Polski Teatr Tańca – nowy sezon

Wrzesień to nie tylko początek roku dla szkół i koniec wakacji dla studentów. Na przełomie września i października instytucje kulturalne udostępniają program na nadchodzący rok. Co przyniesie nowy sezon w Polskim Teatrze Tańca?

plakat promujący nowy sezon w Polskim Teatrze Tańca. dwie kobiety w ruchu na szarym tle.
Źródło: ptt-poznan.pl

Polski Teatr Tańca dla swoich widzów przygotował obszerny repertuar na nowy sezon. Nie brakuje w nich dobrze znanych spektakli, ani nowości, czy premier. Z pewnością każdy znajdzie coś dla siebie. Zarówno starszy, jak i młodszy widz. Z tego powodu warto urozmaicić sobie coraz krótsze wieczory i zamienić dotychczasową rozrywkę na widownię przy ulicy Taczaka 8. Co osobiście bardzo polecam, gdyż atmosfera w Polskim Teatrze Tańca przyciąga i sprawia, że widzowie chcą tam wracać.

KoczkodanSe

Spektakl jest dedykowany tej młodszej części widowni (7-11 lat). Co może się wydawać zaskakujące. Jednak z pewnością KoszkodanSe przypadnie do gustu wszystkim, którzy uwielbiają zwierzęta. Jest to nieco inne przedstawienie tych żywych istot. Twórcy (reżyseria: Iwona Pasińska) skupili się na pokazaniu tego, co zwierzęta czują naprawdę, jaka jest ich natura. Głównie dlatego, aby ludzie odczuwali szacunek i empatię dla tych stworzeń, ich naturalnego piękna. Tegoroczny idiom Polskiego Teatru Tańca to „Człowiek – zwierzę”, a więc ten spektakl z pewnością wpisuje się w to hasło. Dodatkowo pragnie poszerzyć grono swoich odbiorców o dzieci. Na stronie teatru można przeczytać:

Dzieci od wieków słyszą i widzą w bajkach, że zwierzęcy bohaterowie czują i cierpią, potrafią się martwić i cieszyć, że umieją i kochać, i nienawidzić; że ich uczucia niczym nie różnią się od emocji ludzi. Szkoda jednak, że widzimy to tylko w bajkach.

„KoczkodanSe” opowiada prostą historię, a jednak – oprócz wzruszeń i zabawy – liczymy, że zasieje ciekawość, miłość i magię, którą bohaterowie naszej bajki odnaleźli… w sobie.

Plakat spektaklu KoczkodanSe dla dzieci
Źródło: ptt-poznan.pl

Najbliższe spektakle: 30 września, 2 października, 2 i 11 grudnia.

Czterdzieści

Klasyczne powiedzenie brzmi czterdzieści lat minęło jak jeden dzień. Mimo że mi minęło nieco ponad 20 lat życia, to utożsamiam się z powiedzeniem, że czas ucieka przez palce. Widzowie spektaklu Czterdzieści razem z główną postacią przeżywają owe czterdzieści lat życia kobiety. Co może się wydarzyć w tym czasie? Oczywiście wszystko. Mamy do czynienia ze zwątpieniem, nadzieją, wyborami, a przede wszystkim niespodziewanymi wydarzeniami. Żądza życia i chęć przetrwania biorą górę i przedstawiają kaskadę uczuć bohaterki. Jednak podróż przez Europę pomaga kobiecie odnaleźć równowagę i pewnego rodzaju kompromis pomiędzy ambicjami, a nie zawsze przyjemną rzeczywistością. Reżyserem spektaklu jest Jo Strømgren, wybitny norweski twórca.

Zostajemy łagodnie i gładko wprowadzeni w bawiącą nas, „niewinną” historyjkę, którą Jo przez swój choreograficzny i teatralny talent, pokazuje nam na przestrzeni 40 lat. Jest to historia o dziewczynce, o tym jak wychodzi za mąż, rodzi dziecko, które ma nie ze swoim mężem, jak to dziecko dorasta, jak podróżuje po całej Europie, spotyka ludzi, przeżywa dużo dziwnych, śmiesznych, ale i tragicznych rzeczy i w końcu wraca do domu, do Polski – Henning Høholt, „Kulturkompasset”, Oslo

Źródło: ptt-poznan.pl, fot. Andrzej Grabowski

Najbliższe spektakle: 21 i 22 października

Niech żywi grzebią umarłych

Spektakl Niech żywi grzebią umarłych w reżyserii Aleksandry Dziurosz i Tomasza Szczepanka ponownie na deskach Polskiego Teatru Tańca. Dziennikarka Radia Meteor – Julia Kalka – miała okazję uczestniczyć w tym spektaklu w zeszłym roku, więc zachęcamy do zapoznania się z jej relacją i wysłuchania reportażu. Oczywiście nie zapominajmy o obrazie, w tekście znajdziecie również zdjęcia w wykonaniu Angeliki Sarny. Jednak aby w pełni przenieść się do czarno-białego świata, należy wybrać się do Polskiego Teatru Tańca 18 listopada.

Zwiedzanie siedziby Polskiego Teatru Tańca

Nowy sezon przyniesie dla mieszkańców Poznania nie tylko spektakle, ale również wycieczkę po teatrze. Z okazji II edycji Dni Otwartych Funduszy Europejskich 8 października Polski Teatr Tańca otworzy niemal wszystkie drzwi dla zwiedzających. Zdecydowano się na utworzenie dwóch grup: dzieci (12:00-12:45) i dorosłych (13:00-14:00). Będzie można zobaczyć Małe Studio, Dziedziniec, galerię kostiumów, pomieszczenia techniczne i Duże Studio z różnych perspektyw, m.in. widowni i mostka dla obsługi technicznej. Został również przewidziany konkurs wiedzy z nagrodami, osobny dla dzieci i dorosłych.

Dodatkowo o 20:00 na scenie zostanie zaprezentowany spektakl Walka o ogień i wzrost gospodarczy w reżyserii Szymona Kaczmarka i choreografii Mikołaja Karczewskiego. Przedstawienie jest sceniczną wizją wyścigu ewolucyjnego, obejmującą nie tylko gatunek homo sapiens, ale też międzygatunkową perspektywę walki o przetrwanie i lepsze życie. Próbą wyobrażenia sobie innych – niż ludzka – świadomości, wrażliwości i motoryk. 

Źródło: ptt-poznan.pl

Nowy sezon w Polskim Teatrze Tańca oferuje rozmaite kulturalne doznania. W grudniu będzie miała miejsce premiera spektaklu InstynkTY dla (jak można przeczytać na stronie) naj-najów. Pełny program wraz z odnośnikiem do biletów znajduje się na stronie internetowej teatru tutaj.

Po więcej ciekawych tekstów ze świata kultury zapraszamy tutaj – meteor.amu.edu.pl/programy/kultura