tego typu przedsięwzięcie powstaje przy ich udziale. To oni są najbliżej lokalnych potrzeb i problemów”. – mówił chwilę przed wyborami w maju 2024, prezydent Miasta Poznania Jacek Jaśkowiak.
„Nie będę raczej głosowała, ponieważ nie jestem zaznajomiona tutaj z sytuacją do końca, ale uważam, że osoby w moim wieku powinny głosować, jeśli tylko mają możliwości i znają bardziej sytuację, to zdecydowanie powinny brać w nich udział.”- mówi Daria, która mieszka na Osiedlu Pod Lipami od paru miesięcy. Ma ona jednak problem, aby określić, czym taka rada się zajmuje.
Realny wpływ
Radni opiniują projekty i oddziałują na decyzje dotyczące inwestycji. Mają wpływ na kształtowanie przestrzeni, uczestniczą w konsultacjach dotyczących planów miejscowych i zmian przeznaczenia działek. Ich decyzje dotyczą także wydatkowania kilku milionów złotych.
Działania rad osiedli mogą mieć kluczowe znaczenie. Przykładem może być osiedle Batorego, gdzie od 2023 roku mieszkańcy protestują przeciwko planowanej zabudowie terenu po byłym hipermarkecie. Rada Osiedla Batorego wspiera mieszkańców, organizując protesty oraz wysyłając apelacje do prezydenta i rady miasta
Głosowanie
Głosowanie odbędzie się 13 kwietnia w siedzibach obwodowych komisji wyborczych od godz. 7:00 do 21:00. Głosować mogą osoby, które najpóźniej w dniu wyborów ukończą 18 lat i stale zamieszkują na obszarze danego osiedla. Oznacza to, że muszą być zameldowane w swoim okręgu lub ujęte w stałym obwodzie głosowania.
Marcel Michalski