,,Raport z burzy” i… Stanisław Karkosz w Przestrzeni Słowa

maszyna do pisania

Prowadzi: Patrycja Dolecka
Realizuje: Gustaw Miłoszewski

Przestrzeń słowa logo

Słowo, poezja, proza

Gościem Patrycji Doleckiej w ,,Przestrzeni Słowa” Radia Meteor był Stanisław Karkosz, który opowiedział o swojej twórczości, literackich inspiracjach i ulubionych formach. Odczytał również fragment opowiadania ,,Raport z burzy” i opatrzył je krótkim komentarzem. Warto wspomnieć, że inspirację dla Stanisława stanowi Mario Vargas Llosa – peruwiański pisarz, laureat Nagrody Nobla w dziedzinie literatury w 2010 r.

Motyw przewodni opowiadania stanowi pogoda i miasto, a narracja jest pierwszoosobowa. Sam autor przyznaje, że uczynił bohaterem opowiadania samego siebie. Mówi też:

Dla mnie miasto jest symbolem super-świadomości i jednocześnie odrobinę zagubienia, dlatego chciałem to oddać w tym opowiadaniu (…).

,,Raport z burzy”

Jaki jest zatem obraz miasta w ,,Raporcie z burzy”?

Cisnęliśmy się, z początku wystraszeni, a następnie przerażeni szalejącą burzą. Na przeciwległym przystanku stała biblioteczka miejska. Co jakiś czas wiatr miotał jej drzwiami, co powodowało grzmoty, wstrząsające ludźmi czekającymi na tramwaj. Deszcz bębnił w daszek, pod którym się skryliśmy. Nieprzerwana kakofonia była tłem dla rozmów, które próbowaliśmy toczyć, by przyspieszyć upływ czasu. Kropelki lądujące na ekranie dotykowym telefonu uniemożliwiały używanie ich, toteż wyciąganie ich było bez sensu.

Poznań, bez wątpienia, daje się bohaterom tekstu we znaki. Burzowo-deszczowa aura nie daje o sobie zapomnieć. Zerwane gałęzi drzew, przemoczone do suchej nitki ubrania, spóźniające się tramwaje (ach, uroki MPK…) i złośliwy los. Czy mogło być gorzej?

________________________________________________________________________________

Opowiadanie w całości możecie przeczytać tutaj: klik