Paramore „This Is Why” – Wielki? Powrót

Paramore jest jednym z zespołów, które zdecydowanie zapracowały na miano ikon pop-punku XXI wieku. Przez ostatnie pięć lat nie dawali fanom żadnego zielonego światła w kwestii nowego albumu, czy nawet singla. Niespodziewanie po długiej ciszy wrzucili na Instagram zapowiedź nowego singla, a wraz z nim datę premiery nowego albumu. This Is Why od 28 września dostępne jest na portalach streamingowych. Czy możemy czekać na wielki powrót zespołu?

paramore
Zdjęcie promujące nowy singiel Paramore, źródło: nme.com

Paramore – lekcja historii

Paramore swoją karierę zaczęli prawie 20 lat temu, ponieważ w roku 2004, w miasteczku Franklin w stanie Tennessee. Zespół założyła obecna do tej pory wokalistka Hayley Williams wraz z braćmi, gitarzystą Joshem i perkusistą Zaciem Farro. Na pozycji basisty staje Jeremy Davis. Przez długie lata Josh i Hayley tworzyli burzliwy związek, dzięki któremu powstało wiele hitów grupy. Swój pierwszy album wydali krótko po debiucie jako zespół w 2005 roku.

All We Know Is Falling osiągnęło duży sukces, jednak nie tak duży, jak drugi studyjny krążek zespołu Riot!, wydany dwa lata później. Krążek zdobył platynę w Stanach Zjednoczonych oraz Irlandii. W tym samym roku nieoficjalne do zespołu dołącza Taylor York wraz z drugą gitarą prowadzącą. York zostaje ogłoszony członkiem Paramore dopiero w 2009 roku wraz z premierą płyty Brand New Eyes. W międzyczasie zespół wydaje dwa utwory, które znajdują się na ścieżce dźwiękowej do filmu Zmierzch. Są to Decode oraz I Caught Myself. BNE pozwala Paramore zdobyć dwie nagrody na Teen Choice Awards 2009, a dokładnie Rock Group oraz Rock Track. Decode natomiast zdobywa dla zespołu pierwszą nominację do Grammy. Rok później bracia Farro opuszczają zespół.

Co dalej?

Mimo utraty dwóch ważnych członków grupy, Paramore starają się stanąć na nogi i w 2011 roku wydają EP-kę Singles Club. Dwa lata później nadchodzi wielki czas dla zespołu. Wraz z albumem Paramore, również nazywanym Self-Titled, grupa wchodzi w swoją drugą już w karierze złotą erę. Still Into You to pierwszy kawałek z albumu zdobywający sukces. Utwór utrzymywał się w czołówce listy Billboard przez pół roku. Ain’t It Fun natomiast pozwolił grupie pierwszy raz w karierze położyć ręce na nagrodzie Grammy. Przy okazji zespół podczas tworzenia teledysku pobił rekord Guinnessa w ilości roztrzaskanych płyt winylowych w trakcie jednej minuty. Było ich dokładnie 58.

Dobre czasy trwają niestety tylko dwa lata. 14 grudnia 2015 roku zespół opuszcza basista Jeremy Davis. Stawia to Paramore w kropce. Czy mogą tworzyć zespół jako dwie osoby? Po kontrowersyjnej sprawie z Davisem, Williams i York muszą się otrząsnąć i pomaga im w tym Zac Farro. Nie zdaje Wam się, już widzieliście to nazwisko. Zac należał do pierwszego składu Paramore od roku 2004, zajmując pozycję perkusisty.

występ Paramore dla Recording Academy, jako laureaci nagrody Grammy

After Laughter (2017)

Proces tworzenia ostatniego, do tej pory albumu Paramore zawierał dużą dawkę zdjęć trójki muzyków, aktualnie tworzących zespół. Początkowo Hayley i Taylor nie potwierdzili oficjalnego powrotu Zaca do zespołu, mówiąc, że tylko i wyłącznie pomaga im w tworzeniu muzyki, jako przyjaciel. Dopiero w 2017 roku, wraz z premierą nowego krążka potwierdzili, jego powrót.

After Laughter przyniosło ze sobą dwa, znacznie inne brzmieniowo hity. Hard Times i Told You So odbiegają od początkowego stylu zespołu. Przyjemne, letnie, wesołe brzmienia dopełnione są depresyjnymi, melancholijnymi tekstami. Zdania co do nowego stylu są do tej pory podzielone. Wielu nie może go zaakceptować, inna wierna część poszła wraz z jego rytmem razem z grupą.

Zespół wrócił na scenę wyruszając w trasę koncertową i organizując kolejną edycję Parahoy! Zorganizowany przez zespół rejs statkiem, pełen koncertów, Q&A oraz innych atrakcji trwa cztery noce i odbył się 3 razy, ostatni raz w 2018 roku.

paramore
zdjęcie promujące album After Laughter (2017), od lewej: Taylor York, Hayley Williams i Zac Farro, źródło: nme.com

Petals For Armor (2020) i trochę prywaty.

Nie, nie jest to nazwa kolejnego albumu Paramore. Petals For Armor to solowy projekt Hayley Williams, wydany w 2020 roku. Williams sama przyznała, że jej momenty chwały jako autorki tekstów znajdują się właśnie na tym krążku. Po ostatnim albumie zespołu wokalistka ujawniła, że zespół potrzebuje przerwy od koncertowania i nagrywania razem. Mimo to, swój solowy projekt dała pod opiekę kolegi z zespołu, Taylorowi Yorkowi. Petals For Armor to przepiękny brzmieniowo album, ujawniający szczyt umiejętności pisarskich i wokalnych Hayley.

Na albumie możemy usłyszeć o doświadczeniach wokalistki, na których temat zaczęła się wypowiadać również w wywiadach. Ostatnie lata były dla niej dużą lekcją życia i dojrzałości. Poza utratą wielu członków zespołu, w tym pozwu sądowego przez jednego z nich (Jeremy Davis oskarżył zespół o nierówne traktowanie finansowe), Williams walczyła z depresją oraz rozpadem związku. Frontmanka od wielu lat spotykała się z gitarzystą New Found Glory, Chadem Gilbertem, z którym stanęła na ślubnym kobiercu w roku 2016. Krótko później podjęli decyzję o separacji, z powodu niewierności Gilberta. Pod koniec 2017 roku zakończyli sprawę rozwodową. Od tamtej pory fani nie mogą dojść do konsensusu dotyczącego tego, kogo dotyczy utwór Forgiveness na krążku After Laughter. Połowa opowiada się za Joshem Farro, inna część za Chadem Gilbertem.

Ku niewielkiemu zaskoczeniu fanów, którzy od lat łączyli w parę Williams z Yorkiem, muzycy potwierdzili we wrześniu bieżącego roku w wywiadzie dla Guardian swój związek.

This is why – trasa koncertowa

W lipcu 2022 roku z Instagrama Paramore znikają wszystkie zdjęcia i zostaje wrzucony nowy post. Jest to zapowiedź trasy koncertowej po USA, która zaczęła się dokładnie 2 października w Bakersfield, w stanie California. Tajemnicze ogłoszenie trasy, bez uprzednich informacji ze strony zespołu nie umniejszało ekscytacji fanów, którzy szybko się domyślili, że zapowiedź płyty puka do drzwi. Ponadto zarówno Hayley, jak i Taylor z Zacem zmienili swoje zdjęcia profilowe na portalu, na swoje twarze, układające się w jedno wspólne zdjęcie, aktualnie będące okładką nowego singla. Nie było dużym zaskoczeniem, gdy miesiąc później zespół ogłosił, ze znaczna większość koncertów z trasy (14 z 19) została wyprzedana.

16 września zespół nareszcie ogłosił, że za dwanaście dni otrzymamy nareszcie, po pięciu długich, ciężkich latach nowy utwór. Singiel o nazwie This Is Why pojawił się na streamingach oraz wraz z klipem na YouTube 28 września 2022 roku i do tej pory zdobył niecałe 3 miliony wyświetleń na YT oraz ponad 4 miliony odsłuchań na Spotify.

This Is Why (2022) i co dalej?

Kwestia odbioru singla przez fanów jest ponownie… dyskusyjna. Osobiście nazwałabym obecne brzmienie połączeniem słodkiej skocznej melancholii z After Laughter, z mocniejszym wejściem gitarowym z Self-Titeled (Paramore). Utwór przypomina mi również swoim nastrojem mieszankę buntowniczych czasów Riot! i tajemniczych klimatów Brand New Eyes, w szczególności Playing God (trzeci utwór na albumie BNE). Można, więc powiedzieć, że jest to zwieńczenie tego, co do tej pory zaserwował nam zespół, jednak nadal coś świeżego i kojącego niecierpliwe serce fana. Pojawiło się wiele głosów na temat linii melodycznej wokalu Williams, a dokładniej tego, że przypomina wokal z solowych projektów wokalistki, jednak nie uważam, żeby był to minus. This Is Why na ten moment uznaję za sukces.

Wraz z premierą, dostajemy dokładną datę nowego albumu Paramore. Kupujcie kalendarze na 2023 rok, bo będzie on należał do nich! Nowy krążek, o tej samej nazwie pojawi się na sklepowych półkach i w waszych słuchawkach 10 lutego 2023 roku.

Wielki? Powrót

Czy powrót zespołu możemy nazwać WIELKIM? This Is Why zdecydowanie nie jest kitem. Nie jest to kawałek, który powalił mnie na kolana (i nie tylko mnie), ale też nie zawiódł. Na ten moment powrotu zespołu nie nazwałabym wielkim, jednak wróży im dobrze. Znając doświadczenie muzyków i ich umiejętności, przygotowuję się na coś rewelacyjnego, co zaspokoi mój niedosyt budowanych od pięciu lat. Pięć lat to jednak bardzo dużo czasu i czy rzeczywiście Williams, York i Farro są w stanie nadrobić za te wszystkie lata?

Czekając na This Is Why nie ukrywam, że sprawdzam Instagrama zespołu i posta z wytęsknioną zapowiedzią trasy Europejskiej, której zawsze mogliśmy się z ich strony spodziewać. Paramore, Polskę odwiedzili już dwa razy, z czego raz udało mi się w koncercie uczestniczyć. Miejmy nadzieję, że i tym razem nie będzie inaczej. Podczas wielkiego oczekiwania sprawdzam setlistę po pierwszym koncercie w Stanach. Na koncertach usłyszymy nie tylko stare i świeższe utwory zespołu, ale i solową twórczość Hayley.

Koncertowy merch ujawnia nam również rąbka tajemnicy, co do tracklisty nadchodzącego albumu. Na This Is Why usłyszymy:


1. This Is Why
2. The News
3. Running Out of Time
4. C’est Comme Ça
5. Big Man, Little Dignity
6. You First
7. Figure 8
8. Liar
9. Crave
10. Thick Skul

Wybierając między tytułami, mogę śmiało powiedzieć, że czekam na utwory C’est Comme Ça oraz Big Man, Little Dignity, a także ciekawa jestem Figure 8, kojarzącego mi się z tytułem utworu Linkin Park Figure 09.

Co przyniesie przyszłość dla Paramore i jak szybko zobaczymy ich z trasą w Europie? Na te pytania jeszcze nie znamy odpowiedzi, jednak na ten moment cieszymy się nowym nagraniem od zespołu. Obyśmy tym razem nie musieli czekać na kolejne newsy latami.

Po więcej ciekawych tekstów ze świata muzyki zapraszamy tutaj – meteor.amu.edu.pl/programy/magmuz/