„O północy w Paryżu” – Uniwersum Filmu

Uniwersum Filmu

Prowadzi: Karolina Kawala


„O północy w Paryżu” to amerykańsko-hiszpańska komedia romantyczna z 2011 roku kontynuująca cykl filmów Woodego Allena, których akcja osadzona jest w miastach europejskich. W filmie przedstawiona jest historia Gila granego przez Owena Wilsona. Gil to zdolny, lecz lekko roztargniony scenarzysta z Hollywood, który wraz z narzeczoną Inez, w tej roli Rachel McAdams, podróżują po Paryżu. Choć podróż zapowiada się romantycznie, to jednak w jej trakcie wychodzą na jaw, skrywane dotąd, wzajemne niechęci narzeczonych. Sprawa komplikuje się jeszcze bardziej, gdy przypadkiem do Gila i Inez, dołącza pseudointelektualista Paul.

Dodatkowo cała fabuła nabiera magicznej otoczki za sprawą niewyjaśnionych zjawisk, jakie mają miejsce właśnie o północy i właśnie w Paryżu. Gil wtedy przenosi się do Paryża lat 20., gdzie poznaje między innymi Ernesta Hemingwaya, Pablo Picassa czy Salvadora Dali. Z każdej podróży wynosi cenną lekcję, jednak tym samym coraz bardziej oddala się od swojej narzeczonej.

„O północy w Paryżu” to nie tylko najbardziej chwalony od lat obraz reżysera, ale także największy przebój Allena od 25 lat. Wciąż wymieniany w czołówkach najlepszych filmów gatunku za sprawą fantastyki, w jaką przenoszony jest nie tylko główny bohater, ale też przede wszystkim widz. To, co jest nierealne dzięki tej produkcji, staje się rzeczywiste. Dlatego wcale nie dziwi mnie fakt tak licznych nominacji i przyznania Allenowi Oscara za najlepszy scenariusz oryginalny. Ten film zasługuje na pochwałę ze względu na jeszcze jeden aspekt. „O północy w Paryżu” pobudziło Allena ze stanu uśpienia, w jakim tkwił przez kilka lat. U reżysera nastąpiła pewna mobilizacja i tak po tym filmie powstało spod ręki mistrza kolejnych kilka wielkich dzieł m.in. „Blue Jasmine”.

Dajcie się porwać magii, jaka panuje w tym filmie i na chwilę przenieść się, a może nawet zakochać w Paryżu.