Shameless US – Przestrzeń Serialowa


Przestrzeń Serialowa – 15.01.2018

Prowadzi: Natalia Rojewska, Rafał Król
Realizuje: Paweł Grendysa
Grafika: Kuba Siedlecki


 Wydawać by się mogło, że każdy remake z góry skazany jest na porażkę – rzadko kiedy dorównuje oryginalnej wersji. Jeszcze rzadziej okazuje się lepszy od oryginału. Amerykańskie Shameless wyłamuje się z tego utartego przekonania, gdyż cieszy się większą popularnością niż jego brytyjski poprzednik. Najwidoczniej Paul Abbott, twórca obydwu serii, potrzebował odrobinę więcej czasu, by rozwinąć swój potencjał. Do tej pory powstało 8 sezonów, a aktorzy grający główne role potwierdzili na swoich portalach społecznościowych powstanie kolejnej serii.

W odcinku pilotażowym Shameless poznajemy rodzinę Gallagherów. Ojciec – Frank jest kompletnie niezainteresowany wychowywaniem swoich dzieci. Samotne dni spędza na spaniu, wałęsaniu się i piciu niewyobrażalnej ilości alkoholu. Matka (chora na schizofrenię) również porzuciła rodzinę dla dziewczyny o imieniu Bob, z którą chce stworzyć dom. Takich rodziców można tylko współczuć, ale nikt nie radzi sobie bez nich tak dobrze, jak szóstka młodych Gallagherów.

Nieformalną opiekę pełni w domu Fiona (w tej roli Emmy Rossum), która jest najstarsza spośród sześciorga rodzeństwa. Dba ona o swoją rodzinę jak lwica. Nawet jeśli ojciec próbuje podnieść rękę na któreś z dzieci, potrafi mu się postawić. Następny w kolejności jest Lip (grany przez Jeremy’ego Allen White’a), ponadprzeciętnie inteligentny chłopak będący dla swojej siostry wsparciem mentalnym i finansowym. Z Phillipem najbardziej związany jest  Ian (w tę rolę wciela się Cameron Monaghan), który wciąż nie wyszedł z przysłowiowej szafy. Pozostała trójka –  Debbie, Carl i Liam z czasem także zdobędzie serca widza. W codziennych perypetiach i przedsięwzięciach rodziny biorą udział również ich przyjaciele i sąsiedzi, Veronica i Kev, często ratując im przy tym skórę.

W trakcie oglądania dzieci wyrastają, dojrzewają na naszych oczach. Schodzą na złą drogę lub wręcz przeciwnie, odnoszą sukcesy. Metody ich, niejednokrotnie, są moralnie wątpliwe, ale to nie powstrzymuje widza od dalszego kibicowania swoim ulubieńcom. Życia bohaterów Shameless się zmieniają, ale jako rodzina zawsze dbają o siebie. Cokolwiek się im przydarza, są razem.