Teatr w każdym domu – YouTube Dni Kultury

Darmowe spektakle teatralne bez wychodzenia z domu? W pandemicznych czasach takie rozwiązania powoli stają nie normą. Zamknięte instytucje kultury z pewnością negatywnie wpływają na samopoczucie sporej części społeczeństwa. A co gdyby w jeden weekend „zasiąść” na widowni 30 teatrów z całej Polski? Z taką propozycją wyszedł serwis YouTube organizując drugą edycję Dni Kultury.

Międzynarodowy Dzień Teatru – obchody

W tym roku festiwal zbiegł się z Międzynarodowym Dniem Teatru. Kulturalnego katharsis można było doświadczać aż przez trzy dni, od 26 do 28 marca. YouTube Dni Kultury to nie tylko spektakle, ale również archiwalne materiały, miniatury choreograficzne, a także materiały zza kulis. Czym jednak byłby festiwal bez wywiadów ze specjalnymi gośćmi. O tym również pomyśleli organizatorzy. Wyjątkowe materiały można znaleźć na kanałach: „Mówiąc inaczej”, „Imponderabilia”, „Tomasz Raczek”. Twórcy przeprowadzili rozmowę m.in. z Justyną Sobczyk, założycielką Teatru 21, w którym wszyscy aktorzy mają dodatkowy 21 chromosom i Wojciechem Malajkatem, aktorem oraz rektorem Akademii Teatralnej im. Aleksandra Zelwerowicza.

3 dni – 30 spektakli

W ciągu trzech dni trwania festiwalu uczestnicy mogli zobaczyć aż 30 spektakli z różnych gatunków. Wśród nich dobrze znane dzieła, jak np. „Straszny Dwór” – opera Stanisława Moniuszki, „Pan Jowialski” – komedia Aleksandra Fredry, „Na czworakach” – reżyserski majstersztyk Jerzego Stuhra. Nie zabrakło jednak wielu nowości lub ujęcia klasycznych spektakli w niecodziennej formie. „Szelmostwa Lisa Witalisa” – eksperyment teatralny w trybie zdalnym w czasie pandemii, MAGNETYZM W SIECI, czyli Aleksandra Fredry „Śluby panieńskie” – nowe, pandemiczne ujęcie klasycznej komedii w wersji online.

Nie zabrakło wielu niespodzianek. Jedną z największych sprawił Teatr Muzyczny Roma. W ramach festiwalu opublikował na swoim kanale film z serii „Zza kulis musicalu Waitress”. Przedstawił w nim obsadę najnowszego spektaklu wraz z krótką charakterystyką każdej postaci. Tłem wydarzeń jest scena, więc widzom został uchylony kolejny rąbek tajemnicy – scenografia oraz kostiumy. Najnowsza premiera Teatru Muzycznego Roma – „Waitress” już 17 kwietnia.

źródło: teatrroma.pl

Teatr po godzinach

            Transmisje spektaklów była dostępna w dużej większości na 48h. Jednak część Teatrów zdecydowała się wydłużyć ten czas na aż 7 dni. Żebyście nie musieli długo szukać, pod spodem znajdziecie listę przedstawień, które możecie obejrzeć jeszcze przez kilka dni:
Tytus, Romek i A’Tomek – Misja Uczłowieczanie – Teatr na Ostrowie we Wrocławiu, reżyseria: Stefan Brzozowski 
Nitka – Grupa Teatralna Pingwiny, reżyseria: Katarzyna Moskal
Wyspa Chudych – Teatr Dziewiątka, reżyseria: Aneta Ćwieluch
Welcome Home Boys – Mumio
Napromieniowany Raj – Teatr Ucieczkowy, reżyseria: Piotr Jędrzejas
Bierki – Teatr im. Stefana Jaracza w Olsztynie, reżyseria: Zbigniew Brzoza
Mój Jazz – Grupa Teatralna Start – Fundacja Via Culturae, reżyseria: Sławomir Sulej
Wykrywacz kłamstw – Teatr Capitol, reżyseria. Robert Talarczyk
MAGNETYZM W SIECI czyli Aleksandra Fredry „Śluby panieńskie” – Teatr Mały w Tychach, reżyseria: Paweł Drzewiecki

            Tegoroczny Międzynarodowy Dzień Teatru, mimo pandemicznej rzeczywistości, był celebrowany w najodpowiedniejszy sposób. Wizyty, mimo że wirtualne, w 30 teatrach z całej Polski z pewnością przysporzyły wiele radości nie tylko widzom, ale również twórcom. Dzięki serwisowi YouTube i organizowanych przez nich Dniach Kultury, sztuka wielu artystów mogła zagościć w miejscu, które stało się przestrzenią zastępującą wszystkie inne – w domu.