„W pogoni za książką”-7

„W pogoni za książką”
Prowadzące: Weronika Wojciechowska, Justyna Furmaniak
Realizator: Maciej Markowski

 

„Zapiski oficera Armii Czerwonej”

Zapiski oficera Armii Czerwonej” to satyra polityczna polskiego pisarza, publicysty oraz byłego żołnierza Armii Krajowej, Sergiusza Piaseckiego. W tej książce autor w humorystyczny sposób ukazuje zderzenie dwóch zupełnie rozbieżnych światopoglądów- z perspektywy sowieckiego wyzwoliciela oraz polskiego społeczeństwa.

Akcja książki rozpoczyna się we wrześniu 1939 roku, kiedy to Michaił Zubow składa przysięgę wierności Józefowi Stalinowi, a następnie wyjeżdża na Kresy Wschodnie. Piasecki przywołuje różne sytuacje z życia codziennego oficera, zwracając uwagę na jego szczególny charakter. Przedstawia go jako człowieka chytrego, zacofanego i niezwykle przebiegłego.

Zubow nie tylko nie rozumie, że radziecka Rosja jest krajem zacofanym, ale także zupełnie nie potrafi pojąć mechanizmów funkcjonujących poza sowieckim społeczeństwem. Cokolwiek go spotyka od razu porównuje do swojej ojczyzny. Obnaża przed czytelnikiem chaos i biedę panującą w Rosji. Każde dobro materialne to dla niego nowość, a posiadanie zegarka to symbol społecznej wyższości.

Zapiski oficera Armii Czerwonej” to także dowód dużego talentu pisarskiego Piaseckiego, który tworzy zabawną opowieść o mało zabawnych czasach. Jednak, żeby się o tym przekonać, trzeba koniecznie po tę satyrę sięgnąć. To pozycja, przy której nie można zachować powagi.

„Tańczący Trumniarz”

Jeffery Deaver – wielokrotnie nagradzany i nominowany pisarz i prawnik. Napisał 25 powieści, w tym zekranizowany już „Kolekcjoner kości”, które zostały przetłumaczone na 25 języków. Przez kilka lat współpracował z “New York Times” i “Wall Street Journal”, żeby następnie przejść do grona najbardziej poczytnych pisarzy amerykańskich.

Tańczący trumniarz” jest jedną z bardziej znanych powieści tego autora, ale jednak nie tak znaną jak powinna. Głównym bohaterem utworu jest Detektyw Lincoln Rhyme, duma i chwała nowojorskiej policji kryminalnej, który ściga nieuchwytnego, seryjnego mordercę zwanego Tańczącym Trumniarzem. Rhyme jest prawie całkowicie sparaliżowany. Nie może osobiście przeprowadzić oględzin miejsca zbrodni i może bazować tylko na pracy innych oraz swojej asystentki detektyw Ameli Sachs. Rhyme może pracować tylko potęgą swojego umysłu. Nikt tak jak on nie potrafi przeniknąć w umysł mordercy. Choć nie jest łatwo. Trumniarz nie pozostawia po sobie śladów. Tylko jedna z ofiar zauważyła charakterystyczny szczegół i zdążyła o tym powiedzieć przed śmiercią. Mężczyzna miał na ramieniu tatuaż przedstawiający Śmierć tańczącą z kobietą przy otwartej trumnie.

Wbrew pozorom nie jest to wcale zwykły kryminał. Wciąga czytelnika już od pierwszych stron i nakłania do go do dedukowania wraz z głównym bohaterem. Szeroko opisany proces myślowy człowieka niemalże całkowicie sparaliżowanego zachwyca, ale i równie mocno przeraża. Czy odważysz się wejść do umysłu przestępcy, aby uratować to, co dla ciebie najcenniejsze?